Soczewki miesięczne, a soczewki jednodniowe - co wybrać i dlaczego
Udostępnij Google News
Zdrowie

Soczewki miesięczne, a soczewki jednodniowe - co wybrać i dlaczego

Soczewki miesięczne możesz wybrać w trybie dziennym. Oznacza to, że na noc musisz zdjąć je z oczu, wyczyścić i przechowywać zanurzone w płynie pielęgnacyjnym w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku. Są one jednymi z najpopularniejszych soczewek kontaktowych.

Na rynku dostępne są też soczewki miesięczne całodobowe, które możesz nosić bez obaw w trybie ciągłym, bez zdejmowania przed spaniem, aż 30 dni i nocy. Polecane są osobom, którym zdarza się zapomnieć zdjąć soczewek na noc lub mają na tyle dużą wadę wzroku, że niekomfortowo czują się bez jakiejkolwiek korekcji i chcą cieszyć się wyraźnym widzeniem przez całą dobę, w każdej minucie.

Jednodniowe soczewki kontaktowe mają charakter jednorazowy – to oznacza, że codziennie zakładamy świeżą parę soczewek na oczy a przed spaniem zdejmujemy i wyrzucamy do kosza. Nie potrzebujemy do nich żadnych płynów pielęgnacyjnych ani pojemniczków do przechowywania, ponieważ nie wymagają czyszczenia. Zdążymy je przecież wyrzucić zanim zdążą osadzić się na ich powierzchni osady lipidowo-białkowe. Dlatego przez specjalistów ten tryb noszenia soczewek jest polecany jako najzdrowszy i najwygodniejszy. Obecnie mamy do wyboru soczewki stworzone z „oddychającego” materiału silkonowo-hydrożelowego – najnowszej generacji, a także hydrożelowe – starsze soczewki, choć równie delikatne i miękkie – jako jednodniowe soczewki również świetnie się spisują.

Jakie soczewki dla kogo?

Teraz, gdy już wiesz czym charakteryzują się poszczególne soczewki, musisz zastanowić się jaki tryb życia prowadzisz, i które szkła kontaktowe będą jemu najbardziej odpowiadać. Jeśli wiedziesz bardzo aktywne życie, lubisz sport, często podróżujesz i chcesz poświęcać jak najmniej czasu swoim soczewkom – najbardziej odpowiednie mogą okazać się soczewki jednodniowe. Takie szkła kontaktowe okażą się dla Ciebie dobrym rozwiązaniem także, jeśli jesteś alergikiem i lepiej, jeśli nie będą na Twoich soczewkach gromadzić się alergeny.

Z kolei jeśli jesteś osobą, której styl życia nie wymaga jednorazowych soczewek kontaktowych i możesz pozwolić sobie na to, by poświęcać czas na ich codzienną, dokładną pielęgnację – możesz pomyśleć o soczewkach miesięcznych.

Dodatkowe nawilżenie

Pamiętaj, że jeśli dużo czasu spędzasz w zadymionych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, niezależnie od tego jakie soczewki używasz, warto pamiętać o dodatkowym nawilżaniu np. kroplami do oczu. Ważne, by kupować krople przeznaczone do użytkowania wraz z soczewkami kontaktowymi, ponieważ mają one lżejszą konsystencję i nie wpłyną na jakość widzenia. Przykładem takich kropli są m.in. EyeLove Comfort 15 ml, charakteryzujące się dużą pojemnością i dłuższą datą ważności niż standardowe tego typu krople do oczu.

 

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie