Powrót dywanów

Powrót dywanów

Moda ma to do siebie, że lubi czerpać z przeszłości. Ta zasada nie dotyczy tylko odzieży, ale również dodatków czy wystroju wnętrz. Przez ostatnie lata dywany były omijane szerokim łukiem, a ich miejsce zajmował czysty parkiet, deski czy terakota. Jednak dziś wracają do łask i do naszych mieszkań wchodzą z wielką pompą.

Oryginalne kształty

Dywany, które dziś podbijają serca dekoratorów wnętrz nie są już prostokątami o neutralnych kolorach, których głównym zadaniem jest ukrycie niezbyt eleganckiej podłogi. Dzisiejsze dywany mają być ozdobą pomieszczeń, w których się znajdują. Jednym z pomysłów na podkreślenie dywanu jako ozdoby jest ich kształt. Dziś można kupić w sklepie dywany o bardzo zróżnicowanych kształtach. Na swojej podłodze można położyć rozwiniętą różę, wycinankę lub puzzle. Każdy kształt będzie wyglądał imponująco.

Dywany jak obrazy

Zmianie uległy nie tylko kształty ale również wzory dywanów. Zamiast znanych nam elementów kwiatowych łączących się w określony symetryczny wzór, dziś możemy spotkać dywany wyglądające zupełnie jak obrazy. Znane dzieła sztuki znajdują swoje odbicie na nich, dzięki czemu świetnie podkreślają indywidualizm pokoju. Tego rodzaju dywany doskonale prezentują się w pokojach urządzonych minimalistycznie lub w pokojach nastolatków.

Etno

W ostatnim czasie modne stało się szeroko pojęte wzornictwo etniczne. Ten kierunek sztuki znalazł swoje odbicie również w najnowszych modelach dywanów. Osoby, które cenią sobie folklor z pewnością znajdą coś idealnie dopasowanego do swojego gustu. Można wybierać między ręcznie wykonanymi dywanami np. o wzorze ludowej wycinanki, wełnianego pasiaka czy wzorach w azteckich klimatach.

Wzory geometryczne

Kolejnym hitem ostatnich miesięcy stały się dywany o wzorach geometrycznych. Czarno-białe pasy, kolorowe kwadraty czy przeplatające się prostokąty to dość częste motywy na nowoczesnych dywanach. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup takiego dywanu warto wiedzieć, że wyrazisty wzór oraz mocna kolorystyka mogą przyćmić wszystko, co znajduje się w pomieszczeniu. Dlatego też dywany w geometryczne wzory są polecane głównie do pomieszczeń urządzonych w bardzo prostym stylu. Agnieszka
Udostępnij artykuł
Następny artykuł