- Gdy wydarzy się wypadek
Zawsze w nagłych sytuacjach, kiedy zagrożone jest zdrowie i życie człowieka należy skorzystać z numeru pogotowia ratunkowego. Pamiętaj, że nie chodzi tu tylko o wypadki komunikacyjne, ale również wypadki przy pracy, upadki z wysokości itd. Po takim zdarzeniu musisz jednak ocenić czy osoba poszkodowana rzeczywiście jest w złym stanie czy też może sama lub przy pomocy osoby trzeciej dotrzeć na pogotowie.
- Nagłe, silne bóle
Jeśli pojawi się nagły silny ból w klatce piersiowej lub w okolicy jamy brzusznej należy wezwać karetkę.
Takie objawy mogą świadczyć np. o zawale serca i szybki przyjazd ratowników może uratować życie.
- Pojawienie się nagłych i silnych dolegliwości
Kiedy zobaczysz osobę która cierpi z powodu duszności, drgawek, zaburzeń świadomości czy utraty przytomności koniecznie zadzwoń po karetkę. Dyspozytor wyśle ratowników, którzy będą mogli podać odpowiednie leki i bezpiecznie przewieźć chorego do szpitala.
- Niedowład, silny ból głowy
Jeśli zauważysz pojawiający się niedowład w jakiejkolwiek części ciała, albo silny ból głowy może to świadczyć o udarze lub wylewie.
W takim wypadku konieczne jest jak najszybszy podanie leków, dlatego natychmiast dzwoń po pomoc.
- Reakcje alergiczne
Wskazaniem do bezwzględnego wezwania karetki są też silne objawy alergiczne takie jak duszności, opuchlizna w okolicy szyi i twarzy czy wybroczyny na skórze.
Warto wiedzieć!
Karetki pogotowia są często wzywane zupełnie bezpodstawnie. Warto wiedzieć, że w wielu sytuacjach codziennych ratownik z karetki nie pomoże. Nie przepisze on leków, ani nie wypisze skierowania na badanie, ponieważ może to zrobić tylko lekarz.
Źródło zdjęcia: pixabay.com