5 przyczyn nietrzymania moczu

5 przyczyn nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to problem typowo kobiecy, mężczyzn dotyka on znacznie rzadziej. Nie jest to jednak zmartwienie jedynie starszych pań, ale dotyczy kobiet w każdym wieku.
Reklama
Problem jest nie tyle niehigieniczny, co również bardzo kłopotliwy i wstydliwy, szczególnie w towarzystwie. Istnieje kilka przyczyn nietrzymania moczu, które można spróbować wyeliminować ze swojego codziennego życia i tym samym stać się w pełni zdrowymi i aktywnymi kobietami. Przedstawiamy najbardziej popularne z nich:

1. Ciąża

Oczywiście ciąża nie jest czynnikiem, który należy wyeliminować ze swojego życia, ale warto wiedzieć, że najbardziej podatne na nietrzymanie moczu są kobiety w ciąży. W tym błogosławionym stanie nietrzymanie moczu nie jest zatem objawem choroby i niczym nienaturalnym! Dlatego jeśli nie trzymamy moczu będąc w ciąży możemy się rozluźnić i przestać stresować: jesteśmy w pełni zdrowe. Ciąża wpływa tak na organizm, ponieważ naciskający płód podrażnia pęcherz moczowy, przez co znacznie częściej musimy oddawać mocz, a niekiedy występuje jego nietrzymanie.

2. Infekcje dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych są najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu.
Reklama
Jeśli podejrzewamy u siebie właśnie tą przyczynę warto zasięgnąć rady lekarza i jak najszybciej wykonać badanie moczu. Przy tego typu infekcjach wewnętrzna ściana pęcherza staje się zbyt wrażliwa i dlatego czujemy potrzebę częstego oddawania moczu, a często również występuje ogólne nietrzymanie moczu. Infekcje takie szczególnie często pojawiają się u kobiet prowadzących aktywne życie seksualne. Jest jeden duży plus tego stanu: da się go wyleczyć i nie jest to stan permanentny.

3. Kłopoty wieloródek

Często kobiety już po przejściu ciąży nadal mają problemy z nietrzymaniem moczu, szczególnie widoczne jest to u wieloródek, a więc Pań, które urodziły więcej niż jedno dziecko. Pod wpływem wielu ciąż i porodów dochodzi do rozluźnienia mięśni miednicy i zmiany nachylenia cewki moczowej do pęcherza. Aby wykluczyć albo potwierdzić tą diagnozę wymagane jest badanie ginekologiczne.
Reklama
Do ginekologa powinnyśmy zgłosić się jak najszybciej. Niestety leki nie pomogą w przypadku tej przyczyny powstawania nietrzymania moczu, pomocna jednak może się okazać operacja.

4. Zmiany hormonalne

Ta przyczyna nietrzymania moczu jest szczególnie widoczna u kobiet w czasie przechodzenia menopauzy, chociaż może się przydarzyć również znacznie wcześniej w przypadku jakichkolwiek zaburzeń hormonalnych. Wizyta u lekarza powinna potwierdzić diagnozę, a dostępne w każdej aptece leki zażegnać problem raz na zawsze.

5. Nieodpowiedni tryb życia

Substancje takie jak alkohol czy nikotyna osłabiają działanie zwieraczy. Również spożywanie napojów moczopędnych nie jest wskazane jeśli występują u nas okresowe problemy z nietrzymaniem moczu. Wyeliminowanie tych substancji z diety powinno przyczynić się do poprawienia stanu zdrowia.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama