Żylaki odbytu: Wstydliwy problem, na który istnieją skuteczne leki

Żylaki odbytu: Wstydliwy problem, na który istnieją skuteczne leki

Żylaki odbytu ma co drugi Polak. Nie jest to choroba, której należy się wstydzić, tym bardziej że można żylaków pozbyć się kilkoma prostymi sposobami. Jednym z nich są leki na żylaki odbytu dostępne bez recepty, ale istnieją jeszcze inne metody leczenia.
Reklama
Żylaki odbytu dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne. Zewnętrzne żylaki odbytu to nieprawidłowe poszerzenie żył znajdujących się w splotach żylnych, które można zaobserwować na brzegu odbytu. Ich powstawaniu towarzyszy najczęściej uczucie świądu i pieczenia, mogą być także przyczyną krwawień z odbytu o różnym nasileniu. Objawy są bardzo podobne do guzków krwawniczych, czyli hemoroidów zwanych żylakami wewnętrznymi odbytu. Gdy żylaki zewnętrzne uważane są za chorobę, tak hemoroidy są zjawiskiem normalnym dla każdego człowieka, ponieważ występują u wszystkich ludzi – dopiero w stanie zapalnym dają nieprzyjemne objawy chorobowe, które należy leczyć, na przykład stosując leki na żylaki odbytu, czasem konieczna staje się operacja. Za powstawanie żylaków odbytu odpowiada prowadzony tryb życia. Choroby hemoroidalne najczęściej dotyczą osób, które dużo siedzą, nie uprawiają aktywności fizycznej, nieprawidłowo się odżywiają, a ich dieta jest uboga w błonnik, do tego spożywają ostre potrawy i nie piją dużo wody.
Reklama
Hemoroidy mogą powstać również na skutek zaparć i nadmiernego spożywania alkoholu. Sprzyja im otyłość, biegunki wywołane środkami przeczyszczającymi, seks analny, a także wiek, ponieważ najczęściej dotyczą osób starszych. Z początku hemoroidy mogą nie wywoływać nawet bólu czy uczucia pieczenia, jednak każde zauważone anomalie w tych okolicach powinny być skonsultowane z lekarzem, ponieważ nieleczone hemoroidy mogą prowadzić do powikłań. Lekarz może zalecić wówczas odpowiedni lek na żylaki odbytu. Leki na żylaki odbytu Leki na żylaki odbytu występują najczęściej w postaci maści, dzięki czemu działają bezpośrednio w miejscu powstawania choroby. Mają właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i uszczelniające naczynia krwionośne. Zawierają środki miejscowo znieczulające jak chlorowodorek tetrakainy. Stosuje się je w objawach świądu w okolicy odbytu, w zapaleniu zakrzepowym guzków krwawniczych i błony śluzowej odbytnicy.
Reklama
Sięgają po nie pacjenci po zabiegach chirurgicznych przetok okołoodbytniczych i guzków krwawniczych, ponieważ stanowią leczenie uzupełniające i mogą przynieść doraźną ulgę. Maści i niektóre inne leki na żylaki odbytu są dostępne bez recepty, zatem może po nie sięgnąć każdy, kto odczuwa nieprzyjemne pieczenie, ból i świąd w okolicy odbytu. Wskazania do stosowania, przeciwwskazania, a także działanie takich leków zostało opisane na stronie: http://ruskorex.pl/wskazania-do-stosowania. Inne metody leczenia żylaków odbytu Leczenie żylaków odbytu zależy od stopnia zaawansowania choroby. Leki na żylaki odbytu stosuje się przy niskim poziomie zaawansowania choroby. Mogą mieć formę maści i czopków, które zwykle zawierają naturalne substancje, jak wyciąg z kasztanowca lub nagietek. Leki należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, zwykle przez kilka tygodni. Warto również wspomóc leczenie ciepłymi kąpielami z ziołami (np. z rumiankiem) i odpowiednią dietą bogatą w warzywa i owoce, a także w wodę – przynajmniej 2,5 litra na dzień. Jeśli żylaki odbytu są zaawansowane, wymagają kompleksowego leczenia.
Reklama
W przypadku hemoroidów II i III stopnia najczęściej stosuje się zabieg nazywany gumkowaniem. Polega on na założeniu na nasadę guzka gumowej opaski, która odcina dopływ krwi, dzięki takiemu leczniczemu uciskowi guzek obumiera w ciągu 7-10 dni i odpada. Zabieg trwa kilka minut i nie wymaga hospitalizacji – do domu można wrócić zaraz po nim. Można również zdecydować się na płatny zabieg skleroterapii, którą leczy się zwykle małe hemoroidy. Polega na wstrzyknięciu w guzek specjalnego preparatu, który powoduje niedożywienie guzka, w następstwie czego on odpada. Płatnym zabiegiem jest również laseroterapia, która polega na naświetleniu guzka promieniem lasera. Jak zapobiegać hemoroidom? Hemoroidom można zapobiec. Wystarczy wprowadzić nawet najmniejszą aktywność fizyczną, do tego warto zadbać o dietę.
Reklama
Jeśli praca wymaga ciągłego siedzenia, należy zaopatrzyć się w twarde krzesło i pamiętać o przerwach, które powinny być wykorzystane na rozprostowanie kości, a nawet małą gimnastykę. Osoby, które mają skłonności do powstawania hemoroidów, powinny również ćwiczyć mięśnie brzuszne podczas wypróżniania, czyli kontrolować ich pracę. Bezwzględnie należy dbać o higienę i nosić bieliznę tylko z naturalnych materiałów, najlepiej z bawełny. Powinno się unikać seksu analnego, który sprzyja roznoszeniu chorób płciowych. Hemoroidy to problem zdrowotny, którego nie należy się wstydzić, a który powinien być bezwzględnie skonsultowany z lekarzem, który może przepisać leki na żylaki odbytu lub zalecić wykonanie zabiegu. Jeśli więc odczuwa się swędzenie, pieczenie i ból w tych okolicach albo pojawiło się krwawienie, należy natychmiast udać się na niezbędne badania, aby wykluczyć poważne schorzenia i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama