W jaki sposób pielęgnować skórę atopową? – 5 sposobów
Udostępnij Google News
Zdrowie

W jaki sposób pielęgnować skórę atopową? – 5 sposobów

Skóra atopowa to problem dermatologiczny dotykający coraz większą ilość młodych dziewczyn. Zaliczana jest do chorób alergicznych i nazywana czasem alergicznym zapaleniem skóry. Spowodowana jest przede wszystkim czynnikami genetycznymi, które powodują nieprawidłową odpowiedź immunologiczną na dawki antygenów.

Dlaczego więc dotyczy w dużej mierze młodych dziewczyn?

Ponieważ przez niektórych badaczy zaliczana jest do chorób psychosomatycznych, a więc takich, w których również psychika pełni odpowiednią rolę w wywołaniu choroby. Przedstawiamy kilka sposobów pielęgnacji i obchodzenia się z bardzo wrażliwą skórą atopową.

1. Odpowiednia dieta

W celu leczenia skóry atopowej należy spożywać odpowiednie ilości kwasów omega-6 i omega-3. Ich proporcja powinna być w stosunku 1:4 i 1:1. Zagwarantowanie sobie odpowiedniej diety będzie najlepszym sposobem na pielęgnowanie atopowej skóry.

2. Walka z uczuleniem

Jeśli lekarz stwierdzi jakie czynniki wywołują uczulenie np. wybrane pokarmy –
należy zaprzestać ich spożywania. Ze swojego środowiska również można próbować eliminować typowo uczulające przedmioty i czynniki oraz sprawdzać czy dzięki temu poprawia się stan naszej skóry.

3. Mokre opatrunki

Kojące i leczące dla skóry jest stosowanie mokrych opatrunków. Ręcznik moczymy w ciepłej, lecz niegorącej wodzie i pozostawiamy na zmienionej skórze przez jakiś czas. Czynność tą można powtarzać codziennie lub kilka razy dziennie.

4. Systematyczne natłuszczanie i nawilżanie

Skóra atopowa musi być systematycznie natłuszczana i nawilżana, w tym celu wybrać możemy specjalne linie kosmetyków przeznaczone do tak wymagającej skóry. Można korzystać zarówno z kremów, emulsji czy płynów – w tym aspekcie wybór jest całkiem dobrowolny.

Wybierajmy kosmetyki zawierające emolienty i mocznik, które pomogą odbudować warstwę ochronną skóry. Co ważne, trzeba zwracać uwagę jednak w składzie na to, aby nie znajdowało się w nim nic, co można nas jeszcze bardziej uczulić. Szczególnie należy omijać kosmetyki perfumowane.

5. Odpowiednie mycie skóry

Bardzo ważne jest częste mycie skóry atopowej, a więc lecznicze kąpiele. Pomoże to w odbudowie skory, jak i polepszy samopoczucie chorego zmniejszając świąd. Pamiętajmy, że woda do kąpieli nie może być zbyt gorąca – nie powinna mieć powyżej 40 stopni. Do kąpieli dodać możemy preparaty nawilżające i natłuszczające skórę.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Uroda

Środa, 30 października 2019

Jak dbać o skórę zimą?

 

Polecane dla ciebie