Jak dokładnie posprzątać kuchnię?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Jak dokładnie posprzątać kuchnię?

Jeśli bierzesz się za domowe porządki, wiesz że miejscem, które zazwyczaj sprawia najwięcej problemów, jest kuchnia. Jeśli nie masz pojęcia, jak się zabrać za jej sprzątnięcie, skorzystaj z naszych porad. Podpowiemy Ci, jakich sposobów użyć, żeby pozbyć się zanieczyszczeń i nic nie pominąć. Nie jest to zbyt skomplikowane, ale musisz przygotować się na to, że spędzisz przy tych porządkach trochę czasu. Jednak najważniejszy jest efekt!

Kuchenka

Kratę z kuchenki namocz w ciepłej wodzie z octem i zostaw na 10-15 minut, dzięki czemu oszczędzisz sobie długiego szorowania. Wystarczy, że po 15 minutach wyjmiesz kratę, przetrzesz szorstkim zmywakiem i spłuczesz. Pozostałą część kuchenki możesz umyć za pomocą szmatki, ciepłej wody i płynu do naczyń.

Szafki

Myśl o wysprzątaniu kuchennych szafek przyprawia Cię o ból głowy? Zaplanuj swoją pracę i szybko rozpraw się z tym bałaganem. Na początku wyjmij z szafek wszystkie rzeczy i przy okazji sprawdź datę ważności produktów spożywczych, żeby zaoszczędzić swój czas i nie wykonywać czynności opróżniania dwa razy. Okruszki i drobinki, które nagromadziły się w szafkach i szufladach, wyrzuć do kosza, a zanieczyszczenia wytrzyj za pomocą mokrej szmatki i płynu do naczyń. Nie zapomnij o wyczyszczeniu zewnętrznych drzwiczek oraz góry szafek, gdzie zbiera się najwięcej kurzu i tłuszczu. Do tego najlepiej użyć specjalnych preparatów, które sprawnie rozpuszczą i usuną tłuszcz.

Mikrofalówka

Chętnie z niej korzystamy, ale często zapominamy o jej czyszczeniu. Wstaw do niej szklankę z wodą i dużą ilością cytryny i włącz mikrofalówkę na 5 minut. Następnie pozostaw szklankę z gorącą wodą na następne kilka minut. Dzięki temu zanieczyszczenia powstałe we wnętrzu urządzenia zejdą bez problemu, a cytryna pochłonie przykre zapachy. Teraz wystarczy już tylko przetrzeć mikrofalówkę wewnątrz i zewnątrz wilgotną szmatką.

Lodówka

Wyłącz lodówkę i wyjmij wszystko, co się w niej znajduje, łącznie z jej ruchomymi elementami. Wnętrze wyczyść za pomocą wody z dodatkiem sody oczyszczonej. Elementy, takie jak szufladki, możesz umyć pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i wytrzeć do sucha. Pamiętaj o umyciu uszczelek oraz uchwytów drzwiczek.

Piekarnik

Często mamy problem z jego umyciem, ponieważ zapominamy o jego regularnym czyszczeniu. Należy wyjąć kratki z piekarnika i namoczyć je tak, jak w przypadku kraty od kuchenki oraz dalej postępować identycznie. Jednak najpierw pozbądź się z nich resztek jedzenia, a zrobisz to za pomocą wody oraz miękkiej szczoteczki. Wnętrze piekarnika należy wymyć za pomocą delikatnej gąbki lub szmatki oraz wody z płynem do mycia naczyń. Jeśli zabrudzenia są poważne, być może będziesz musiała użyć profesjonalnych specyfików chemicznych.

Pamiętaj o ścianach!

Nawet jeśli wyczyścisz wszystko inne, a zapomnisz o ścianach, efekt nie będzie satysfakcjonujący. Przygotuj miskę z ciepłą wodą, gąbkę, płyn do mycia naczyń oraz ocet. Czyść ściany wodą z płynem, zanieczyszczenia ścieraj za pomocą delikatnej gąbki. Jeśli jednak masz do czynienia z płytkami, ciężkie plamy i zabrudzenia wyeliminujesz przecierając je wodą z octem. Ocet rozprawi się nawet z zalegającą rdzą. Jeśli plamy nie schodzą od razu, namocz je i pozostaw na kilka minut, po czym delikatnie zetrzyj za pomocą gąbki. Na koniec całość przetrzyj zamoczoną w wodzie szmatką, a następnie wytrzyj do sucha.

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie