Rak szyjki macicy – o czym każda kobieta wiedzieć powinna
Udostępnij Google News
Zdrowie

Rak szyjki macicy – o czym każda kobieta wiedzieć powinna

Rak szyjki macicy to jedna z chorób, które mogą dotknąć każdą kobietę. Na obecną chwilę nie można zapobiec temu nowotworowi w pełni, ale można się zaszczepić, co zmniejsza ryzyko zachorowania. Zobacz o czym jeszcze każda kobieta wiedzieć powinna.

Kilka informacji o nowotworze szyjki macicy

Nowotwór szyjki macicy jest chorobą kobiet. Wywołuje ją wirus brodawczaka ludzkiego czyli HPV, który jest przenoszony drogą płciową. Czynnikami podnoszącymi ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu jest wczesna inicjacja seksualna, stosunki bez zabezpieczenia oraz częste i długotrwałe infekcje w obrębie narządów rodnych.

Objawy nowotworu

Nowotwór szyjki macicy jest bardzo niebezpieczny między innymi dlatego, że przez długi czas nie daje on żadnych objawów. Częstokroć zanim pojawią się pierwsze symptomy chorobowe mija kilka a nawet kilkanaście lat. Objawy pojawiające się w późnym stadium choroby to krwawienia śródmiesiączkowe lub pomenopauzalne, ból po stosunku oraz upławy.

Leczenie

Leczenie raka szyjki macicy uzależnione jest w dużej mierze od stadium w jakim został wykryty. Jeśli to dopiero początkowa faza choroby, wówczas może zostać usunięty laserowo. W bardziej zaawansowanym stadium konieczna jest operacja klasyczna. W przypadku zaawansowanej choroby konieczne bywa usunięcie całości narządów rodnych tzn. szyjki macicy, macicy, jajników oraz jajowodów. Niekiedy, w przypadku młodych kobiet, lekarze starają się ograniczyć zasięg operacji w taki sposób, aby kobieta w przyszłości mogła zostać matką. Po usunięciu nowotworu chora poddawana jest radio- i chemioterapii.

Rokowania

Wcześnie wykryty nowotwór jest uleczalny. Warto jednak pamiętać, że z upływem czasu staje się on dla kobiety coraz bardziej niebezpieczny. Bardzo późno zdiagnozowany może okazać się śmiertelny.

Profilaktyka

Rak szyjki macicy jest jednym z nowotworów, które dobrze się leczą, ale tylko wtedy, gdy są wcześnie wykryte. Z tego też powodu każda kobieta powinna przynajmniej raz do roku zgłosić się do ginekologa i wykonać profilaktyczną cytologię. To badanie nie jest zbyt przyjemne, ale pozwala wykryć nowotwór w bardzo wczesnym stadium. Poza okresowymi badaniami warto się dodatkowo zabezpieczyć szczepionką na wirus HPV. Z badań wynika, że szczepionka najlepiej zabezpiecza organizm kobiety jeśli jest podana nastolatkom, ale także dorosłe panie szczepiąc się będą miały z tego korzyści. Niestety szczepionka przeciw HPV jest dość droga. Obecnie koszt zaszczepienia to ok. 1200 zł. Warto jednak wiedzieć, że niektóre samorządy refundują to szczepienie.

 

Źródło zdjęcia: pixabay.com

 

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie