Socjopata - kim jest i jak rozpoznać to zaburzenie osobowości
Udostępnij Google News
Psychologia

Socjopata - kim jest i jak rozpoznać to zaburzenie osobowości

Socjopata jest bardzo inteligentną osobą, która nie ma żadnych skrupułów. Bardzo często bywa też agresywny. Jednak wszystko to pod przykrywką normalności, a nawet niezwykłego uroku osobistego. Pamiętaj, że socjopata w życiu codziennym nie przebiera w środkach, dlatego musisz na niego uważać.

Kim jest socjopata?

Jest to osoba, która wykazuje większość cech socjopatii zaliczanej do zaburzeń osobowości. Cechy socjopaty to przede wszystkim niemożność przystosowania się do życia w społeczeństwie i manipulacja innymi dla osiągnięcia swoich celów. Czy socjopata, a psychopata to dwie różne osoby? Jak się okazuje, nie do końca. Oba te pojęcia mogą być używane zamiennie. Jednakże psychopata charakteryzuje się większą brutalnością oraz dokładnym planowaniem wszystkich swoich działań.

mężczyzna w białym golfie krzyczy i łapie się za głowę a nad nim drugi mężczyzna wymachuje ręką zdjęcie ilustrujące/Canva

Socjopata — jak rozpoznać?

Niestety nie jest to proste. Wszystko dlatego, że socjopaci na pierwszy rzut oka wydają się bardzo uprzejmi, mili oraz dobrze wychowani. Jednak są zachowania, które mogą zdradzać, że są to tylko pozory… Jakie?

  • brak empatii lub też bardzo ograniczone jej odczuwanie
  • instrumentalne traktowanie ludzi, używanie ich jako środka do realizacji własnych celów
  • brak przywiązania do drugiej osoby czy to w relacjach damsko-męskich czy też w przyjaźni
  • niemożność odczuwania wyrzutów sumienia i brak wstydu
  • obchodzenie norm społecznych, które są typowe dla danego otoczenia

Skąd się biorą socjopaci?

Pojawiła się teoria, według której kobieta socjopatka cierpi na niski poziom progesteronu, z kolei mężczyzna socjopata ma za wysoki poziom testosteronu. Później jednak odcięto się od tych doniesień, a rozpoczęto poszukiwania w innym kierunku. Najpewniej socjopatia występuje jednak przez wpływ środowiska kształtującego młodego człowieka. Bezsprzecznie największe oddziaływanie na taką osobę ma więc rodzina.

zapłakana kobieta w zielonej bluzce na pierwszym planie a za nią mężczyzna w białej koszuli zdjęcie ilustrujące/Canva

Czy jesteś socjopatą?

Według specjalistów co piąta osoba może nim być. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że nawet jeśli Ty nim nie jesteś, to ktoś z twojego otoczenia na pewno. Pamiętaj, że trudno to rozpoznać. Osobowość socjopatyczną posiadają najczęściej osoby wykształcone, atrakcyjne, inteligentne i zadbane. Przykład? Ktoś, kto robiąc karierę, nie przebiera w środkach i dąży do celu "po trupach".

Jeśli podejrzewasz u siebie to zaburzenie osobowości, możesz wykonać test na socjopatę oparty ma modelu PCL-R. Kluczowe jest jednak, aby odpowiedzieć szczerze na wszystkie pytania. Tylko wtedy otrzymasz miarodajny wynik.

Pamiętaj, że jeśli cenisz sobie swoje zdrowie psychiczne, lepiej trzymaj się z dala od osób, które podejrzewasz o to zaburzenie osobowości. Socjopacie bardzo trudno jest pomóc. Musisz się z tym liczyć. Natomiast jeśli już masz z kimś takim do czynienia np. w pracy, staraj się nie podchodzić emocjonalnie do problemów, które generuje socjopata. Wiesz jak radzić sobie ze stresem? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, z którymi dobrze byłoby się zapoznać. Nie bagatelizuj żadnych niepokojących Cię symptomów.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie