Jak urządzić pokój dziecięcy ? - organizacja przestrzeni

Jak urządzić pokój dziecięcy ? - organizacja przestrzeni

Odpowiednia organizacja przestrzeni w pokoju dla dziecka jest bardzo ważna. Małe dziecko jest bardzo aktywne, wszystko poznaje dotykiem. Pokój powinien zapewniać pełne bezpieczeństwo, dostępność zabawek, dużo miejsca na wspólne aktywności oraz dawać możliwość szybkiego posprzątania przestrzeni pomiędzy kolejnymi zabawami i przed położeniem dziecka spać.
Reklama

Szafa ubraniowa

Rozwiązaniem tej kwestii, które cieszy się dużą popularnością dzięki swojej praktyczności i świetnej ergonomii są zabudowy. Wstawienie do pokoju dziecka dużej szafy rozwiąże problem dużej ilości ubrań malucha. Jeśli nie posiadamy piwnicy ani strychu, to w odpowiednich pojemnikach możemy w części takiej szafy przechowywać niepotrzebne aktualnie rzeczy (już za małe albo jeszcze za duże).

Podłoga

Dobrym rozwiązaniem w pokoju dziecięcym jest położenie miękkiej wykładziny. W tym pokoju dziecko się bawi, siada na podłodze, uczy się raczkować, chodzić, tak więc mięciutka podłoga zapewni zdecydowanie większy komfort niż deski. Ponadto można dopasować ją do całości wnętrza – chłopcom na pewno spodoba się popularny motyw ulic miasta, a dziewczynki zwrócą uwagę na lalki i księżniczki na podłodze.
Reklama

Organizacja zabawek

Dobrym pomysłem jest wstawienie np. pod oknem niskiej zabudowy z wysuwanymi plastikowymi pojemnikami. Dodatkowo na niej będzie można ustawić kolorowe pojemniki. W tym pudełkach poukładamy zabawki tematycznie, można je nawet opisać – najlepiej stosując rysunki, aby dziecku było łatwiej sprzątać. Na koniec zabawy dziecko będzie musiało jedynie powrzucać swoje zabawki do odpowiednich pudeł, z czego też można uczynić zabawę. Zastosowanie tego rozwiązania uprości czynności związane ze sprzątaniem pokoju dziecka, sprawi, że nawet przy dużej ilości zabawek będzie on wyglądał estetycznie i pomoże w nauce odpowiedniej organizacji i porządku.

Łóżko

Dobrze jeśli się składa i w dzień zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż nocą. Codzienne ścielenie łóżka pomoże w nauce obowiązkowości. Natomiast dzięki jego złożeniu dziecko zyska dodatkową przestrzeń do zabawy.

Przestrzeń do zabawy

Wszystkie elementy wyposażenia pokoju dziecięcego powinny znajdować się pod ścianami i nie powinno być ich przesadnie wiele, gdyż mogą utrudniać zabawę rozpraszając dziecko, ale również w małych pomieszczeniach mogą znacząco ograniczać miejsce jakie dziecko będzie mogło wykorzystać w czasie zabawy. Cały środek pokoju dziecka powinien być w ciągu dnia pusty, aby była możliwość rozłożenia zabawek.  Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama