Co robić gdy u dziecka pojawiają się problemy z nauką?
Udostępnij Google News
Dziecko

Co robić gdy u dziecka pojawiają się problemy z nauką?

Jeśli do tej pory twój brzdąc nie wykazywał żadnych problemów, ani w przedszkolu, ani w szkole ani z nauką to jeśli nagle obniżają się jego wyniki zaczynasz się niepokoić. Istnieje wiele powodów gwałtownych zmian w zachowaniu u dzieci, dlatego przede wszystkim postaraj się nie denerwować i spokojnie porozmawiać z dzieckiem.

Oto 5 wskazówek jak pomóc dziecku kiedy ma problemy z nauką:

1. Pierwszy krok to oczywiście rozmowa i wspólne odnalezienie przyczyny kłopotów jakie wystąpiły. Ważny jest również fakt, że w gimnazjum lub liceum mogą pojawić się znacznie trudniejsze zadania i zagadnienia. Możliwe, że dziecko zwyczajnie nie potrafi sobie z nimi poradzić. Istotne jest aby dziecko sukcesywnie meldowało ci o swoich wątpliwościach i problemach aby można je było rozwiązać zanim nazbiera się kilka złych ocen, które już znacznie trudniej będzie poprawić.

2. Wspieraj swoje dziecko w tym co wychodzi mu dobrze. Każdy z nas ma jakiś talent, jedni są lepsi z polskiego, inni z matematyki. Nie powinno się wymagać od latorośli, że będzie miało piątki ze wszystkich przedmiotów.

3. Wprowadź zasady – jeśli zauważysz, że pogorszenie ocen twojego dziecka pojawiło się np. z powodu złej organizacji czasu to wprowadź mu klarowne reguły, których będziesz skrupulatnie przestrzegać, możesz np. ograniczyć ilość czasu przed telewizorem lub komputerem.

4. Korepetycje – z całą pewnością twoja pociecha z jednego przedmiotu jest lepsza z innego gorsza. Jeśli dziecko nie potrafi samodzielnie poradzić sobie z materiałem z jakieś dziedziny a ty nie jesteś w stanie mu pomóc, poszukaj dla niego korepetytora.

5. Dobrze przygotowane miejsce do nauki – dziecko powinno mieć w swoim pokoju odpowiednie, spokojne miejsce do nauki. Własne biurko, wygodne krzesło, lampka, możliwość zamknięcia drzwi do pokoju – cisza i spokój, co ułatwi koncentrację.

6. Wizyta u pedagoga – szkoły często proponują uczniom rozmowy z pedagogiem. Czasem łatwiej otworzyć się przed kimś obcym niż powiedzieć o kłopotach rodzicom, szczególnie w wieku dojrzewania.

Marta

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie