5 sprawdzonych sposobów na gorączkę u malucha

5 sprawdzonych sposobów na gorączkę u malucha

Gorączka u małych dzieci to jeden z najczęściej występujących objawów chorobowych. Może pojawić się podczas lekkiego przeziębienia, poważnej choroby, ząbkowania albo z zupełnie niewyjaśnionych przyczyn. W przypadku maluchów poza tym, że często się zdarza może być również bardzo niebezpieczna, dlatego warto wiedzieć jak sobie z nią poradzić.
Reklama

1. Leki

W poradnikach dotyczących pielęgnacji dzieci można znaleźć informację, że gorączka do 38 stopni nie wymaga specjalnych działań. W większości przypadków tak jest, ale ponieważ dzieci są bardzo różne należy mieć zawsze przygotowaną buteleczkę z lekiem przeciwgorączkowym. Najczęściej stosowanymi u dzieci lekami na gorączkę są preparaty zawierające paracetamol lub ibuprofen. Podając choremu maluchowi lek należy przestrzegać dawkowania podanego w ulotce. Można również porozmawiać z pediatrą opiekującym się dzieckiem i zapytać jak dawkować konkretny lek. Poza powyższymi środkami, które są stosowane w domach, niekiedy na wysoką gorączkę stosowana jest również pyralgina. Ten lek zazwyczaj podawany jest w kroplówce na zlecenie lekarza.

2. Okłady

Jeśli gorączka nie jest zbyt wysoka, albo jako dodatkową pomoc w szybszym pozbyciu się gorączki często stosuje się chłodne okłady.
Reklama
Do tego celu można wykorzystać zwyczajną ściereczkę, tetrową pieluchę lub niewielki ręcznik namoczony w chłodnej wodzie. Okład należy umieścić na czole dziecka. Dla szybszego efektu można również przykryć chłodną ściereczką brzuszek malca.

3. Przecieranie chłodną ściereczką ciała

Kiedy dziecko jest nieco większe i nie pozwala już na okłady układane na brzuchu można zastąpić je przecieraniem wilgotną ściereczką szyi, karku, zgięcia łokciowego oraz zgięcia kolana. W miejscach tych znajdują się duże naczynia krwionośne, które oddają ciepło wodzie, co z kolei prowadzi do ochłodzenia organizmu.

4. Letnia kąpiel

Kiedy gorączka jest wysoka i bardzo trudno jej się pozbyć można zrobić małemu dziecku kąpiel.
Reklama
Letnia woda w wannie przejmuje ciepło z organizmu dziecka, co przyspiesza obniżenie gorączki. Podobnie działa szybki prysznic w letniej wodzie. Podczas takiej kąpieli należy pamiętać o tym, aby dziecka nie przewiało, co może dodatkowo spotęgować chorobę.

5. Nawadnianie organizmu

Gorączka jest ogromnym zagrożeniem dla najmłodszych dzieci, ponieważ organizm bardzo szybko się odwadnia. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby dziecko podczas gorączki dużo piło. Chore dzieci najczęściej tracą apetyt, więc nie należy ich zmuszać do jedzenia, jednak należy dbać oto, by przyjmowały dużo płynów. Jeśli malec nie chce pić żadnych napojów należy skontaktować się z lekarzem, który może zalecić kroplówkę nawadniającą. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama