Zatrzymał Cię policjant? Zobacz jak się zachować
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Zatrzymał Cię policjant? Zobacz jak się zachować

Podczas długich weekendów, świąt, ale również każdego dnia roku policjanci zatrzymują tysiące samochodów do kontroli. Sprawdzają trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdu a także sposób przewożenia pasażerów. Niestety nie każdy kierowca wie jak zachować się podczas takiego spotkania z policją, co może prowadzić do nieporozumień. Zobacz, co zrobić, aby kontrola drogowa przebiegła szybko i bez problemów.

  1. Przede wszystkim na znak dany przez policjanta powinnaś się zatrzymać. Jeśli zobaczysz, że policjant daje Ci znaki ręką, lizakiem lub latarką zatrzymaj się w pobliżu radiowozu. Jeśli jest to niemożliwe funkcjonariusz może polecić Ci przejazd w nieco bardziej odległe miejsce i zatrzymanie się w taki sposób, by nie powodować zagrożenia dla innych uczestników ruchu.
  1. Po zatrzymaniu pojazdu nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów i trzymaj ręce na kierownicy. Dalsze działania podejmiesz na wyraźne polecenie policjanta.
  1. Nie wysiadaj z samochodu, chyba, że zażąda tego funkcjonariusz.
  1. Na polecenie policjanta wyłącz silnik oraz włącz światła awaryjne.
  1. Jeśli policjant poprosi o dokumenty podaj je nie wysiadając z pojazdu.
  1. Jeśli funkcjonariusz poprosi Cię o wykonanie dodatkowych czynności np. dmuchanie w alkomat wypełnij jego polecenia.

Są dni, kiedy na drogach krajowych pojawia się znacznie więcej policjantów kontrolujących pojazdy niż zwykle. Jednak niezależnie od dnia zawsze powinnaś być przygotowana na ewentualne zatrzymanie przez policję. Pamiętaj, aby zachowywać się poprawnie i zachować spokój. Ucieczka przed policyjnym radiowozem, nagłe niekontrolowane ruchy czy niewypełnianie poleceń mogą sprowadzić na Ciebie tylko kłopoty.

 

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie