Działanie syropu na kaszel
Syropy na kaszel działają na dwa główne sposoby, które są zdeterminowane przez występowanie kaszlu suchego lub mokrego. Kaszel suchy jest nieproduktywny, charakteryzuje się brakiem wykrztuszania – w tym wypadku wybieramy syrop, który pomaga w rozrzedzeniu wydzieliny śluzowej. Kaszel mokry działa zupełnie odwrotnie – jest produktywny i charakteryzuje się wykrztuszaniem wydzieliny, w tym wypadku syrop musi działać tak, aby pomóc w wykrztuszaniu zalegającej flegmy.
Jak działa typowy syrop na kaszel?
W syropach na kaszel znajdują się substancje działające przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Syropy na kaszel suchy składają się np. z kodeiny, noskapiny, hydrokodonu i folkodyny. Najbardziej popularną z nich jest kodeina, która uważana jest za najlepszą substancję pomagającą w zwalczaniu kaszlu. Jeśli więc mamy wybór, wybierajmy syropy zawierające właśnie ją.
Co ważne, większość syropów bez recepty posiada jakby zamiennik kodeiny: dekstrometorfan – który jednak działa w ten sam sposób. Redukuje ona częstość oddychania i co najważniejsze, działa bezpośrednio na ośrodek w mózgu wywołujący odruch kaszlu.
Syropy na kaszel mokry mają odwrotne działanie. Ich głównym zadaniem jest rozpuszczenie i wykrztuszenie. Rozpuszczają więc one zalegającą w gardle i dalej flegmę, a następnie pomagają pacjentowi w wykrztuszeniu jej i usunięciu z organizmu.
Kiedy syrop nie pomoże?
Syrop z apteki nie pomoże w przypadku kaszlu wywołanego czynnym i biernym paleniem. Innych leków należy także używać na kaszel występujący przy astmie, alergii, zapaleniu płuc lub wystąpieniu nowotworów. Szczególne dawkowanie i wybór syropu będzie wtedy już zależał od lekarza.