Zakupy - jak robić je z głową?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Zakupy - jak robić je z głową?

Niezależnie od tego jak pokaźne sumy możemy wydać na zakupy, trzeba robić je umiejętnie. Nie ma sensu wydawanie dużych kwot na zakup rzeczy, które szybko się zepsują lub tych, których się nie będzie używało. Dlatego wybierając się na zakupy warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

1. Zrób listę zakupów

Wybierając się na zakupy warto dobrze się do nich przygotować. Dlatego przed wyjściem do sklepu przygotuj sobie listę ze wszystkim potrzebnymi rzeczami. Dzięki niej w Twojej szafce nie pojawi się 5 paczek makaronu czy 10 kg mąki na „zaś”.

2. Weź ze sobą tylko gotówkę

Mając jedynie gotówkę w portfelu trzeba się ściśle trzymać określonego wcześniej budżetu. Karty płatnicze i kredytowe są bardzo wygodne, ale w codziennych zakupach często prowadzą do nadmiernych wydatków.

3. Sprawdzaj daty ważności produktów

Wybierając produkty w sklepie sprawdź ich datę ważności. Warto pamiętać, że okres przydatności do użycia ma nie tylko żywność, ale również kosmetyki, detergenty czy leki. Im dłuższa data ważności, tym większe szanse, że nie wyrzucisz zakupionego towaru z powodu przeterminowania.

4. Kupuj produkty dobrej jakości

Często osoby, które nie mają zbyt dużych dochodów próbują zaoszczędzić na każdym kroku, przez co nierzadko sporo dopłacają do interesu. Dlatego warto czasami skusić się na droższy produkt dobrej jakości, który będzie dobrze i długo służył niż na jego tańszy odpowiednik.

Jako przykład można podać żarówki energooszczędne. Obecnie kosztują one znacznie więcej niż żarówki zwykłe, ale nie tylko zużywają mniej prądu, ale dodatkowo mają długą gwarancję – niekiedy do 25 lat. Tym samym ten zakup z pewnością się opłaci.

5. Uważaj na promocje

Słowa „Wyprzedaż” i „Promocja” działają na nas jak płachta na byka. Warto jednak podejść do nich z jak największą dozą rozsądku. Zanim kupisz coś po promocyjnej cenie porównaj ją z cenami stałymi, często bowiem promocja oznacza dodatkowe kilka złotych, szczególnie podczas okresu zakupowego szaleństwa przed Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie