Czym jest łuszczyca i jak z nią walczyć?
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą układową, która należy do chorób autoimmunizacyjnych. Procesy zapalne charakteryzują się obecnością objawów skórnych, przede wszystkim łuszczącymi się wykwitami. U większości osób borykających się z łuszczycą, na kolanach, łokciach i owłosionej skórze głowy występują czerwonobrunatne grudki pokryte suchymi łuskami. Choroba ujawnia się zazwyczaj między 10 a 40 rokiem życia, ale także po 70 roku życia. Jeśli problem ten dotyczy Ciebie lub Twoich bliskich, dowiedz się jak z nim walczyć.
Reklama
- Zmodyfikuj swoją dietę. Pamiętaj o uzupełnianiu kwasów tłuszczowych oraz witaminy D. Przede wszystkim polecane są ryby oraz cytrusy, pietruszka, marchew czy czosnek.
- Nie zapominaj o spożywaniu produktów, które zawierają witaminę E. Ma ona właściwości regenerujące naskórek oraz skórę.3
- Pamiętajmy o regularnym nawilżaniu skóry, przez co zniwelujemy podrażnienia. Swędzących i zmienionych miejsc nie podrażniajmy drapaniem czy mocnym pocieraniem. Po prysznicu, który jest bardziej polecany niż kąpiel w wannie, również uważajmy z wycieraniem się ręcznikiem. Róbmy to w sposób delikatny dla skóry.4
- Używajmy tylko naturalnych kosmetyków bez sztucznych barwników i konserwantów.5
- Tak jak w przypadku typowych problemów ze skórą, na przykład trądziku, unikaj mięsa wieprzowego, czekolady, kawy, kakao, warzyw strączkowych, surowych jabłek, czarnych porzeczek, ostrych przypraw. Przy okazji wyzbądźmy się naszych nałogów, przede wszystkim zrezygnujmy z nikotyny i alkoholu.
- W przypadku zmian łuszczycowych na skórze głowy, postawmy na płukanki z naparu z rozmarynu oraz szałwii.
- Stosuj okłady z liści kapusty. Podgrzane i lekko rozwałkowane nakładany na zmienione miejsca na skórze. Można pozostawić je nawet na całą noc.
- Zbawienny może się okazać także ocet winny. Pomoże w utrzymaniu naturalnego PH skóry. Ma także właściwości regenerujące. Stosować w formie okładów.
- Olej kokosowy oraz mleczko są podobno jednymi z lepszych produktów na łuszczycę. Zawierają kwas laurynowy, który występuje również w mleku matki i służy budowaniu odporności niemowlęcia. Skład mleczka kokosowego jest bardzo zbliżony do składu ludzkiego osocza. Dlatego należy smarować nim oraz olejkiem miejsca zajęte przez łuszczycę.
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Czytaj więcej
Świerzb - co powinnaś wiedzieć?
Świerzb jest chorobą zakaźną skóry wywoływaną przez świerzbowca ludzkiego. Charakteryzuje się występowaniem na skórze powierzchniowych ran, silnym świądem i wtórnymi zakażeniami. Czy świerzb jest zaraźliwy? Jak go leczyć?
Oto domowa maść na łuszczycę. Zmniejszy ból
Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, która może prowadzić do nieprzyjemnych objawów, takich jak zaczerwienienie, łuszczenie się skóry oraz uczucie swędzenia i bólu. Chociaż nie istnieje całkowicie skuteczne lekarstwo na łuszczycę, istnieją naturalne metody, które mogą przynieść ulgę i pomóc w łagodzeniu niekomfortowych objawów. Jednym z nich jest domowa maść na łuszczycę, którą możesz przygotować samodzielnie.
Pękająca skóra na dłoniach to już nie Twój problem!
Czy często masz problem z pękającą skórą na dłoniach? To powszechne zjawisko, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy skóra jest narażona na niskie temperatury i suche powietrze. Pękająca skóra może być bolesna i nieestetyczna, ale istnieje wiele sposobów, aby sobie z nią poradzić. W tym artykule podpowiemy Ci kilka skutecznych metod, które pomogą Ci przywrócić gładkość i zdrowy wygląd Twojej skóry.
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl