6 przyczyn powstawania zawałów serca

6 przyczyn powstawania zawałów serca

Chociaż wydaje się, że zawał mięśnia sercowego jest problemem, który w znacznej części spotyka mężczyzn to niestety zdarza się również kobietom. Zawał serca spowodowany jest niedokrwieniem serca z powodu zamknięcia tętnic, które dostarczają krew do serca. Warto zawczasu poznać przyczyny, które mogą doprowadzić do ataku serca – aby unikać tego, co niewskazane.
Jest to szczególnie ważne dlatego, że w Europie najczęstszą przyczyną zgonów są właśnie choroby sercowo-naczyniowe, w tym zawały serca. Co więcej, na skutek zawału mięśnia sercowego umiera prawie dwa razy więcej osób, niż na skutek nowotworów.

1. Nieprawidłowa budowa serca

Niestety, przyczyna ta jest permanentna i nie możemy nic na to poradzić. Nieprawidłowa budowa serca może nigdy nie być zdiagnozowana. Również tętnice mogą zostać nieodpowiednio wykształcone.

2. Niedotlenienie

Niedotlenienie prowadzi do zbyt niskiej ilości tlenu we krwi, a tym samym następnie do niewydolności serca oraz ataków serca.

3. Cukier

Niewystarczająca ilość cukru we krwi również może prowadzić do ataku serca. Tą przyczynę możemy niwelować badając swój cukier za pomocą prostych testów domowych. Szczególnie ważne to jest w przypadku cukrzyków, u których wahania cukru we krwi są bardzo duże i niebezpieczne.

4. Stres

Według lekarzy jest to główna przyczyna ataków serca. Przewlekły stres prowadzi do powstawania nadciśnienia tętniczego lub niedociśnienia tętniczego, które prowadzą do zawału mięśnia sercowego. Powinniśmy jak najbardziej zmniejszać ilość czynników stresogennych w naszym otoczeniu, oraz wyładowywać swoją złość i złe emocje w sposób bezpieczny dla nas i otoczenia (uprawiać sporty, grać w gry, relaksować się w wybrany przez nas sposób itd..)

5. Otyłość

Otyłość oraz nadwaga prowadzą do „zatykania” tętnic przez powstające blaszki miażdżycowe. „Zatkane” tętnice nie przepuszczają tak dużej ilości krwi, jaka potrzebna jest do prawidłowego działania serca – zmniejszą po prostu jej przepływ.

6. Dieta oraz leki

Zbyt częste picie kawy i środków pobudzających (np. energetyków) może zwiększać ryzyko zawału serca. Również stosowanie niektórych leków ma takie samo działanie – np. stosowanie środków antykoncepcyjnych.
Udostępnij artykuł