Kieliszki do wina – jak je dobrać
Udostępnij Google News
Kuchnia

Kieliszki do wina – jak je dobrać

Zbliża się Sylwester i zabawy karnawałowe. Niezależnie czy są to domówki czy wielkie bale zazwyczaj imprezom takim towarzyszy alkohol. Często pojawia się też pytanie jakie kieliszki wybrać? Kieliszki do wódki są bardzo charakterystyczne i nie ma problemu z ich wyborem, ale co z winem?

Kieliszki do wina białego

Kieliszki przeznaczone do białego wina maja wysokie nóżki i czaszę o pojemności 200-300 ml. Ich czasza delikatnie zwęża się ku górze. Wyglądem przypominają nie do końca rozwiniętego tulipana.

Kieliszki do wina czerwonego

Podobnie jak wcześniej opisywane kieliszki do białego wina, również te mają wysoką nóżkę. Ich czasza jest jednak znacznie większa. Ma bardziej pękaty kształt i zwęża się delikatnie ku górze. Pojemność takich kieliszków waha się od 300 do 500 ml. W kieliszkach tych  podaje się zazwyczaj wina czerwone, ale można też nalać do nich ciężkie wina białe.

Szampan

Rodzaj kieliszków do szampana zmienia się częściej niż tych do serwowania innych win. Obecnie wina musujące podaje się w kieliszkach o wąskiej i wysokiej czaszy zwężającej się ku górze. Kieliszki takie mają też wysokie nóżki, podobnie jak inne naczynia do serwowania win. Warto jednak wspomnieć, że jeszcze kilkanaście lat temu podanie wina musującego w tego typu kieliszkach było niedopuszczalne. Stad też można zobaczyć np. w filmach, że kieliszki do szampan miały szeroką czaszę przypominającą odwrócony trójkąt. Jeszcze dziś w niektórych domach właśnie w takich kieliszkach serwuje się ten gatunek alkoholu.

 

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie