Jak zaplanować ciążę?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Jak zaplanować ciążę?

Pojawienie się na świecie dziecka to wielkie wydarzenie. Obecna wiedza medyczna nakłania kobiety do planowania ciąży, ponieważ pozwala to na uniknięcie wystąpienia u malucha poważnych wad wrodzonych. Wszyscy chcemy mieć zdrowe szkraby więc zadbajmy o to aby wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Wiek mamy

Za najbezpieczniejszy okres do rodzenia dzieci dla kobiety i jednocześnie zabezpieczający rozwijającego się malucha przed wystąpieniem powikłań to wiek 18-28 lat. W tym czasie najlepiej zaplanować ciążę. Kobiety w wieku 27-35 lat są narażone na pojawienie się zaburzeń hormonalnych i przebieg ciąży może być utrudniony.

Rok wcześniej

Planować ciąże powinno się już około roku przed zapłodnieniem. Przyszła mama powinna starannie zadbać o stan swojego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Wśród najważniejszych aspektów takich przygotowań wskazuje się zmianę diety na zdrowszą, wprowadzenie regularności posiłków, spanie odpowiednią ilość godzin a także unikanie stresów.

Warto również wykonać wszelkie niezbędne badania, aby uchronić się przed pojawianiem się powikłań po zapłodnieniu. Skontaktujmy się również z ginekologiem i wspólnie zadbajmy o jak najlepszą kondycje przyszłej mamy.

Zdrowie obojga rodziców

Aby w pełni przygotować się do rodzicielstwa zarówno mama jak i tata powinni pozbyć się szeregu problemów ze zdrowiem takich jak : żylaki, nadczynność i niedoczynność tarczycy, nadciśnienie, wady postawy, otyłość, nadwaga, choroby zębów oraz oczu, choroby narządów rodnych czy też zakażenia i stany zapalne.

Kwas foliowy i witaminy

Warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem i już w trakcie przygotowań do zajścia w ciążę zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią ilość witamin i minerałów. Z całą pewnością poleci nam odpowiednie preparaty witaminowe. Powinniśmy również dbać aby jak najwięcej z tych składników dostarczać w pożywieniu. Przed ciążą powinno się również zacząć przyjmować kwas foliowy.

Używki czyli papierosy i alkohol

Zanim dojdzie do zapłodnienia przyszła mama powinna rzucić palenie. Jeśli oboje palicie umówcie się że oboje rezygnujecie z papierosów. Odpowiednio wcześniej kobieta powinna również zrezygnować z picia napoi alkoholowych.

Marta

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie