Chroń swoją prywatność w sieci

Chroń swoją prywatność w sieci

Dziś coraz częściej korzystamy z internetu. Szukamy tam informacji, robimy zakupy, czy po prostu korzystamy z rozrywki jaką oferuje sieć. Niestety nasze działania nie zawsze są rozważne. Często zapisujemy się do różnych grup nie czytając regulaminów, korzystamy z niezabezpieczonego łącza czy używamy  jednego hasła do wielu kont. Takie nieuważne zachowania sprawiają, że jak na tacy podajemy osobom nieuprawnionym swoje dane, co nierzadko kończy się sporymi problemami. Co zatem robić, aby skutecznie chronić swoją prywatność w sieci?
Reklama
Antywirus Internet daje spore możliwości ludziom uczciwym, ale również osobom mającym nieszczere intencje. Jednym ze sposobów szkodzenia w sieci jest rozsyłanie wirusów. Po otworzeniu zainfekowanej strony lub maila na komputer ściągany jest program, który pozwala hakerom korzystać z danych wpisywanych przez nas. Wirusy działają na różne sposoby. Jedne z nich pozwalają hakerom przejąć kontrolę nad komputerem, inne kopiują i przesyłają hasła do kont bankowych, profili społecznościowych itp. Przed wirusami nie można się zabezpieczyć w 100%, ponieważ stale powstają nowe. Niemniej jednak warto spróbować ograniczyć narażenie się na nie. Najlepszym sposobem jest zainstalowanie programu antywirusowego. Może to być oprogramowanie kupione w sklepie, albo darmowe, które można pobrać z internetu. Zarówno jedne jak i drugie ochronią komputer przed wieloma wirusami.
Reklama
Regulaminy Zapisując się do społeczności internetowej, korzystając z usług lub robiąc zakupy w sieci zazwyczaj musimy zaakceptować regulamin. Niestety często robimy to automatycznie i bez zastanowienia. Jest to duży błąd, ponieważ w regulaminie znajdują się informacje dotyczące pozyskiwania i przekazywania naszych danych. W zależności od czynności wykonywanych po rejestracji właściciel serwisu otrzymuje dostęp do informacje dotyczących naszej osoby począwszy od adresu mailowego, przez imię, nazwisko, adres domowy, telefon a na numerze PESEL skończywszy. W regulaminie umieszczany jest niekiedy zapis mówiący o możliwości udostępnienia bazy danych podmiotom trzecim, co oznacza, że po Twoich zakupach w sklepie dane osobowe mogą zostać użyte np. przez operatora komórkowego do przesłania reklamy itp. Dlatego zanim podasz swoje dane najpierw dokładnie zapoznaj się z regulaminem.
Reklama
Ogólnodostępne sieci Wi-Fi W Polsce pojawia się coraz więcej darmowych sieci Wi-Fi, z których chętnie korzystamy. Najczęściej łącza się z nimi nasze smartfony i tablety. Darmowy internet jest wygodnym rozwiązaniem dla wielu, ale są w nim też ukryte niebezpieczeństwa. Przede wszystkim dostęp do sieci za pośrednictwem darmowego Wi-Fi mają wszyscy, także hakerzy, którzy chętnie z tego korzystają. Przez niezabezpieczone łącze mogą włamać się do urządzeń elektronicznych innych użytkowników, w wyniku czego mogą być wykradzione m.in. dane osobowe czy hasła do kont. Hasła Dzisiejsza rzeczywistość oparta jest w dużym stopniu na hasłach i PIN-ach. Aby być bezpiecznym w świecie nowych technologii trzeba pamiętać o tym, by hasła używane do różnych serwisów były zróżnicowane.
Reklama
Zgodnie z zaleceniami informatyków każdy serwis, do którego się logujemy powinien mieć inne hasło. Jeśli są to serwisy mające szczególne znaczenie np. strona banku, hasło powinno być zmieniane co najmniej raz w miesiącu. Takie postępowanie podniesie bezpieczeństwo korzystania z usług internetowych. Niestety Polacy nie stosują się do tych zasad. Większość z nas nie tylko nie zmienia haseł, ale również ma jedno lub kilka ulubionych, które wykorzystuje do wszystkich serwisów. Takie zachowanie bardzo ułatwia pracę hakerom o czym należy pamiętać. Szyfrowane polaczenia Sposobem na ochronę swojej prywatności jest też szyfrowanie przesyłanych danych. Obecnie dzięki oprogramowaniu szyfrującemu, które jest powszechnie dostępne można skutecznie chronić swoje dane.
Reklama
Warto zapoznać się dokładniej ze sposobem działania takich programów jak np. F-secure Freedom VPN czy Tunnelbear. Dane osobowe i hasła to informacje, które należy chronić. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wpisane w rubryki podczas dokonywania zakupu w sklepie za chwilę będą wykorzystane przez kilka czy kilkaset instytucji i firm, które otrzymają je i będą z nich korzystać np. w celach reklamowych. Jeśli dostaniemy tylko kilka dodatkowych reklam to i tak nie jest specjalny problem, znacznie gorzej jeśli z naszych danych skorzysta osoba nieuprawniona i zaciągnie na nasze nazwisko np. duży kredyt. Dlatego należy wiedzieć jak chronić swoją prywatność w sieci i wiedzę tę stosować w praktyce.   Źródło zdjęcia: pixabay.com
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama