Lawenda – jak ją można wykorzystać?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Lawenda – jak ją można wykorzystać?

Nadchodzi sezon lawendowy. W ogródkach pełno kwitnących na fioletowo krzewinek. Warto skorzystać z dobrodziejstwa natury jakim jest ta roślina.

Lawenda w doniczce

Lawenda świetnie prezentuje się w ogrodach, ale równie dobrze wygląda w doniczkach. Nie jest rośliną szczególnie wymagającą, dzięki czemu niemal każdy da sobie radę z jej uprawą. Wystarczy pamiętać, aby nie podlewać jej za często, bardzo delikatnie nawozić i umieścić w  ciepłym i słonecznym miejscu. Lawenda poza ciekawym wyglądem ma również bardzo charakterystyczny zapach. To on odstrasza wiele gatunków owadów z domu. Dzięki doniczkom z lawendą stojącym na balkonie, tarasie czy parapecie okiennym w okolicy domu jest znacznie mniej much, komarów i mrówek.

Olejek lawendowy

Zapach lawendy często jest używany do aromaterapii. Olejki, świeczki czy kosmetyki o zapachu tej rośliny można kupić w każdym sklepie. Jeśli masz lawendę w domu, możesz samodzielnie przygotować olejek lawendowy, który doskonale nadaje się do aromatycznych, relaksujących kąpieli. Wystarczy, że do słoika nasypiesz kwiaty lawendy i zalejesz je oliwą z oliwek. Odstaw zamknięty słoik w ciepłym miejscu na tydzień. Po upływie tego czasu przecedź olej i przelej do buteleczek.

Lawenda vs mole

Zapach lawendy znany jest ze swoich antymolowych właściwości. W wielu szafach znajdują się kulki, zawieszki itp. o zapachu lawendy. Posiadając własną mini uprawę tej rośliny możesz samodzielnie przygotować woreczki zapachowe, które wygonią nieproszonych gości z szaf. Odetnij gałązki z kwiatami, powieś je w suchym i przewiewnym miejscu. Kiedy roślina wyschnie możesz całe gałązki związać i powiesić w szafie. Innym sposobem jest pocięcie gałązek na mniejsze elementy lub oderwanie kwiatków i wrzucenie do woreczków wykonanych z tkaniny.

Lawenda to roślina charakteryzująca się pięknym zapachem i delikatnym wyglądem. Wspaniale ozdabia ogrody, balkony, tarasy i mieszkania. Jest niewymagająca, więc mogą ją uprawiać, nawet Ci, u których inne rośliny nie trzymają się zbyt długo. Ponadto odstrasza owady, co jest jedną z największych jej zalet.

 

Źródło zdjęcia: pixabay.com

 

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie