Skaleczenie
Małe szkiełko, ostry kamień czy zwyczajne przewrócenie się podczas biegania może doprowadzić do skaleczenia. Nawet niewielka ranka wywołuje przeraźliwy krzyk u dziecka i nierzadko panikę u rodzica.
Co zrobić ?
Kiedy zdarzy się przykry wypadek zakończony skaleczeniem należy podejść do tego z dużą dozą spokoju. Najpierw opłucz ranę pod bieżącą wodą, w ten sposób będziesz wiedziała jak duże jest skaleczenie. Jeśli rana jest niewielka zdezynfekuj ją wodą utlenioną, przetrzyj jałowym gazikiem, a następnie przyklej plasterek.
Jeśli rana jest duża i silnie krwawi uciśnij je gazą, podnieś do góry skaleczoną część ciała i jedź do lekarza. Wizyty u lekarza wymagają również wszystkie skaleczenia, nawet te niewielkie, które zostały zabrudzone. Lekarz dokładnie oczyści ranę a w razie konieczności poda leki.
Krwotok z nosa
Wygląda strasznie, ale zazwyczaj jest niegroźny. Krwotok z nosa pojawia się najczęściej wskutek uderzenia. Czasami może pojawić się również z powodu osłabienia.
Co zrobić ?
Dzieci zazwyczaj na krwawienie z nosa reagują płaczem. Powodem łez jest zarówno sam krwotok jak i ból, który wywołało uderzenie. Kiedy przytrafi się taki wypadek posadź malca z głową lekko pochyloną do przodu, a następnie delikatnie uciśnij skrzydełko nosa, z którego wypływa krew. Krwawienie zahamuje również zimny okład położony na nasadzie nosa. Jeśli krwotok zdarza się sporadycznie np. jest wynikiem uderzenia wystarczy go powstrzymać, jeśli natomiast dziecko często krwawi z nosa należy zgłosić się do lekarza.
Guz na głowie
Stłuczki biegnących maluchów nie należą do rzadkości, a ich wynikiem są zazwyczaj ogromne guzy. Podobnie zresztą kończy się wiele różnych pomysłów na dziecięce zabawy.
Co zrobić ?
Do guza przyłóż coś zimnego np. kostkę lodu. Jeśli jest tam ranka, umyj ją i zdezynfekuj. Jeśli wynikiem uderzenia jest poza guzem duża, krwawiąca rana należy wybrać się do lekarza. Podobnie należy się zachować jeśli po urazie dziecko wymiotuje, ma zawroty głowy lub nudności.
Agnieszka