5 przyczyn nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu to problem typowo kobiecy, mężczyzn dotyka on znacznie rzadziej. Nie jest to jednak zmartwienie jedynie starszych pań, ale dotyczy kobiet w każdym wieku.
Reklama
Problem jest nie tyle niehigieniczny, co również bardzo kłopotliwy i wstydliwy, szczególnie w towarzystwie. Istnieje kilka przyczyn nietrzymania moczu, które można spróbować wyeliminować ze swojego codziennego życia i tym samym stać się w pełni zdrowymi i aktywnymi kobietami.
Przedstawiamy najbardziej popularne z nich:
Jeśli podejrzewamy u siebie właśnie tą przyczynę warto zasięgnąć rady lekarza i jak najszybciej wykonać badanie moczu. Przy tego typu infekcjach wewnętrzna ściana pęcherza staje się zbyt wrażliwa i dlatego czujemy potrzebę częstego oddawania moczu, a często również występuje ogólne nietrzymanie moczu. Infekcje takie szczególnie często pojawiają się u kobiet prowadzących aktywne życie seksualne. Jest jeden duży plus tego stanu: da się go wyleczyć i nie jest to stan permanentny.
Do ginekologa powinnyśmy zgłosić się jak najszybciej. Niestety leki nie pomogą w przypadku tej przyczyny powstawania nietrzymania moczu, pomocna jednak może się okazać operacja.
1. Ciąża
Oczywiście ciąża nie jest czynnikiem, który należy wyeliminować ze swojego życia, ale warto wiedzieć, że najbardziej podatne na nietrzymanie moczu są kobiety w ciąży. W tym błogosławionym stanie nietrzymanie moczu nie jest zatem objawem choroby i niczym nienaturalnym! Dlatego jeśli nie trzymamy moczu będąc w ciąży możemy się rozluźnić i przestać stresować: jesteśmy w pełni zdrowe. Ciąża wpływa tak na organizm, ponieważ naciskający płód podrażnia pęcherz moczowy, przez co znacznie częściej musimy oddawać mocz, a niekiedy występuje jego nietrzymanie.2. Infekcje dróg moczowych
Infekcje dróg moczowych są najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu.Reklama
3. Kłopoty wieloródek
Często kobiety już po przejściu ciąży nadal mają problemy z nietrzymaniem moczu, szczególnie widoczne jest to u wieloródek, a więc Pań, które urodziły więcej niż jedno dziecko. Pod wpływem wielu ciąż i porodów dochodzi do rozluźnienia mięśni miednicy i zmiany nachylenia cewki moczowej do pęcherza. Aby wykluczyć albo potwierdzić tą diagnozę wymagane jest badanie ginekologiczne.Reklama
4. Zmiany hormonalne
Ta przyczyna nietrzymania moczu jest szczególnie widoczna u kobiet w czasie przechodzenia menopauzy, chociaż może się przydarzyć również znacznie wcześniej w przypadku jakichkolwiek zaburzeń hormonalnych. Wizyta u lekarza powinna potwierdzić diagnozę, a dostępne w każdej aptece leki zażegnać problem raz na zawsze.5. Nieodpowiedni tryb życia
Substancje takie jak alkohol czy nikotyna osłabiają działanie zwieraczy. Również spożywanie napojów moczopędnych nie jest wskazane jeśli występują u nas okresowe problemy z nietrzymaniem moczu. Wyeliminowanie tych substancji z diety powinno przyczynić się do poprawienia stanu zdrowia.Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Domowe sposoby na nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu to powszechny problem, który może dotykać zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jest to sytuacja niezwykle niekomfortowa i wstydliwa. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc w minimalizacji tego problemu lub nawet całkowicie go wyeliminować. Warto jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii domowej, konieczna jest konsultacja lekarska.
Kulki gejszy – skuteczne narzędzie w terapii nietrzymania moczu
Wiele kobiet boryka się z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu, szczególnie po porodzie naturalnym. Na szczęście istnieje wiele skutecznych i nieinwazyjnych metod terapii tego schorzenia. Jedną z nich są kulki gejszy, które od wieków są stosowane jako narzędzie treningu mięśni dna miednicy. W tym artykule dowiesz się, czym są kulki gejszy, jak działają i jak mogą pomóc w leczeniu nietrzymania moczu.
Zapalenia pęcherza: Znajdź ulgę!
Czy kiedykolwiek doświadczyłaś bólu i dyskomfortu związanego z zapaleniem pęcherza? Jeśli tak, wiesz jak uciążliwe i bolesne to może być. Zapalenia pęcherza, znane również jako infekcja dróg moczowych, są powszechne, zwłaszcza u kobiet. Ale nie martw się, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak sobie z nim radzić i jak zapobiegać jego nawrotom.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl