Świąteczne porządki w kuchni

Świąteczne porządki w kuchni

Wprawdzie w kalendarzu dopiero połowa listopada, ale za oknem już mrozi a w sklepach bombki i prezenty. Może więc warto rozpocząć także świąteczne porządki z wyprzedzeniem. Dzięki temu ostatnie dni przed świętami będziesz mogła spędzić w rodzinnej atmosferze i nie myśleć o sprzątaniu. Na początek proponuję porządki w kuchni.
Reklama
Najpierw wyrzucamy Na początku najlepiej zacząć od uporządkowania szafek i szuflad. Do tego zadania musisz nastawić się bojowo, bo trzeba będzie pożegnać się z kilkoma sprzętami. Przeglądając kuchenne szafki od razu sprawdź wszystkie urządzenia. Jeśli działają włóż je na miejsce. Jeżeli jednak są uszkodzone zastanów się czy nie lepiej je wyrzucić. Często przechowujemy różne rzeczy zakładając, że oddamy je do naprawy. Niestety mijają tygodnie, a naprawy jak nie było, tak nie ma. Dlatego, jeśli nie oddałaś sprzętu w ręce majstra w przeciągu pół roku, już tam pewnie nie trafi. Więc zamiast zajmować miejsce w szafce niech wyląduje w koszu na elektrośmieci. Kolejnym ruchem jest zrobienie porządku w szafkach i szufladach z naczyniami. Wyrzuć wszystkie pęknięte i wyszczerbione talerze, kubeczki i miski.
Reklama
Dzięki temu posunięciu nikomu nie pęknie kubek z gorącym napojem w ręce, ani nikt się nie skaleczy o uszkodzony talerz. Drugą korzyścią będzie wolne miejsce na nowe naczynia. Po usunięciu wszystkich sprzętów i naczyń pora na produkty żywnościowe. Przejrzyj poszczególne opakowania i wyrzuć artykuły przeterminowane. Pamiętaj jednak, że są produkty, które można zjeść nawet po upływie terminu ważności. Można do nich zaliczyć np. ryż, makaron czy przyprawy. Jeśli były dobrze przechowywane, a data ważności nie upłynęła kilka lat temu, przygotuj z tych artykułów pyszne danie zamiast je wyrzucać lub przechowywać następne tygodnie czy miesiące. Czas na układanie Kiedy już wyrzucisz z szaf i szuflad wszystkie niepotrzebne rzeczy i dokładnie je wyczyścisz przychodzi czas na powtórne ich zapełnienie.
Reklama
Jeśli chcesz, żeby porządek w nich zagościł na stałe, a przy tym łatwo można było korzystać ze sprzętów, naczyń czy zapasów żywności pamiętaj o kilku prostych zasadach:
  • Garnki i naczynia układaj zawsze w ten sposób, aby najczęściej używane były pod ręką. Duże garnki, w których gotujesz okazjonalnie ustaw na samym dole lub za innymi naczyniami. Podobnie zrób z eleganckimi talerzami czy półmiskami, których używasz wyłącznie na specjalne okazje. Na półkach łatwo dostępnych powinny się znaleźć talerze, kubki czy miseczki do codziennego użytku.
  • Produkty spożywcze sypkie, takie jak kasze, ryż, makaron, mąka itp. najlepiej przechowywać w szczenie zamkniętych pojemnikach, a nie w opakowaniach sklepowych. Jest to ważne z kilku powodów. Przede wszystkim wygodniej jest korzystać z takich opakowań, po wtóre artykuły ułożone w podobnych pojemnikach wyglądają bardziej schludnie niż w różnych pudełkach. Warto też wspomnieć, że szczelne opakowania chronią tego typu produkty przed zawilgoceniem i szkodnikami molami spożywczymi.
Kiedy już wszystko, co niepotrzebne wyrzucisz z szafek, a to co przydatne odpowiednio poukładasz sama się przekonasz, że przygotowania do świąt staną się dla Ciebie o wiele przyjemniejsze.   Źródło zdjęcia: pixabay.com  
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama