Rower elektryczny - czy warto postawić na to rozwiązanie?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Rower elektryczny - czy warto postawić na to rozwiązanie?

Rower elektryczny to rozwiązanie wybierane coraz chętniej - zwłaszcza w dużych miastach i wśród osób, które nie chcą rezygnować z aktywności fizycznej, a borykają się z ograniczeniami wynikającymi z wieku, słabszej kondycji, schorzeń układu krążenia czy narządów ruchu. Rower z napędem elektrycznym to tańsza i bardziej ekologiczna alternatywna dla innych jednośladów, komunikacji miejskiej, a nawet samochodu. Sprawdźmy, jakie ma zalety i czy warto pokusić się o jego zakup.

Rower z silnikiem elektrycznym to rozwiązanie, które jeszcze do niedawna było kojarzone z osobami starszymi lub mającymi problemy zdrowotne, które z obawy o nadmierne obciążenie stawów czy serca musiały uważać na to, by nadmiernie się nie forsować. Stopniowo rowery elektryczne przekonywały do siebie użytkowników, którzy chcieli korzystać z uroków jazdy na rowerze nie męcząc się nadmiernie i nie zatrzymując się przed bardziej stromymi wzniesieniami.

Dziś rowery z napędem elektrycznym to rozwiązanie dla każdego. Pokonywanie codziennie dłuższych tras do pracy i z powrotem czy wyższych podjazdów sprawia, że w naturalny sposób dopada nas zmęczenie. Rowery z napędem elektrycznym pomagają przetrwać kryzys, a także dojechać do pracy bez nadmiernego wysiłku. Unikamy w ten sposób pocenia się, mokra koszula w pracy nie jest mile widziana. Po przybyciu do biura można od razu zabrać się do pracy, nie tracąc cennych minut na niezbędne odświeżenie się i pełne nerwów oczekiwanie na wolną łazienkę.

Jak wybrać rower elektryczny?

Rower z napędem elektrycznym jest bardziej ekologiczny niż skuter czy motorower, bo nie emituje spalin i jest cichy. Na rowerze elektrycznym łatwiej omijać korki, co doceni każdy mieszkaniec większego miasta. Co więcej, poruszając się nierzadko szybciej niż autem czy komunikacją miejską, nie trzeba płacić za parking, ani ponosić kosztów OC oraz ubezpieczenia.

Wybierając rower z silnikiem elektrycznym warto przeanalizować, na jakiej powierzchni będziemy się poruszać. Do jazdy po mieście najwygodniejsze są stylowe rowery miejskie. Na dłuższe, typowo turystyczne trasy czy ekstremalne wyzwania bardziej odpowiednie będą rowery elektryczne miejsko- rekreacyjne lub trekkingowe - mówi ekspert ze sklepu rowerystylowe.pl.

Na jednym ładowaniu baterii można przejechać średnio 60 km, choć najdroższe modele zwiększają ten zasięg nawet do 290 km. Przy takich odległościach można sobie pozwolić nawet na dłuższe wycieczki rowerowe bez obawy o spokojny powrót w przewidywanym czasie.

Jaki silnik do roweru elektrycznego?

Rowery elektryczne są zasilane pracą naszych mięśni i energią z silnika. Silnik przestaje pracować, gdy nie pedałujemy lub gdy prędkość przekroczy 25 km/godz. Silniki elektryczne do rowerów mocowane są w przedniej lub tylnej piaście, jednak coraz częstszym rozwiązaniem są silniki centralne szczególnie popularne firmy BOSCH lub YAMAHA - dodaje specjalista rowerystylowe.pl.

Silnik z tyłu ma tę zaletę, że dociąża tylne koło, co zwiększa jego przyczepność. To dodatkowa zaleta roweru z napędem elektrycznym przy poruszaniu się na mokrej powierzchni czy bezdrożach. Przy silniku z przodu ciężar równomiernie się rozkłada, co zapewnia stabilność podczas jazdy. Centralnie umiejscowiony silnik to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. W połączeniu z przerzutkami zapewnia najbardziej efektywny moment obrotowy i wymaga najmniej wysiłku przy pedałowaniu.

Baterię ładuje się w zwykłym gniazdku elektrycznym. Średni czas osiągnięcia pełnej mocy akumulatora to 3 do nawet 10 godzin. Kosztuje to mniej niż 1 zł. Jedynym minusem może być dość spora waga rowerów z silnikiem elektrycznym. W porównaniu do tradycyjnego roweru model z elektrycznym zasilaniem jest cięższy przynajmniej o 6-8 kg. Tę niedogodność rekompensują jednak z pewnością wyżej wspomniane zalety.

Rower elektryczny pozwala na płynną i lekką jazdę. To idealny mariaż nowoczesności, a także znanej od lat i bardzo lubianej formy spędzania wolnego czasu. Mniejsze zmęczenie, wyższe prędkości uzyskiwane przy takim samym wysiłku oraz oszczędność to zdecydowane plusy rowerów elektrycznych. Dzięki temu do pracy można dojechać w dobrej formie nawet w wyjściowym garniturze, a wyjazdy w teren będą przyjemniejsze i już nigdy nie skończą się przymusowym przystankiem na odpoczynek albo nieprzyjemnymi zakwasami.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie