Kiedy należy wezwać karetkę?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Kiedy należy wezwać karetkę?

Co pewien czas media donoszą o wypadkach, do których nie dotarli ratownicy, bo zabrakło karetek. Zazwyczaj taki stan rzeczy jest wynikiem niepotrzebnych wezwań. Zdarza się, że gdy jedna osoba wzywa karetkę do kataru, ktoś inny umiera na zawał, bo ratownicy nie zdążą przyjechać. Zobacz kiedy powinnaś dzwonić po pomoc.

  1. Gdy wydarzy się wypadek

Zawsze w nagłych sytuacjach, kiedy zagrożone jest zdrowie i życie człowieka należy skorzystać z numeru pogotowia ratunkowego. Pamiętaj, że nie chodzi tu tylko o wypadki komunikacyjne, ale również wypadki przy pracy, upadki z wysokości itd. Po takim zdarzeniu musisz jednak ocenić czy osoba poszkodowana rzeczywiście jest w złym stanie czy też może sama lub przy pomocy osoby trzeciej dotrzeć na pogotowie.

  1. Nagłe, silne bóle

Jeśli pojawi się nagły silny ból w klatce piersiowej lub w okolicy jamy brzusznej należy wezwać karetkę. Takie objawy mogą świadczyć np. o zawale serca i szybki przyjazd ratowników może uratować życie.

  1. Pojawienie się nagłych i silnych dolegliwości

Kiedy zobaczysz osobę która cierpi z powodu duszności, drgawek, zaburzeń świadomości czy utraty przytomności koniecznie zadzwoń po karetkę. Dyspozytor wyśle ratowników, którzy będą mogli podać odpowiednie leki i bezpiecznie przewieźć chorego do szpitala.

  1. Niedowład, silny ból głowy

Jeśli zauważysz pojawiający się niedowład w jakiejkolwiek części ciała, albo silny ból głowy może to świadczyć o udarze lub wylewie. W takim wypadku konieczne jest jak najszybszy podanie leków, dlatego natychmiast dzwoń po pomoc.

  1. Reakcje alergiczne

Wskazaniem do bezwzględnego wezwania karetki są też silne objawy alergiczne takie jak duszności, opuchlizna w okolicy szyi i twarzy czy wybroczyny na skórze.

Warto wiedzieć!

Karetki pogotowia są często wzywane zupełnie bezpodstawnie. Warto wiedzieć, że w wielu sytuacjach codziennych ratownik z karetki nie pomoże. Nie przepisze on leków, ani nie wypisze skierowania na badanie, ponieważ może to zrobić tylko lekarz.

 

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie