5 sprawdzonych sposobów na płaskostopie

5 sprawdzonych sposobów na płaskostopie

Płaskostopie to schorzenie, które bardzo często rozwija się w młodym wieku. Dzieci w szkołach podstawowych są często badane przez pielęgniarki, które decydują czy dane dziecko powinno uczęszczać na gimnastykę korekcyjną.
Reklama
Na zajęciach takich pociechy wykonują stosunkowo proste ćwiczenia, prowadzące do usunięcia lub zminimalizowania wady. Można jednak już od samego początku przeciwdziałać pojawieniu się płaskostopia u naszych maluchów. Przedstawiamy 5 sposobów zapobiegania płaskostopiu:

1. Długotrwałe stanie w miejscu z większym ciężarem

Podpunkt ten dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych. Mama oczekując na przystanku na autobus nie powinna trzymać w rękach ciężkich siatek, natomiast dzieci powinny unikać stania z wielkimi ciężkimi plecakami wyładowanymi książkami. Jak wiemy maluchy obecnie noszą do szkoły ogromne ilości książek i ciężkich zeszytów i wszystko jest potrzebne więc nie można z niczego zrezygnować. W drodze z i do szkoły możemy pomóc dziecku w dźwiganiu jednak w szkole musi radzić sobie samo. Rozwiązaniem są coraz popularniejsze w ostatnich latach tornistry na kółkach z rączką przypominające podróżną walizkę.
Reklama
Ze względu na płaskostopie oraz kręgosłup warto aby dziecko korzystało właśnie z takiego rozwiązania.

2. Odpowiednia waga ciała

W ostatnich latach na świecie coraz niebezpiecznie rozwija się plaga choroby cywilizacyjnej związanej z nadwagą i otyłością. Nadmierne kilogramy uciskają stopy co może prowadzić do zmniejszenia łuków lub do ich całkowitego spłaszczenia. Od najmłodszych lat dbajmy więc o dietę i ruch naszych pociech wyrabiając w nich przy tym zdrowe nawyki.

3. Aktywność fizyczna

Najbardziej wartościowe są sporty mocno obciążające kończyny dolne. Zachęć malucha do gry w piłkę, Kilkulatka zacznij uczyć zimą jazy na nartach, regularnie zabieraj dziecko na basen. Dla zdrowia i lepszego samopoczucia ćwiczcie wspólnie.
Reklama

4. Odpowiednio dobrane obuwie

Przykładaj szczególną wagę do tego jakie buty kupujesz. Obuwie dla najmłodszych powinno być odpowiednio wyprofilowane, sięgać za kostkę i wymuszać na stopie utrzymanie prawidłowej postawy.

5. Wkładki korekcyjne

W sklepach medycznych oraz punktach ze sprzętem rehabilitacyjnym można zakupić odpowiednio wyprofilowane wkładki, które wspomogą korygowanie wady jak i uchronią przed jej powstawaniem. Pamiętaj, że płaskostopie bardzo często pojawia się u dzieci ponieważ ich stopy są szczególnie podatne na tę wadę. Jednakże może wystąpić również u osoby dorosłej dlatego dbając o profilaktykę u swojego malucha, zatroszcz się jednocześnie o swoje zdrowe i wspólnie przeciwdziałajcie pojawieniu się płaskostopia. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama