Jak zaplanować ciążę?

Zdrowie Czwartek, 16 stycznia 2014
Oceń:
4 / 24 głosów
Jak zaplanować ciążę?

Pojawienie się na świecie dziecka to wielkie wydarzenie. Obecna wiedza medyczna nakłania kobiety do planowania ciąży, ponieważ pozwala to na uniknięcie wystąpienia u malucha poważnych wad wrodzonych. Wszyscy chcemy mieć zdrowe szkraby więc zadbajmy o to aby wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Wiek mamy

Za najbezpieczniejszy okres do rodzenia dzieci dla kobiety i jednocześnie zabezpieczający rozwijającego się malucha przed wystąpieniem powikłań to wiek 18-28 lat. W tym czasie najlepiej zaplanować ciążę. Kobiety w wieku 27-35 lat są narażone na pojawienie się zaburzeń hormonalnych i przebieg ciąży może być utrudniony.

Rok wcześniej

Planować ciąże powinno się już około roku przed zapłodnieniem. Przyszła mama powinna starannie zadbać o stan swojego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Wśród najważniejszych aspektów takich przygotowań wskazuje się zmianę diety na zdrowszą, wprowadzenie regularności posiłków, spanie odpowiednią ilość godzin a także unikanie stresów.

Warto również wykonać wszelkie niezbędne badania, aby uchronić się przed pojawianiem się powikłań po zapłodnieniu. Skontaktujmy się również z ginekologiem i wspólnie zadbajmy o jak najlepszą kondycje przyszłej mamy.

Zdrowie obojga rodziców

Aby w pełni przygotować się do rodzicielstwa zarówno mama jak i tata powinni pozbyć się szeregu problemów ze zdrowiem takich jak : żylaki, nadczynność i niedoczynność tarczycy, nadciśnienie, wady postawy, otyłość, nadwaga, choroby zębów oraz oczu, choroby narządów rodnych czy też zakażenia i stany zapalne.

Kwas foliowy i witaminy

Warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem i już w trakcie przygotowań do zajścia w ciążę zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią ilość witamin i minerałów. Z całą pewnością poleci nam odpowiednie preparaty witaminowe. Powinniśmy również dbać aby jak najwięcej z tych składników dostarczać w pożywieniu. Przed ciążą powinno się również zacząć przyjmować kwas foliowy.

Używki czyli papierosy i alkohol

Zanim dojdzie do zapłodnienia przyszła mama powinna rzucić palenie. Jeśli oboje palicie umówcie się że oboje rezygnujecie z papierosów. Odpowiednio wcześniej kobieta powinna również zrezygnować z picia napoi alkoholowych.

Marta