4 sprawdzone sposoby na ocieplenie ścian
Udostępnij Google News
Dom i ogród

4 sprawdzone sposoby na ocieplenie ścian

Piękna, złota jesień dobiega końca i dni są coraz chłodniejsze. Ogrzewanie w twoim domu wprawdzie działa, ale niestety zimne ściany sprawiają, że w domu wcale nie jest zbyt ciepło, a rachunki za CO są coraz wyższe. Zobacz jak można ocieplić ściany mieszkania, a przy okazji zaoszczędzić na rachunkach.

  1. Meblościanka

To najprostszy sposób docieplenia ściany. Meble ustawione przy ścianie są świetną izolacją. Ciepło nie wnika w ściany i nie „ucieka z domu”. Podobnie działają również szafy typu komandor zakrywające duże powierzchnie ścienne. Warto pomyśleć o takich meblach nie tylko z powodu ocieplenia mieszkania ale również ze względu na ciekawy wygląd i sporą pojemność.

  1. Farba termoizolacyjna

Jeśli nie można skorzystać z mebli jako formy ocieplenia pomieszczenia, warto zastanowić się nad niewielkim remontem. Jedną z propozycji są specjalistyczne farby termoizolacyjne. Pomalowane nimi ściany nie pochłaniają ciepła z pomieszczenia a równocześnie nie oddają zimna ze swojego wnętrza. Temperatura w pomieszczeniu pomalowanym tego typu farbą może wzrosnąć nawet o 5 stopni. Warto przy tym podkreślić, że farby termoizolacyjne zapobiegają skraplaniu się wody, a co za tym idzie chronią ściany przed pleśnią i grzybem.

  1. Piankowe tapety

W sklepach z artykułami budowlanymi pojawiły się także piankowe tapety z poliestru EPS. Tego rodzaju tapety podobnie jak wyżej wymienione farby utrzymują ciepło w pomieszczeniach, równocześnie zapobiegając przenikaniu do wnętrza zimna ze ścian. Tapetę piankową nakleja się na ścianę tak samo jak tapety zwykle. Niestety w większości wypadków nie jest ona  zbyt ładna, dlatego najczęściej na poliestrowy podkład nakleja się zwykłą tapetę ozdobną.

  1. Okleiny i inne ozdoby

Poza farbami i tapetami na ścianach często montuje się również inne dekoracje, które świetnie spełniają zadanie termoizolatorów. Wśród nich należy wymienić różnego rodzaju okleiny. Sporo ciepła dają m.in. płyty korkowe, ale również układane na ścianach płyty gipsowe, boazerie czy panele 3D. Niestety, o ile pomalować ściany farbą lub okleić je tapetą może niemal każdy, o tyle położenie np. paneli 3D wymaga już ręki fachowca.

Ocieplenie ścian w mieszkaniu czy domu wymaga nakładów finansowych i pracy. Warto jednak zainwestować  w mały remont z co najmniej dwóch powodów. Jednym z nich jest ciepło zaś drugim znacznie niższe rachunki za ogrzewanie.

 

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie