Suchość pochwy – wszystko co warto wiedzieć

Suchość pochwy – wszystko co warto wiedzieć

Suchość pochwy pojawia się najczęściej w okresie menopauzy. Jednakże niekiedy można ją spotkać także u kobiet młodszych np. stosujących antykoncepcję hormonalną. Zobacz jak sobie z nią radzić.
Reklama

 Suchość pochwy – co należy wiedzieć?

Suchość pochwy pojawia się wtedy, gdy zmniejsza się nawilżenie śluzówki pochwy. Taki stan może wynikać z wielu przyczyn, ale najczęściej związany jest ze zmianami hormonalnymi. Suchość pojawia się w okresie menopauzy ale także podczas przyjmowania leków hormonalnych. Wśród objawów tego schorzenia można wymienić m.in. ból i pieczenie w miejscach intymnych, brak komfortu podczas stosunku oraz nawracające infekcje intymne. Warto jednak wiedzieć, że obecnie można sobie z tą dolegliwością łatwo poradzić.

 Środki nawilżające

W aptekach można kupić specjalne środki nawilżające. Najczęściej występują one w postaci kremów i żeli. Wśród dostępnych preparatów są takie, które jedynie niwelują uczucie suchości oraz takie, które dodatkowo regenerują śluzówkę.

Reklama

Ponadto w ostatnim czasie pojawiły się także żele zawierające kwas hialuronowy oraz fitoestrogeny. Środki tego typu są bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ wystarczą dwie aplikacje w tygodniu, zaś w przypadku innych środków niekiedy bywa konieczne aplikowanie ich nawet kilka razy dziennie.

 Woda

W przypadku błon śluzowych bardzo ważne jest nawilżanie ich od środka. Dlatego jeśli chcesz pożegnać się z suchością pochwy powinnaś jak najwięcej pić. Woda jest ważna dla całego organizmu toteż każdego dnia powinnaś jej wypijać od 1,5 do 2 litrów.

 Fitoestrogeny

Jedną z przyczyn suchości pochwy jest zmniejszona ilość wydzielanych przez organizm estrogenów. Aby zmniejszyć skutki związane z niedoborem tych hormonów zaleca się jedzenie produktów bogatych w fitoestrogeny – substancje pochodzenia roślinnego podobne do kobiecych hormonów.

Reklama

Warto do swojej diety dodać takie produkty jak: warzywa strączkowe, pestki dyni, pestki słonecznika czy olej lniany.

 Kosmetyki

Jeśli masz problem z suchością pochwy powinnaś także zmienić kosmetyki do higieny intymnej. Zwykłe mydło zarówno w kostce jak i w płynie działa wysuszająco na błony śluzowe. Dlatego w drogerii lub aptece kup specjalne płyny do higieny intymnej o neutralnym lub kwaśnym pH. Zrezygnuj też z kąpieli w wannie z płynami lub solami do kąpieli.

 Suchość pochwy jest wyjątkowo nieprzyjemną dolegliwością. Nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale również prowadzi do częstych infekcji intymnych. Nie należy lekceważyć tego problemu i w miarę możliwości jak najszybciej go zniwelować.

Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama