Jak prawidłowo karmić piersią - 7 zasad i porady
Dawniej karmienie niemowlęcia piersią było czymś naturalnym. Zdecydowanie rzadko spotykanym zjawiskiem była konieczność dokarmiania dziecka lub nawet było to niemożliwe. Dziś żyjemy zupełnie inaczej. Dostarczanie maluchowi naturalnego pokarmu jest dla wielu pań ogromnym wyzwaniem. Nieustannie czujemy wokół siebie presję, że powinnyśmy karmić nasze dziecko możliwie jak najdłużej, bo to pozytywnie wpłynie na jego zdrowie.
Reklama
Owszem jest w tym dużo prawdy, jednak właśnie stres wywołany przez ciągłe naciski otoczenia może spowodować problemy laktacyjne. Wszystkie pierworódki bardzo się denerwują czy będą w stanie karmić swoje maleństwo. Podejdźmy do tego zdroworozsądkowo. Zapomnijmy o presji otoczenia, nie zwracajmy uwagi na to czy kobiety w naszej rodzinie karmiły i jak długo, nie przejmujmy się również rozmiarem naszych piersi. Żaden z tych czynników nie ma wpływu na nas. Jest to wyjątkowy czas dla mamy i maleństwa. Z całą pewnością pomoże pozytywne nastawienie i nie zniechęcanie się pomimo trudnych początków.
W ten sposób zapoczątkujemy powolne przystosowywanie dziecka do przesypiania całej nocy, a zmiana taka nie wprowadzi najmniejszych zakłóceń do cyklu karmienia.
Jedne szkraby najadają się bardzo szybko, inne potrzebują na to zdecydowanie więcej czasu.
Najlepiej jeśli początkowo zaczniemy podawać własny pokarm z butelki aby przyzwyczaić malucha do smoczka, następnie będziemy go stopniowo zastępować sztuczną mieszanką, na którą się zdecydujemy.
Wówczas warto zdecydować się na taką właśnie butelkę aby mieć pewność, że dziecko samo nie zrezygnuje z piersi.
7. Laktator – aby nie zwariować mama potrzebuje trochę regularnego snu i czasu dla samej siebie. Odciągnij nieco pokarmu i niech przez jedną lub dwie noce to tata karmi malucha lub wyjdź gdzieś z koleżankami. Z pewnością nabierzesz sił
8. Osłonki do karmienia - przydatne dla mam które wstydzą się karmić dziecko w miejscach publicznych. Takie rozwiązanie daje im nieco prywatności.
9. Silikonowe osłonki laktacyjne – świetnie przylegają do sutków, co sprawia, że pokarm nie wycieka. Jeśli czujesz się skrępowana, bo zwykłe wkładki wydają ci się zbyt widoczne pod letnią sukienką wypróbuj to rozwiązanie.
10. Wkładki laktacyjne – pod zwykłymi ubraniami nie będą się specjalnie odznaczać. A świetnie sprawdzą się u pań, którym pokarm z piersi aż cieknie. Mają różne rozmiary i wykonane są z różnych materiałów.
11. Suplementy wspomagające laktację – czasem może się wydawać, że pokarmu jest coraz mniej. Warto wówczas udać się po poradę do lekarza. W wielu przypadkach sprawdzają się również najrówniejsze dostępne na rynku suplementy oraz herbatki wspomagające laktację. Zapytaj w aptece.
12. Koszulki do karmienia – mają odpinane ramiączka podobnie jak biustonosze dla karmiących. Dzięki temu nie musisz odsłaniać brzuszka, który nie jest jeszcze idealny po ciąży, przy każdym karmieniu malucha.
13. Okłady żelowe – można je zastąpić naturalnie okładami z liści kapusty. Jeśli dziecko już przesypia noce mogą zacząć u ciebie występować nieprzyjemne i bolesne zastoje pokarmu, oraz obrzęk piersi. Dzięki żelowym nakładkom wykonasz zarówno gorący jak i zimny okład. Nie zakłócisz w ten sposób laktacji a z pewnością odczujesz ulgę.
Marta
1. Co robić jeśli mam zbyt wiele pokarmu?
U wielu mam, szczególnie po porodach naturalnych pojawia się problem tzw. nawału pokarmu. Jest to dość kłopotliwe, ponieważ piersi stają się bolesne, szybko kończą się czyste ubrania i bardzo trudno nakarmić dziecko gdyż pokarm po prostu leje się strumieniami. Nie poleca się odciągania pokarmu laktatorem, ponieważ takie działanie może spowodować jeszcze silniejszy wzrost ilości pokarmu. Urządzenia tego używajmy bezpośrednio przed przystawieniem dziecka do piersi i odessijmy niewielką ilość, aby ułatwić dziecku ssanie i nie zalewać go nadmiarem mleka. Również zanim przystąpimy do karmienia warto wziąć ciepły prysznic. Po zakończeniu posiłku przykładamy zimny okład do piersi, bądź okładamy je liśćmi kapusty.2. Czy ilość pokarmu jaką produkują moje piersi jest wystarczająca dla dziecka?
Mamy bardzo często zastanawiają się czy pokarm jaki wydzielają ich piersi jest dostatecznie treściwy aby odpowiednio nasycić malucha. Wyznacznikiem jest tu waga dziecka. Jeśli tyje ono średnio około 500 gram na miesiąc i lekarz pediatra nie wskazuje na konieczność dokarmiania to nie ma absolutnie żadnych powodów do niepokoju. Pamiętajmy również, że z czasem jak dziecko rośnie a my nadal karmimy to nasz pokarm staje się znacznie gęściejszy i lepiej sycący. Niemowlę niezwykle łatwo się odwadnia dlatego jeśli pobudki nocne stają się coraz częstsze i dostrzesz zmiany w moczu warto rozpocząć dopajanie malucha odpowiednią certyfikowaną wodą dla najmłodszych.Reklama
3. Czy karmienie dziecka poza domem jest w porządku?
Obiekcje w tej kwestii pojawiają się z kilku powodów. Niektóre mamy uważają, iż powinny dokładnie myć piersi przed przystawieniem malucha. Nie jest to absolutnie prawdą. Wystarczy jeśli zachowujemy podstawowe zasady higieny osobistej. Możesz być pewna, że bakterie na twojej skórze nie stanowią najmniejszego zagrożenia dla szkraba. Druga rzecz to ciekawskie lub dezaprobujące spojrzenia. Obecnie coraz rzadsze, gdyż wiele akcji społecznych nieco uświadomiło społeczeństwu, iż matka karmiąca dziecko na plaży czy w restauracji nie jest niczym gorszącym. Warto jednak zadbać o wygodę i prywatność. Wychodząc z domu zakładaj bluzki, które ułatwią dostęp do piersi nie powodując nadmiernego odsłaniania ciała i dodatkowo specjalne biustonosze dla mam karmiących z odpinanymi klapkami. Zaopatrz się również we wkładki laktacyjne, które uchronią przed niechcianymi śladami na odzieży. Zawsze miej przy sobie pieluchę tetrową, którą się okryjesz.4. Ile czasu dziecko powinno być karmione?
Wiele szczególnie młodych mam zastanawia się skąd wiedzieć, że dziecko już się najadło. Z całą pewnością zauważysz, że silne ssanie ustało, a maluch jedynie przytula się do piersi, czując twoją bliskość. Dzieci same wiedzą kiedy są najedzone i ssą dokładnie tyle ile im potrzebne. Jeśli karmisz w nocy co jakiś czas sprawdź czy maluch nie usnął przy piersi. Jeśli tak się zdarzy delikatnie do rozbudź i odstaw od piersi, żeby położyć dalej spać. Pamiętaj, że długość jednorazowego karmienia zależna jest jedynie od indywidualnych potrzeb dziecka.Reklama
5. Czy jest sposób na przechowywanie zapasu pokarmu?
Jeśli dziecko samodzielnie ssie tyle pokarmu, że się najada to nie ma specjalnej potrzeby do dodatkowego jego odciągania i przechowywania. Zdarzają się sytuacje, że mama musi wyjść z domu na jakiś czas bez dziecka i w tym czasie będzie ono musiało zostać nakarmione przez kogoś innego. Wówczas najlepiej odciągnąć pokarm, następnie umieścić go w sterylnych pojemnikach w lodówce. Pozostanie jedynie go podgrzać przed podaniem maluchowi. Dostępne na rynku są również specjalne woreczki, które umożliwiają zamrażanie pokarmu.6. Jaka pozycja jest najwygodniejsza podczas karmienia malucha piersią?
Nie można ogólnie określić jaka pozycja do karmienia dziecka jest najwygodniejsza. Jest to wybór całkowicie indywidualny. W czasie przystawiania malucha do piersi musisz czuć się swobodnie i wygodnie zarówno ty jak i twoja pociecha. Można karmić na siedząco jak i na leżąco. Jest to dla was czas odpoczynku i relaksu. W tym czasie najważniejsza jest wasza bliskość, zadbaj więc aby dziecko było blisko ciebie i mogło się mocno wtulić. Jeśli zaraz po tym jak przystawisz malucha do piersi pojawi się ból, który po upływie minuty lub dwóch nie ustąpi odsuń malucha i przystaw ponownie. Zwróć uwagę również aby podczas ssania obejmował ustkami całą brodawkę sutkową łącznie z otoczką.7. Do jakiego wieku karmimy dziecko piersią
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla dziecka najważniejsze jest pierwsze pół roku życia, przez które kobieta powinna dołożyć wszelkich starań aby karmić w sposób naturalny. Jak można jednak zauważyć jest to kwestia niezwykle indywidualna uzależniona od potrzeb malucha jak i możliwości mamy. Pamiętajmy jednak, że decyzję o zaprzestaniu karmienia powinnyśmy skonsultować z lekarzem.Reklama
Sposoby ułatwiające prawidłowe karmienie piersią:
1. Sylikonowe osłonki na brodawki – karmienie piersią teoretycznie nie powinno powodować bólu. Jednak młode mamy często mają poranione brodawki i czują dokuczliwy ból. Wynika on z błędnego przystawiania malucha do piersi lub złej techniki ssania. Na początek warto upewnić się, że dziecko ma w ustach całą brodawkę wraz z otoczką. Ulgę mogą też przynieść specjalne sylikonowe osłonki na brodawki, które przyspieszą procesy gojenia się skóry na brodawkach oraz ochronią je przed bólem. 2. Muszle laktacyjne – znajdują zastosowanie ze względu na różnice anatomiczne pomiędzy poszczególnymi paniami. Jeśli masz wklęsłe brodawki sutkowe możesz je zakładać już będąc w ciąży, a następnie na około godzinę przed karmieniem. Spowoduje to zassanie brodawki i jej uwypuklenie dzięki czemu dziecku łatwiej będzie ją chwycić. 3. Rogal do karmienia – pomoże ułożyć dziecko we właściwej pozycji do karmienia a mamie uniknąć dotkliwych bólów kręgosłupa. 4. Maści – jeśli w wyniku karmienia sutki są obolałe i popękane warto udać się do apteki i zaopatrzyć w jedną z dostępnych na rynku maści łagodzących, które nie są szkodliwe dla maluchów. Ulgę przynosi również smarowanie piersi własnym mlekiem po karmieniu bądź smarowanie ich olejem kokosowym. 5. Waga dla niemowląt – to produkt dla mam, które obawiają się czy ich pokarm wystarczy dziecku i czy odpowiednio przybiera na wadze. Posiadanie takiego sprzętu w domu znacznie ułatwi sprawdzanie przyrostu masy ciała, a mama bardziej się zrelaksuje. 6. Butelki imitujące pierś - sprawdzają się jeśli rozpoczynasz stopniowe dokarmianie swojej pociechy ale nie chcesz jeszcze rezygnować z naturalnego karmienia.Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Po czym poznać że dziecko ząbkuje?
Jeśli jesteś mamą, prawdopodobnie z niecierpliwością oczekujesz momentu, kiedy Twoje dziecko zacznie ząbkować. To ważny etap rozwoju, który może być zarówno ekscytujący, jak i trudny zarówno dla malucha, jak i dla Ciebie. Ale jak rozpoznać, że dziecko właśnie ząbkuje? Oto kilka objawów, na które warto zwrócić uwagę.
Próchnica butelkowa: jak jej zapobiegać i leczyć
Próchnica butelkowa, znana również jako próchnica wczesnego dzieciństwa, powstaje na skutek długotrwałego kontaktu zębów z płynami zawierającymi cukier, takimi jak soki owocowe czy mleko. W tym artykule podzielimy się z Wami informacjami na temat przyczyn, objawów oraz sposobów zapobiegania i leczenia próchnicy butelkowej.
Dlaczego niemowlę się pręży i wygina?
Niemowlęta to istoty pełne energii i ciekawości świata, które w naturalny sposób wyrażają swoje emocje i potrzeby. Jednak czasami możemy zauważyć, że nasze dziecko pręży się i wygina w sposób, który może nas niepokoić. Dlaczego tak się dzieje? Czy to normalne zachowanie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i wyjaśnić przyczyny prężenia się i wyginania u niemowląt.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl