W jaki sposób działają syropy na kaszel ?

W jaki sposób działają syropy na kaszel ?

Syropów używamy szczególnie podczas uciążliwych infekcji powodujących kaszel, który przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, zasypianiu oraz niejednokrotnie podrażnia gardło i przełyk. Syropy to w miarę bezpieczne leki, produkowane również w specjalny sposób dla dzieci. W zależności jednak od rodzaju kaszlu warto wybrać inny syrop, który najlepiej pomoże w jego zniesieniu. Aby to zrobić warto poznać sposób w jaki takie syropy działają.
Reklama

Działanie syropu na kaszel

Syropy na kaszel działają na dwa główne sposoby, które są zdeterminowane przez występowanie kaszlu suchego lub mokrego. Kaszel suchy jest nieproduktywny, charakteryzuje się brakiem wykrztuszania – w tym wypadku wybieramy syrop, który pomaga w rozrzedzeniu wydzieliny śluzowej. Kaszel mokry działa zupełnie odwrotnie – jest produktywny i charakteryzuje się wykrztuszaniem wydzieliny, w tym wypadku syrop musi działać tak, aby pomóc w wykrztuszaniu zalegającej flegmy.

Jak działa typowy syrop na kaszel?

W syropach na kaszel znajdują się substancje działające przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Syropy na kaszel suchy składają się np. z kodeiny, noskapiny, hydrokodonu i folkodyny. Najbardziej popularną z nich jest kodeina, która uważana jest za najlepszą substancję pomagającą w zwalczaniu kaszlu. Jeśli więc mamy wybór, wybierajmy syropy zawierające właśnie ją. Co ważne, większość syropów bez recepty posiada jakby zamiennik kodeiny: dekstrometorfan – który jednak działa w ten sam sposób.
Reklama
Redukuje ona częstość oddychania i co najważniejsze, działa bezpośrednio na ośrodek w mózgu wywołujący odruch kaszlu. Syropy na kaszel mokry mają odwrotne działanie. Ich głównym zadaniem jest rozpuszczenie i wykrztuszenie. Rozpuszczają więc one zalegającą w gardle i dalej flegmę, a następnie pomagają pacjentowi w wykrztuszeniu jej i usunięciu z organizmu.

Kiedy syrop nie pomoże?

Syrop z apteki nie pomoże w przypadku kaszlu wywołanego czynnym i biernym paleniem. Innych leków należy także używać na kaszel występujący przy astmie, alergii, zapaleniu płuc lub wystąpieniu nowotworów. Szczególne dawkowanie i wybór syropu będzie wtedy już zależał od lekarza.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama