Czym jest łuszczyca i jak z nią walczyć?

Czym jest łuszczyca i jak z nią walczyć?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą układową, która należy do chorób autoimmunizacyjnych. Procesy zapalne charakteryzują się obecnością objawów skórnych, przede wszystkim łuszczącymi się wykwitami. U większości osób borykających się z łuszczycą, na kolanach, łokciach i owłosionej skórze głowy występują czerwonobrunatne grudki pokryte suchymi łuskami. Choroba ujawnia się zazwyczaj między 10 a 40 rokiem życia, ale także po 70 roku życia. Jeśli problem ten dotyczy Ciebie lub Twoich bliskich, dowiedz się jak z nim walczyć.
Reklama
  1. Zmodyfikuj swoją dietę. Pamiętaj o uzupełnianiu kwasów tłuszczowych oraz witaminy D. Przede wszystkim polecane są ryby oraz cytrusy, pietruszka, marchew czy czosnek.
  2. Nie zapominaj o spożywaniu produktów, które zawierają witaminę E. Ma ona właściwości regenerujące naskórek oraz skórę.3
  3. Pamiętajmy o regularnym nawilżaniu skóry, przez co zniwelujemy podrażnienia. Swędzących i zmienionych miejsc nie podrażniajmy drapaniem czy mocnym pocieraniem. Po prysznicu, który jest bardziej polecany niż kąpiel w wannie, również uważajmy z wycieraniem się ręcznikiem. Róbmy to w sposób delikatny dla skóry.4
  4. Używajmy tylko naturalnych kosmetyków bez sztucznych barwników i konserwantów.5
  5. Tak jak w przypadku typowych problemów ze skórą, na przykład trądziku, unikaj mięsa wieprzowego, czekolady, kawy, kakao, warzyw strączkowych, surowych jabłek, czarnych porzeczek, ostrych przypraw. Przy okazji wyzbądźmy się naszych nałogów, przede wszystkim zrezygnujmy z nikotyny i alkoholu.
  6. W przypadku zmian łuszczycowych na skórze głowy, postawmy na płukanki z naparu z rozmarynu oraz szałwii.
  7. Stosuj okłady z liści kapusty. Podgrzane i lekko rozwałkowane nakładany na zmienione miejsca na skórze. Można pozostawić je nawet na całą noc.
  8. Zbawienny może się okazać także ocet winny. Pomoże w utrzymaniu naturalnego PH skóry. Ma także właściwości regenerujące. Stosować w formie okładów.
  9. Olej kokosowy oraz mleczko są podobno jednymi z lepszych produktów na łuszczycę. Zawierają kwas laurynowy, który występuje również w mleku matki i służy budowaniu odporności niemowlęcia. Skład mleczka kokosowego jest bardzo zbliżony do składu ludzkiego osocza. Dlatego należy smarować nim oraz olejkiem miejsca zajęte przez łuszczycę.
Źródło zdjęcia: www.pixabay.com
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama