8 sprawdzonych rad jak rozmawiać z dzieckiem
Dzieci niezależnie od wieku spędzają sen z powiek swoim rodzicom. Różnica pokoleniowa sprawia, że zapominamy jak to było być dzieckiem. Dorastamy i nie potrafimy już rozmawiać w taki sposób jak oczekiwałoby tego od nas nasze dziecko. Często też jesteśmy głusi na to co do nas mówi, a samych siebie uważamy za nieomylnych. Nasze dzieci mogą odbierać nasze zachowanie w taki sposób, że są nieważne i że ich zdanie i uczucia się nie liczą.
Reklama
Zapamiętajmy, że nasze dziecko również jest człowiekiem, dodatkowo kolejno przechodzi okresy dynamicznego rozwoju emocjonalnego, fizycznego oraz intelektualnego.
Tak samo jak każdy inny ma prawo czuć i mieć własne zdanie a naszym zadaniem jest go słuchać i respektować, nawet jeśli uważamy inaczej możemy co najwyżej przedstawić i uargumentować dziecku swoje stanowisko a dziecko i tak postąpi po swojemu (np. zabraniamy dotykać żelazka i tłumaczymy czym to może skutkować a dziecko musi sprawdzić samodzielnie).
To jak bardzo dziecko będzie respektować nasze zdanie zależy w dużej mierze od tego w jaki sposób będziemy z nim rozmawiać od jego najmłodszych lat.
Przedstawiamy wskazówki dotyczące przeprowadzania rozmów z dziećmi, dotyczą one latorośli w każdym wieku:
1.
Podczas rozmowy z małym dzieckiem dobrze jeśli zejdziesz do jego poziomu, możesz przykucnąć lub usiąść i wziąć szkraba na kolana.
2. Mówiąc cokolwiek dziecku patrz mu bezpośrednio w oczy, unikaj rozglądania się dookoła i nie mów w trakcie pogoni za dzieckiem.
3. Jeśli chcesz z dzieckiem porozmawiać o czymś ważnym usiądź z nim w spokojnym miejscu.
4. Zwróć uwagę na to aby stosować gesty otwierające :przytul, uśmiechnij się, weź dziecko za rękę. W momencie gdy dziecko zauważa Twoje zdenerwowanie nie słyszy tego co do niego mówisz.
5. Staraj się konkretnie przedstawiać to czego od dziecka oczekujesz. Zastosowanie sformułowania „bądź grzeczny” jest zbyt ogólne. Powiedz np. „umyj ręce” lub „pozbieraj zabawki do pojemnika”.
6.
Zwracaj uwagę na sukcesy dziecka, na to co mu wychodzi i co robi dobrze. Pochwały rodziców są niezwykle ważne szczególne dla nastolatków, którzy bardzo niechętnie się do tego przyznają.
7. Gdy rozmawiasz z dzieckiem lub ono prosi o rozmowę, zrezygnuj ze wszystkich pobocznych czynności, odłóż telefon, nie pisz smsów, wyłącz telewizor aby was nie rozpraszał, a prasowanie odłóż na później. W tym czasie skup się tylko i wyłącznie na dziecku.
8. W czasie jakiekolwiek rozmowy z dzieckiem unikaj słów takich jak „głupek” czy „leń” one zostają w świadomości dziecka na całe jego życie i mogą negatywnie oddziaływać na poczucie pewności siebie i własnej wartości.
Marta
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl