- Dobre maniery już na peronie
Dobre wychowanie warto pokazać jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Przede wszystkim nie należy się przepychać między innymi pasażerami. Jest to nie tylko niegrzeczne, ale może być również niebezpieczne – popchnięta przypadkiem osoba może upaść i zrobić sobie krzywdę. Ponadto należy pamiętać o tym, aby poczekać, aż wszyscy wyjdą z pociągu a dopiero potem do niego wsiadać.
- „Dzień dobry” i „Do widzenia”
Kulturalne osoby witają się i żegnają nie tylko ze znajomymi ale również z osobami towarzyszącymi im w codziennych sytuacjach.
Dlatego dobrze jest powiedzieć dzień dobry i do widzenia również w przedziale pociągu. Wypowiedzenie tych słów nie jest trudne, ale za to uprzejme i miłe.
- Pomoc przy bagażu
Przedziały w polskich pociągach nie są zbyt duże i częstym problemem jest odpowiednie ułożenie swojego bagażu. Jeśli masz problem z położeniem torby na półce, poproś współpasażera o pomoc, jeśli natomiast to Ty jesteś osobą wyższą i silniejszą zaoferuj swoją pomoc w układaniu walizek. Dobrym obyczajem jest układanie bagażu w taki sposób, aby także inni pasażerowie mieli gdzie ułożyć swój dobytek.
- Jedzenie w pociągu
Podczas krótkich podróży nie ma zazwyczaj problemu związanego z jedzeniem w przedziale. Jeśli jednak czeka na ciebie kilkugodzinna jazda i chcesz zabrać ze sobą własny prowiant postaraj się, aby nie przeszkadzał on innym w podróżowaniu. Jeśli to możliwe nie zabieraj ze sobą potraw o silnym zapachu takich jak np. kanapki z kiełbasą czy jajkiem. Wiele osób ciężko znosi zapach tego typu produktów żywnościowych i warto mieć to na uwadze.
- Warto dbać o porządek
Często narzekamy na to, że w pociągach jest brudno a przedziały są zniszczone.
Nie ma co ukrywać, że ktoś ten bałagan i zniszczenia robi. Jeśli chcesz, aby środki komunikacji publicznej wyglądały lepiej zacznij od siebie i nie brudź w pociągu. Wszystkie śmieci wrzuć do pojemnika znajdującego się w przedziale, albo do woreczka, który po wyjściu z pociągu wyrzucisz do kosza. Pamiętaj, że jeśli każdy zadba o porządek wokół siebie, wszyscy będą podróżowali w czystszym i bardziej przyjaznym otoczeniu.
- Rozmowy telefoniczne
Jedna z największych zmór podróżujących komunikacją publiczną jest hałas.
Głośne stukanie kół pociągu z pewnością nie uprzyjemnia podróży. Jednak dla wielu osób znacznie bardziej denerwujące są rozmowy telefoniczne współpodróżujących. Kiedy Ty rozmawiasz z bliska osobą na tematy prywatne, obok siedzący pasażer nie zawsze wie jak się zachować i odwrotnie. Dlatego jeśli to tylko możliwe unikaj rozmów podczas podróży. Nie każdy ma ochotę na słuchanie o problemach cioci Basi czy wyjazdach służbowych siostrzeńca Zosi.
Pociągi przegrywają w walce z samochodami, ale to nie zmienia faktu, że stale są osoby, które nimi podróżują. Aby podroż była przyjemna dla wszystkich należy wiedzieć jak się zachować w przedziale.
Źródło zdjęcia: pixabay.com