Szybkie i bezpieczne sprzątanie
Udostępnij Google News
Kuchnia

Szybkie i bezpieczne sprzątanie

Zbliżające się święta to dla każdej z nas powód do radości a równocześnie do wielu obaw. Jeśli będziesz miała gości w domu to pojawia się strach czy wszystko będzie smaczne, czy spodoba się sposób podania, czy nie uznają mnie za bałaganiarza itd. W tej ostatniej kwestii chcemy Ci nieco pomóc i podpowiadamy jak szybko i skutecznie posprzątać przed świętami.

Błyszczące meble

O czyszczeniu mebli już pisaliśmy w artykule Jak czyścić meble, teraz zajmiemy się tylko tym, jak sprawić, by meble drewniane błyszczały i zachwycały wszystkich gości. Kiedy już oczyścisz je z każdego zabrudzenia, przygotuj mieszaninę składającą się w ¾ z oliwy z oliwek i ¼ z octu. Tak przygotowany środek wlej do butelki ze spryskiwaczem. Następnie wstrząśnij pojemnikiem, aby składniki się wymieszały, spryskaj ściereczkę z mikrofibry i wypoleruj całą powierzchnię mebli. W ten prosty sposób nadasz im piękny połysk na długi czas.

Piękna wiklina

Coraz częściej w domach pojawiają się meble i ozdoby wykonane z wikliny. Aby dobrze się prezentowały nie wystarczy wytrzeć je z kurzu raz na jakiś czas. Trzeba też dokładnie je umyć. Przedświąteczne porządki są doskonałą okazją, aby wykonać to zadanie. Najpierw umyj  cały wiklinowy przedmiot ciepła wodą z szarym mydłem. To najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, który warto powtarzać co najmniej raz w miesiącu. Po umyciu koszy czy mebli przetrzyj je ciepła wodą z solą (1 łyżka soli na 1 litr wody). Zabieg ten zapobiegnie żółknięciu poszczególnych elementów. Co kilka miesięcy umytą i wysuszoną wiklinę przetrzyj delikatnie oliwą z oliwek, co zapobiegnie rozsychaniu się jej i nada ładny połysk.

Czyste kafelki

Na kafelkach w kuchni czy łazience osiada sporo różnych zabrudzeń. Jedne wystarczy przetrzeć szmatką, z innymi zaś jest większy kłopot. Podczas przedświątecznego sprzątania możesz je lepiej doczyścić wykorzystując wpełni naturalne sposoby. Najlepiej do tego celu nadaje się woda z sodą. Do litra wody dodaj 4 łyżki sody oczyszczonej. Tak powstałym roztworem możesz zmyć niemal wszystkie zabrudzenia w łazience i większość w kuchni. Jeśli pojawi się szczególnie trudna plama możesz spróbować ją wyczyścić pastą sodową – do sody dodaj kilka kropel wody, tak by powstała gęsta pasta. Zamiast sody do czyszczenia kafelków możesz tez wykorzystać ocet. Wymieszaj ¼ szklanki octu z 3 litrami ciepłej wody. Ocet świetnie poradzi sobie z lekko tłustym osadem na kuchennych płytkach i nada im piękny połysk.

Czysta armatura

Problemem podczas sprzątania w kuchni i łazience często okazują się osady z mydła, kamienia i rdzy na armaturze. Możesz spróbować się ich pozbyć używając soku z cytryny. Do tego celu wykorzystaj owoc, który nie nadaje się już do jedzenia. Sokiem z cytryny namocz plamę i pozostaw na kilka minut. Następnie spryskaj wodą ze spryskiwacza i delikatnie przetrzyj. W ten sposób zniknie większość plam z armatury.

 

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie