robot sprzątający blisko dywanu
canva.com

Czy warto kupić robota sprzątającego? Pora rozwiać wątpliwości

Roboty sprzątające znane również jako odkurzacze automatyczne od wielu lat cieszą się stale rosnącą popularnością. Polski rynek zalały maszyny o szerokiej gamie parametrów, których ceny wahają się w przedziale od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Czy warto zrezygnować z tradycyjnego odkurzacza na rzecz sprzętu będącego jedną z wizytówek rozwoju technologicznego? Wyjaśniamy!
Reklama

Robot sprzątający – wygoda i oszczędność czasu

Co do tej kwestii nie absolutnie żadnych wątpliwości – kupując robota sprzątającego, oszczędzasz czas i energię. Oczywiście w przypadku niewielkich mieszkań może to nie mieć aż tak istotnego znaczenia, lecz perspektywa zmienia się w chwili, gdy masz do odkurzenia i umycia 100 m² powierzchni płaskich.

Dobrze zaprogramowany robot wykona pracę za Ciebie, a co najważniejsze możesz w tym czasie wyjść po zakupy lub na spotkanie z przyjaciółką. Postęp prac skontrolujesz na smartfonie poprzez zintegrowaną z urządzeniem aplikację.

robot sprzątający na dywanie i tradycyjny odkurzacz ręczny
canva.com

Czy warto kupić robota sprzątającego – wady i zalety

Ranking robotów sprzątających jasno wskazuje, że najlepszym sprzętem według recenzentów jest niestety ten, którego cena przekracza 5 tysięcy złotych. Tak wysoka wartość może być jednoznacznym argumentem na nie. Pamiętaj jednak, że koszt topowego modelu może wynikać z funkcji, które nie są Ci do niczego potrzebne.

Jeśli zamieszkujesz minimalistycznie urządzoną przestrzeń, gdzie dominują płaskie podłogi bez mięsistych dywanów, to zakup robota odkurzającego może być jedną z najlepszych decyzji w Twoim życiu. Nawet urządzenia z umiarkowanej półki cenowej powinny spełniać wzorowo swoją funkcję.

Reklama

Niestety sprawa komplikuje się, gdy jesteś wielbicielką eklektycznego stylu boho i to w dodatku na niewielkim metrażu. W takiej stacji tańsze modele mogą sobie nie poradzić. Możesz oczywiście ulec nieszablonowym technikom perswazji sprzedawcy sprzętu AGD i skusić się na urządzenie za kilka tysięcy. Zastanów się jednak dwa razy, czy nie lepiej pozostać przy ręcznym odkurzaczu. W doborze najlepszego modelu pomorze Ci ranking odkurzaczy wodnych.

Zalety robotów sprzątających:
  • bezdotykowość
  • oszczędność czasu i wygoda
  • utrzymanie stałego porządku bez wysiłku
  • oszczędność energii elektrycznej
  • odkurzanie i mycie w tym samym czasie (w przypadku droższych urządzeń)
  • cicha praca silnika
Wady robotów sprzątających:
  • kosztowne serwisowanie po upływie gwarancji
  • ograniczony dostęp do ciasnych szczelin i zakamarków w małych mieszkaniach
  • niedokładne sprzątanie dywanów i wykładzin (w przypadku tańszych modeli)

Co zamiast odkurzacza automatycznego?

Jeżeli podjęłaś decyzję o zakupie odkurzacza manualnego, to na pewno warto pochylić się nad niestandardowymi rozwiązaniami. Eksperci odpowiedzialni za ranking odkurzaczy piorących zestawili kilka urządzeń w przystępnych cenach, które poza standardowym odkurzaniem posiadają również funkcję prania dywanów pod ciśnieniem.

Reklama
Autor - Marcin Raczyński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.raczynski@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama