W jaki sposób leczyć zapalenie dziąseł? – 6 sposobów

W jaki sposób leczyć zapalenie dziąseł? – 6 sposobów

Zapalenie dziąseł jest chorobą stosunkowo często występującą i bardzo uciążliwą. Nieleczone może prowadzić do zapalenia przyzębia. Początkowo w pierwszym stadium nie odczuwa się bólu. Niestety kiedy ból już wystąpi na domowe sposoby może być za późno – należy zgłosić się do specjalisty.
Zapalenie dziąseł może być związane – oprócz złej higieny jamy ustnej – również z gospodarką hormonalną organizmu. Występuje więc często w postaci dotykającej dojrzewającą młodzież, kobiety w ciąży, kobiety w okresie menstruacji lub podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Kiedy zauważymy pierwsze objawy zapalenia dziąseł – krwawienie dziąseł, mocne zaczerwienienie – możemy posiłkować się następującymi sposobami leczenia:

1. Częste mycie zębów

Podczas zapalenia dziąseł należy myć zęby po każdym posiłku przynajmniej przez 5 minut. Powinnyśmy wtedy także zacząć używać – jeśli tego nie robimy – nici dentystycznej i usuwać wszystkie reszty pokarmów ze szczelin pomiędzy zębami.

2. Zakup elektrycznej szczoteczki do zębów

Ponieważ głównym powodem powstawania zapalenia dziąseł jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej prowadząca do powstawania kamienia nazębnego w leczeniu i profilaktyce zapaleń powinnyśmy używać szczotki elektryczne do zębów. Zwykłe szczoteczki usuwają jedynie około 48% płytki nazębnej, zaś elektryczne aż 98%.

3. Płyny do płukania ust

Można również zakupić specjalne płyny do płukania ust, ale powinnyśmy sprawdzić ich skład i wybierać te zawierające bromek domifenu lub chlorek cetylpirydyny. Hamują one bowiem rozwój płytki nazębnej.

4. Płukanie ust wodą utlenioną

Woda utleniona zahamuje dalszy rozwój bakterii powodujących zapalenie dziąseł. Wodę utlenioną mieszamy z wodą w proporcji 1:1 i takim roztworem płuczemy usta przez około 30-60 sekund 2-3 razy dziennie.

5. Soda oczyszczona jako pasta

Sodę oczyszczoną mieszamy w wodą w małej ilości. Otrzymaną substancję nakładamy na zmienione dziąsła i szczotkujemy nią zęby.

6. Wapno i witamina C

Jako suplementy diety powinnyśmy spożywać więcej wapna oraz witaminy C. Pomogą one w zmniejszeniu krwawienia z dziąseł oraz wzmocnią zęby. Możemy także przyjmować te substancje w pokarmach: cytrynie, pomarańczach, przetworach mlecznych i migdałach.
Udostępnij artykuł