7 przyczyn zachorowania na cukrzycę

7 przyczyn zachorowania na cukrzycę

Cukrzyca jest chorobą typowo cywilizacyjną. Charakteryzuje się ona hiperglikemią czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi chorego. Wynikać to może z całkowitego zaburzenia działa trzustki i nieodpowiedniej ilości produkowanej insuliny, lub z nieprawidłowego działania samej insuliny.
Reklama

Cukrzyca a nieodpowiednia dieta

Znany i wysoce rzetelny neurobiolog Robert Sapolsky wysunął teorię jakoby cukrzyca była przede wszystkim spowodowana nieodpowiednią dietą tzw. zachodnim stylem odżywania się. Raz co roku obserwuje on na Serengeti parę dzikich stad pawianów. Oprócz samej obserwacji przeprowadza też typowo laboratoryjną i empiryczną pracę: usypia zwierzęta, bada krew, poziom hormonów itd.. Podczas jednej z takich obserwacji stado, które badał już od długiego czasu przeniosło się w pobliżu wysypiska śmieci, które powstało tam za sprawą władz rezerwatu (duża ilość odwiedzających turystów mnożyła ilość śmieci zostawianych w rezerwacie). Osobnicy stada miast polować i szukać pożywienia jak do tej pory (czyli głównie żywienia się korzonkami, owocami, warzywami) zaczęli zjadać pozostałości jedzenia zostawionego przez turystów: wysoko przetworzone produkty zachodniego świata. Po kilku miesiącach takich „małpich wakacji” Sapolsky nadal prowadził swoje badania i okazało się, że osobnicy Ci mają znacznie zwiększoną ilość cukru we krwi, a również podwyższony zły cholesterol LDL oraz wykazywali inne objawy, które wkrótce mogły spowodować typowe cywilizacyjne choroby ludzi, do tej pory nieobserwowane u dzikich zwierząt.

Znane przyczyny cukrzycy

Przyczyny powstawania cukrzycy to jednak nie tylko nieodpowiednia dieta, chociaż jest to główny powód zachorowania na cukrzycę ludzi niepodatnych. Warto wspomnieć, że istnieje kilka typów cukrzyc: 1, 2, MODY, LADA oraz cukrzyca ciążowa. Do innych, niezależnych czynników wystąpienia powyższych można zaliczyć: 1.
Reklama
Uwarunkowania genetyczne: podatność na cukrzycę 1 i 2 typu jest dziedziczna 2. Infekcje wirusowe, przez które może rozwinąć się cukrzyca typu 1 3. Ekspozycja na leki i niektóre związki chemiczne 4. Długotrwały stres 5. Przy cukrzycy typu 1 zła odpowiedź układu immunologicznego, który niszczy własne komórki ß trzustki 6. Otyłość brzuszna – powoduje cukrzycę typu 2 7. Wzrost działania hormonów: estrogenów, progesteronu, hormonów łożyska. Przeciwdziałają one insulinie i powodują powstawanie cukrzycy ciążowej, która spotyka około 5% przyszłych mam
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama