Komfort podczas karmienia piersią? O tym nie możesz zapomnieć!
Udostępnij Google News
Dziecko

Komfort podczas karmienia piersią? O tym nie możesz zapomnieć!

Karmienie piersią to dla większości kobiet możliwość nawiązania jeszcze silniejszej więzi z dzieckiem. To bardzo intymna chwila, dlatego warto zadbać o maksymalną wygodę. Istotną rolę odgrywa nie tylko odpowiednio przygotowany kącik do karmienia, ale również mnóstwo detali. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, aby karmienie piersią było dla Ciebie i dziecka komfortowe.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), kobiety powinny zdecydować się na wyłącznie karmienie piersią dziecka do 6. miesiąca życia. Biorąc pod uwagę fakt, że niemowlęciu trzeba podawać pierś na żądanie – nawet kilkanaście razy w ciągu dnia – wygoda podczas karmienia odgrywa znaczącą rolę.

Wygodne ubranie

Podczas karmienia musisz zapewnić sobie swobodę wykonywanych ruchów, dlatego zwróć uwagę na zakładane ubranie. Zrezygnuj raczej z odzieży, których dekolt ogranicza dostęp do piersi. Kołnierze typu golf czy stójki, podobnie jak ubrania wykonane z nierozciągliwego materiału, wymuszą na Tobie konieczność rozebrania się od pasa w górę.

Jeżeli karmisz piersią, postaw przede wszystkim na ubrania z głęboko wyciętym dekoltem lub rozpinane na guziki. W tej roli świetnie sprawdzi się również odzież dedykowana kobietom karmiącym. Dzięki temu bez problemu wyciągniesz pierś i podasz ją dziecku, które płaczem reaguje na głód i dopomina się o posiłek.

Odpowiedni biustonosz

Odzież ułatwiająca dostęp do piersi to jedno, a odpowiedni biustonosz – to drugie. Nawet najlepiej skrojona bluzka zaprojektowana z myślą o matkach karmiących nie zda egzaminu, jeśli będzie się pod nią skrywał klasyczny biustonosz.

Jeżeli karmisz piersią, zaopatrz się w kilka staników przeznaczonych dla kobiet karmiących. Posiadają one specjalne zapięcia, które zapewniają szybki i łatwy dostęp do piersi – bez konieczności zdejmowania całego biustonosza lub podnoszenia go w górę.

Wyprofilowane wkładki laktacyjne

Wkładki laktacyjne to jeden z najbardziej bagatelizowanych detali, które – jak się okazuje w praktyce – mogą znacząco podnieść komfort nie tylko podczas karmienia piersią. Są bowiem niezastąpione w okresie nasilonej laktacji – wtedy, gdy mleko sączy się i pozostawia na odzieży nieestetyczne plamy.

Jeśli we wkładki zaopatrzyłaś się przed porodem, to świetnie. Pozostaje jednak pytanie: czy wybrane przez Ciebie produkty spełniają oczekiwania? Nie wszystkie charakteryzują się bardzo dobrą chłonnością czy dobrą przyczepnością, w efekcie czego wkładki i tak nie spełniają swojego zadania.

Jeżeli chcesz uniknąć dyskomfortu spowodowanego wyciekającym mlekiem po karmieniu, przyłóż większą wagę do wyboru odpowiednich produktów. Istnieje kilka cech, którymi powinny charakteryzować się dobre wkładki laktacyjne.

  • Wysoka chłonność

Wysoką chłonność jest w stanie zapewnić odpowiedni wkład. Ciekawym rozwiązaniem wyróżniają się wkładki laktacyjne Discreet Elegance – zastosowany w nich wkład żelowy wchłania znacznie więcej wilgoci, skuteczniej chroniąc przed wyciekiem mleka.

  • Minimalna grubość

Wysoką chłonność zwykle zapewnia większa warstwa wkładu, co jednocześnie przekłada się na większą grubość wkładki. Chociaż w ten sposób faktycznie można ustrzec się przed przeciekaniem, grubsza wkładka oznacza dyskomfort.

Kompromis między wysoką chłonnością a minimalną grubością gwarantują wkładki laktacyjne Discreet Elegance. Są bardzo cienkie i jednocześnie chłonne za sprawą wkładu żelującego.

  • Profilowany kształt

Aby wkładki laktacyjne zapewniały komfort, muszą być odpowiednio wyprofilowane. Ważne jest, by ich kształt był dopasowany do naturalnego kształtu piersi. Cecha ta, połączona z minimalną grubością i dużą chłonnością sprawia, że wkładka nie jest wyczuwalna w biustonoszu.

  • Dobra przyczepność

Komfortowe wkładki laktacyjne powinny charakteryzować się dobrą przyczepnością – tak, by raz przyklejone nie przesuwały się w miseczce biustonosza. Problem w tym, że większość dostępnych na rynku produktów ma tylko jeden pasek samoprzylepny, który nie zapewnia wkładce stabilności.

Warto zatem ponownie sięgnąć po wkładki laktacyjne Discreet Elegance, które mają aż dwa samoprzylepne paski. Dzięki temu wkładka pozostaje na miejscu, zapobiega plamieniu odzieży przez wyciekające mleko.

Właściwa pozycja i technika karmienia

Na wygodę karmienia piersią wpływa właściwa pozycja i technika karmienia. Nie ma w tym przypadku uniwersalnej pozycji, która sprawdzi się w przypadku każdej kobiety. Warto więc przetestować wszystkie możliwości i wybrać swoją ulubioną.

Do dyspozycji masz:

  • pozycję klasyczną
  • pozycję krzyżową
  • pozycję spod pachy
  • pozycję leżącą „na boku”
  • pozycję „pod górkę” w półleżeniu.

Pamiętaj przy tym, że liczy się także właściwa technika karmienia. Brzuch i głowa dziecka powinny być zwrócone w stronę brzucha i piersi.

Jeżeli zastosujesz się do powyższych wskazówek, karmienie piersią będzie nie tylko formą zaspokojenia podstawowych potrzeb dziecka. Jednocześnie zapewni dużą satysfakcję i przyniesie poczucie spełnienia.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie