Jak pielęgnować przeziębionego malucha
Katar, kaszel i gorączka potrafią nieźle dokuczyć dorosłemu, a co dopiero niemowlęciu. My umiemy wydmuchnąć nos czy odkrztusić zalegającą w oskrzelach wydzielinę. Maluchy niestety jeszcze sobie z tym nie radzą i trzeba im pomóc. Zobacz jak pielęgnować malca podczas jesiennych przeziębień.
Reklama
Katar
Jednym z najbardziej uciążliwych objawów chorobowych u malucha jest katar. Dziecko ma trudności nie tylko w oddychaniu ale także podczas ssania – zarówno piersi jak i pokarmu z butelki. Niemowlę staje się marudne, płaczliwe, nie chce jeść ani się bawić. Dlatego też jak najszybciej należy zacząć działać. Każda mama powinna mieć w domu wodę morską w sprayu lub kroplach do rozrzedzania wydzieliny oraz aspirator lub gruszkę do usuwania jej z noska. U dzieci starszych można także skorzystać z preparatów leczniczych. Zanim jednak podasz je malcowi najpierw skonsultuj to z lekarzem.
Aby ulżyć maluszkowi warto także skorzystać z dobroczynnego wpływu ziół. W aptekach dostępne są preparaty do inhalacji w postaci maści, kropelek lub plasterków. Zawarte w nich olejki eteryczne działają antyseptycznie, zmniejszają obrzęk śluzówki i ułatwiają oddychanie.
Kaszel
Niemal tak samo męczącym dla dziecka jak katar może okazać się kaszel. Poza lekami przepisanymi przez pediatrę można także nieco ulżyć maluchowi podając dużą ilość płynów zarówno w postaci napojów jak i płynnych pokarmów np. zupek. Dostarczona organizmowi w ten sposób woda rozrzedza od wewnątrz wydzielinę w oskrzelach i ułatwia odkrztuszanie. Kiedy malec ma kaszel lub katar warto też zadbać o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa. Można to zrobić np. układając mokre ręczniki na kaloryferze, kupując specjalne pojemniki do nawilżania powietrza albo korzystając z dobroczynnych właściwości nawilżaczy do powietrza.
Gorączka
Trzecim objawem przeziębienia, które może bardzo dokuczyć maluszkowi jest gorączka.
Przez lata narosło sporo mitów na temat gorączki, wiele z nich nie ma nic wspólnego z prawdą i warto o tym wiedzieć. Przede wszystkim należy pamiętać, że gorączka u dziecka może być bardzo niebezpieczna. U niemowląt szybko narasta i dlatego należy być bardzo uważnym. Warto też pamiętać, że temperatura do 37,5 stopni to stan podgorączkowy i, o ile dziecko nie czuje się bardzo źle, nie trzeba podawać mu leków.
Odpowiedzi na ważne pytania
Rodzice często pytają czy z przeziębionym dzieckiem można wychodzić na spacer. Odpowiedź brzmi – TAK. Trzeba jednak ograniczać zabawy z dziećmi, aby malec nie zarażał innych. Ponadto na dworze nie może być mrozu, deszczu czy silnego wiatru.
Dziecko powinno być ubrane adekwatnie do temperatury panującej na zewnątrz. Należy też zwrócić uwagę na to, aby nie wyprowadzać na spacer szkraba z podwyższona temperaturą.
Kolejnym zagadnieniem, które nurtuje rodziców chorego malca jest kąpiel. Czy można kąpać dziecko, czy może sobie odpuścić. Wszystko zależy od tego jak malec się czuje. Jeśli w miarę dobrze, kąpiel nie zaszkodzi. Co innego jeżeli jest widocznie osłabiony. Warto też pamiętać, że kąpiel w letniej wodzie jest szczególnie zalecana maluchom z wysoką gorączką, ponieważ pomaga ją zbić.
Chory malec jest marudny, zmęczony i smutny. Nawilżając powietrze, stosując inhalacje czy podając duże ilości płynów można choć trochę ulżyć choremu maluszkowi.
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Czy szkarlatyna jest zaraźliwa dla dorosłych?
Szkarlatyna to choroba zakaźna, która może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jednak wiele osób zastanawia się, czy szkarlatyna jest równie zaraźliwa dla dorosłych jak dla dzieci. W tym artykule odpowiemy na to pytanie i przedstawimy najważniejsze informacje na temat zakaźności szkarlatyny u dorosłych.
Jak pomóc dziecku w nocy z katarem?
Czy Twoje dziecko ma katar i nie może spać w nocy? To z pewnością frustrujące zarówno dla Ciebie, jak i dla malucha. Ale nie martw się, istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc Twojemu dziecku w lepszym zasypianiu i łagodzeniu objawów kataru. W tym artykule podzielimy się z Tobą kilkoma skutecznymi sposobami, które możesz zastosować, aby pomóc swojemu dziecku w nocy z katarem.
Drgawki gorączkowe: Jak postępować?
Drgawki gorączkowe są jednym z najczęstszych objawów występujących u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Są to łagodne napady padaczkowe, które występują w wyniku podwyższonej temperatury ciała. Choć drgawki gorączkowe mogą być przerażające dla rodziców, zazwyczaj nie są poważne i nie powodują trwałych szkód. Warto jednak wiedzieć, jak rozpoznać i jak postępować w przypadku ich wystąpienia.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl