Rak szyjki macicy – o czym każda kobieta wiedzieć powinna

Rak szyjki macicy – o czym każda kobieta wiedzieć powinna

Rak szyjki macicy to jedna z chorób, które mogą dotknąć każdą kobietę. Na obecną chwilę nie można zapobiec temu nowotworowi w pełni, ale można się zaszczepić, co zmniejsza ryzyko zachorowania. Zobacz o czym jeszcze każda kobieta wiedzieć powinna.
Reklama
Kilka informacji o nowotworze szyjki macicy Nowotwór szyjki macicy jest chorobą kobiet. Wywołuje ją wirus brodawczaka ludzkiego czyli HPV, który jest przenoszony drogą płciową. Czynnikami podnoszącymi ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu jest wczesna inicjacja seksualna, stosunki bez zabezpieczenia oraz częste i długotrwałe infekcje w obrębie narządów rodnych. Objawy nowotworu Nowotwór szyjki macicy jest bardzo niebezpieczny między innymi dlatego, że przez długi czas nie daje on żadnych objawów. Częstokroć zanim pojawią się pierwsze symptomy chorobowe mija kilka a nawet kilkanaście lat. Objawy pojawiające się w późnym stadium choroby to krwawienia śródmiesiączkowe lub pomenopauzalne, ból po stosunku oraz upławy. Leczenie Leczenie raka szyjki macicy uzależnione jest w dużej mierze od stadium w jakim został wykryty.
Reklama
Jeśli to dopiero początkowa faza choroby, wówczas może zostać usunięty laserowo. W bardziej zaawansowanym stadium konieczna jest operacja klasyczna. W przypadku zaawansowanej choroby konieczne bywa usunięcie całości narządów rodnych tzn. szyjki macicy, macicy, jajników oraz jajowodów. Niekiedy, w przypadku młodych kobiet, lekarze starają się ograniczyć zasięg operacji w taki sposób, aby kobieta w przyszłości mogła zostać matką. Po usunięciu nowotworu chora poddawana jest radio- i chemioterapii. Rokowania Wcześnie wykryty nowotwór jest uleczalny. Warto jednak pamiętać, że z upływem czasu staje się on dla kobiety coraz bardziej niebezpieczny. Bardzo późno zdiagnozowany może okazać się śmiertelny. Profilaktyka Rak szyjki macicy jest jednym z nowotworów, które dobrze się leczą, ale tylko wtedy, gdy są wcześnie wykryte.
Reklama
Z tego też powodu każda kobieta powinna przynajmniej raz do roku zgłosić się do ginekologa i wykonać profilaktyczną cytologię. To badanie nie jest zbyt przyjemne, ale pozwala wykryć nowotwór w bardzo wczesnym stadium. Poza okresowymi badaniami warto się dodatkowo zabezpieczyć szczepionką na wirus HPV. Z badań wynika, że szczepionka najlepiej zabezpiecza organizm kobiety jeśli jest podana nastolatkom, ale także dorosłe panie szczepiąc się będą miały z tego korzyści. Niestety szczepionka przeciw HPV jest dość droga. Obecnie koszt zaszczepienia to ok. 1200 zł. Warto jednak wiedzieć, że niektóre samorządy refundują to szczepienie.   Źródło zdjęcia: pixabay.com  
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama