8 przyczyn powstawania i zachorowania na nowotwory

8 przyczyn powstawania i zachorowania na nowotwory

Nowotwór, potocznie nazywany „rakiem”, to choroba wyniszczająca i nierzadko niepozostawiająca cienia nadziei na wyleczenie. Jest to wyrok śmierci dla chorego i wyrok męki dla otaczających go bliskich oraz rodziny. Do nowotworów można zaliczyć bardzo wiele różnych rodzajów, ale łączy je jedno – sposób powstawania. Spowodowane są nieodpowiednim podziałem komórek organizmu.
Reklama
Ten niekontrolowany przez organizm podział komórek prowadzi do mutacji genów, które kodują białka. Jest to niezwykle ważna informacja dla tych, u których w rodzinie wystąpił nowotwór u bliskiego członka – niektóre z tych mutacji zostają dziedziczone. Aby powstał nowotwór złośliwy potrzeba więcej niż jednej mutacji, dlatego z reguły choroba ta dłużej się rozwija. Co możemy więc zrobić, aby zmniejszyć swoją szansę na zachorowanie? Jakie czynniki wpływają na zwiększenie podatności na zachorowanie na jakikolwiek znany nam nowotwór?

Oto kilka przyczyn powstawania nowotworów:

1. Czynniki genetyczne, skłonność do nowotworów może być dziedziczona – np. poprzez odziedziczenie zmutowanych genów. 2. Zbyt duże dawki słońca, czy działanie lamp kwarcowych – emitowanie promieniowanie nadfioletowego.
Reklama
3. Promieniowanie jonizujące pojawiające się przy promieniach rentgena (zbyt częste wykonywanie tzw. zdjęć rentgenowskich).Promieniowanie takie jest emitowane także przez niektóre pierwiastki – ale o to powinni się martwić głównie chemicy, którzy w tych czasach mają bardzo dobre środki zaradcze przeciwko szkodliwemu działaniu promieniowania jonizującego. 4. Wysokie skażenie środowiska, a więc dostanie się do naszego powietrza, wód i uprawianej ziemi związków chemicznych pochodzących z fabryk i przemysłu. 5. Częste i nałogowe palenie papierosów. Również, a może przede wszystkim w przypadku palenia biernego – wdycha się wtedy więcej substancji smolistych i innych wydzielanych przez spalanego papierosa.
Reklama
Powinniśmy więc również unikać osób palących. 6. Przyjmowanie przez długi czas leków hormonalnych oraz obniżających odporność. Na przykład przyjmowanie estrogenu może spowodować raka trzonu macicy. 7. Nieodpowiednia dieta, a przede wszystkim nadmiar spożycia produktów wędzonych, przy jednoczesnym niedoborze świeżych owoców, jarzyn, mleka i ogólnie witamin B, C i A. Szkodliwe są również występujące w przetworzonej żywności barwniki oraz konserwanty. 8. Zły stan jamy ustnej, ale również alkoholizm mogą zwiększać ryzyko nowotworu górnych odcinków przewodu pokarmowego oraz dróg oddechowych.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama