Odkurzacz dla alergika - trzy rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Odkurzacz dla alergika - trzy rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem

Zachowanie w czystości najbliższego otoczenia ma szczególne znaczenie w przypadku osób cierpiących na alergie. Nie wystarczy jednak tylko regularne odkurzanie podłóg, dywanów i wykładzin, aby alergicy czuli się komfortowo w swoim najbliższym otoczeniu. Dobry odkurzacz dla alergików powinien bowiem spełniać także pewne kryteria. Nie każdy bowiem sprzęt odkurzający będzie odpowiedni także dla osób szczególnie wrażliwych na alergeny.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy – który lepszy dla alergika?

Najlepszym wyborem dla alergików jest tradycyjny odkurzacz workowy. W urządzeniu tego typu kurz i zanieczyszczenia trafiają bowiem do specjalnego worka i tam pozostają aż do momentu, kiedy wyrzucimy go wraz z jego zawartością. W odkurzaczu bezworkowym, zanieczyszczenia są z kolei przechowywane w pojemniku znajdującym się wewnątrz odkurzacza. Utrzymanie urządzenia w czystości wymaga więc jego regularnego opróżniania. Przy takiej operacji często zdarza się jednak rozsypać jego zawartość, co może być niebezpieczne dla alergików. Dlatego właśnie lepiej jest zdecydować się na tradycyjny odkurzacz workowy, który będzie bezpieczniejszy w użytkowaniu dla osób wrażliwych na kurz. Niektórzy producenci odkurzaczy posiadają w swojej ofercie także specjalne woreczki przeznaczone specjalnie dla alergików. Charakteryzują się one podwyższoną szczelnością i gwarantują bezpieczeństwo użytkowania odkurzacza dla alergików.

Filtr filtrowi nierówny – jaka klasa filtrów HEPA dla alergika?

Odkurzacz bezpieczny dla alergików powinien być wyposażony w wysokiej klasy filtr HEPA. Jego zadaniem jest zapobieganie wyrzucania przez odkurzacz zanieczyszczeń ponownie do powietrza. Filtry HEPA występują jednak w kilku klasach i nie każda z nich będzie odpowiednia dla alergików. W sprzedaży dostępne są bowiem modele odkurzaczy z klasą filtra HEPA od 10 do 14. Dla alergików najlepsza będzie klasa 13 i 14, która oznacza, że taki filtr posiada zdolność do filtracji aż 99,97% zanieczyszczeń. Przy zakupie warto jest więc upewnić się, czy wybrany przez nas model odkurzacza dysponuje takim filtrem oraz, jakiej jest on klasy. Zanim zdecydujemy się na konkretny model odkurzacza, najlepiej będzie osobiście odwiedzić sklep z AGD, w którym planujemy jego kupno. Warto polecić odkurzacze w Neonet.pl, który oprócz sklepu online posiada także sieć sklepów stacjonarnych. Pracujący tam wykwalifikowani sprzedawcy będą nam w stanie doradzić oraz dobrać odpowiedni odkurzacz, dostosowany do naszych potrzeb. Należy bowiem pamiętać, że alergicy mają szczególne wymagania, odkurzacz powinien być więc bardzo uważnie wybrany.

Certyfikaty odkurzacza – gwarancja bezpieczeństwa dla alergików

Nie każdy z nas wie, że dobre filtry w odkurzaczu to nie wszystko. Odkurzacz bezpieczny dla alergików powinien być bowiem także przebadany oraz posiadać certyfikaty. Wiele dostępnych na rynku modeli, mimo wyposażenia w dobrej klasy filtry, posiada jednak nieszczelne obudowy, przez co część zanieczyszczeń i tak wraca do powietrza. Odkurzacze te pozostawiają także nieprzyjemny zapach, który świadczy właśnie o ich nieszczelności. Dlatego przy zakupie zapytajmy dokładnie sprzedawcę także o posiadane przez wybrane urządzenie certyfikaty. Są one bowiem gwarancją, że sprzęt taki jest przeznaczony właśnie dla najwrażliwszych osób, jakimi bez wątpienia są alergicy.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie