Pierwsza pomoc – wypadki podczas zabawy
Udostępnij Google News
Dziecko

Pierwsza pomoc – wypadki podczas zabawy

Dziecięce zabawy potrafią zaskoczyć każdego rodzica. Maluchy nie posiadają jeszcze zdolności przewidywania skutków swoich działań, przez co nierzadko wpadają w różne tarapaty. Jednym z częstych następstw dziecięcych pomysłów są różnego rodzaju urazy. Guzy czy skaleczenia są czymś normalnym w życiu dziecka, dlatego rodzice powinni być na to przygotowani.

Skaleczenie

Małe szkiełko, ostry kamień czy zwyczajne przewrócenie się podczas biegania może doprowadzić do skaleczenia. Nawet niewielka ranka wywołuje przeraźliwy krzyk u dziecka i nierzadko panikę u rodzica.

Co zrobić ?

Kiedy zdarzy się przykry wypadek zakończony skaleczeniem należy podejść do tego z dużą dozą spokoju. Najpierw opłucz ranę pod bieżącą wodą, w ten sposób będziesz wiedziała jak duże jest skaleczenie. Jeśli rana jest niewielka zdezynfekuj ją wodą utlenioną, przetrzyj jałowym gazikiem, a następnie przyklej plasterek.

Jeśli rana jest duża i silnie krwawi uciśnij je gazą, podnieś do góry skaleczoną część ciała i jedź do lekarza. Wizyty u lekarza wymagają również wszystkie skaleczenia, nawet te niewielkie, które zostały zabrudzone. Lekarz dokładnie oczyści ranę a w razie konieczności poda leki.

Krwotok z nosa

Wygląda strasznie, ale zazwyczaj jest niegroźny. Krwotok z nosa pojawia się najczęściej wskutek uderzenia. Czasami może pojawić się również z powodu osłabienia.

Co zrobić ?

Dzieci zazwyczaj na krwawienie z nosa reagują płaczem. Powodem łez jest zarówno sam krwotok jak i ból, który wywołało uderzenie. Kiedy przytrafi się taki wypadek posadź malca z głową lekko pochyloną do przodu, a następnie delikatnie uciśnij skrzydełko nosa, z którego wypływa krew. Krwawienie zahamuje również zimny okład położony na nasadzie nosa. Jeśli krwotok zdarza się sporadycznie np. jest wynikiem uderzenia wystarczy go powstrzymać, jeśli natomiast dziecko często krwawi z nosa należy zgłosić się do lekarza.

Guz na głowie

Stłuczki biegnących maluchów nie należą do rzadkości, a ich wynikiem są zazwyczaj ogromne guzy. Podobnie zresztą kończy się wiele różnych pomysłów na dziecięce zabawy.

Co zrobić ?

Do guza przyłóż coś zimnego np. kostkę lodu. Jeśli jest tam ranka, umyj ją i zdezynfekuj. Jeśli wynikiem uderzenia jest poza guzem duża, krwawiąca rana należy wybrać się do lekarza. Podobnie należy się zachować jeśli po urazie dziecko wymiotuje, ma zawroty głowy lub nudności.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie