Komfort podczas karmienia piersią? O tym nie możesz zapomnieć!

Komfort podczas karmienia piersią? O tym nie możesz zapomnieć!

Karmienie piersią to dla większości kobiet możliwość nawiązania jeszcze silniejszej więzi z dzieckiem. To bardzo intymna chwila, dlatego warto zadbać o maksymalną wygodę. Istotną rolę odgrywa nie tylko odpowiednio przygotowany kącik do karmienia, ale również mnóstwo detali. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, aby karmienie piersią było dla Ciebie i dziecka komfortowe.
Reklama
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), kobiety powinny zdecydować się na wyłącznie karmienie piersią dziecka do 6. miesiąca życia. Biorąc pod uwagę fakt, że niemowlęciu trzeba podawać pierś na żądanie – nawet kilkanaście razy w ciągu dnia – wygoda podczas karmienia odgrywa znaczącą rolę.

Wygodne ubranie

Podczas karmienia musisz zapewnić sobie swobodę wykonywanych ruchów, dlatego zwróć uwagę na zakładane ubranie. Zrezygnuj raczej z odzieży, których dekolt ogranicza dostęp do piersi. Kołnierze typu golf czy stójki, podobnie jak ubrania wykonane z nierozciągliwego materiału, wymuszą na Tobie konieczność rozebrania się od pasa w górę. Jeżeli karmisz piersią, postaw przede wszystkim na ubrania z głęboko wyciętym dekoltem lub rozpinane na guziki. W tej roli świetnie sprawdzi się również odzież dedykowana kobietom karmiącym. Dzięki temu bez problemu wyciągniesz pierś i podasz ją dziecku, które płaczem reaguje na głód i dopomina się o posiłek.

Odpowiedni biustonosz

Odzież ułatwiająca dostęp do piersi to jedno, a odpowiedni biustonosz – to drugie.
Reklama
Nawet najlepiej skrojona bluzka zaprojektowana z myślą o matkach karmiących nie zda egzaminu, jeśli będzie się pod nią skrywał klasyczny biustonosz. Jeżeli karmisz piersią, zaopatrz się w kilka staników przeznaczonych dla kobiet karmiących. Posiadają one specjalne zapięcia, które zapewniają szybki i łatwy dostęp do piersi – bez konieczności zdejmowania całego biustonosza lub podnoszenia go w górę.

Wyprofilowane wkładki laktacyjne

Wkładki laktacyjne to jeden z najbardziej bagatelizowanych detali, które – jak się okazuje w praktyce – mogą znacząco podnieść komfort nie tylko podczas karmienia piersią. Są bowiem niezastąpione w okresie nasilonej laktacji – wtedy, gdy mleko sączy się i pozostawia na odzieży nieestetyczne plamy. Jeśli we wkładki zaopatrzyłaś się przed porodem, to świetnie. Pozostaje jednak pytanie: czy wybrane przez Ciebie produkty spełniają oczekiwania? Nie wszystkie charakteryzują się bardzo dobrą chłonnością czy dobrą przyczepnością, w efekcie czego wkładki i tak nie spełniają swojego zadania. Jeżeli chcesz uniknąć dyskomfortu spowodowanego wyciekającym mlekiem po karmieniu, przyłóż większą wagę do wyboru odpowiednich produktów.
Reklama
Istnieje kilka cech, którymi powinny charakteryzować się dobre wkładki laktacyjne.
  • Wysoka chłonność
Wysoką chłonność jest w stanie zapewnić odpowiedni wkład. Ciekawym rozwiązaniem wyróżniają się wkładki laktacyjne Discreet Elegance – zastosowany w nich wkład żelowy wchłania znacznie więcej wilgoci, skuteczniej chroniąc przed wyciekiem mleka.
  • Minimalna grubość
Wysoką chłonność zwykle zapewnia większa warstwa wkładu, co jednocześnie przekłada się na większą grubość wkładki. Chociaż w ten sposób faktycznie można ustrzec się przed przeciekaniem, grubsza wkładka oznacza dyskomfort. Kompromis między wysoką chłonnością a minimalną grubością gwarantują wkładki laktacyjne Discreet Elegance.
Reklama
Są bardzo cienkie i jednocześnie chłonne za sprawą wkładu żelującego.
  • Profilowany kształt
Aby wkładki laktacyjne zapewniały komfort, muszą być odpowiednio wyprofilowane. Ważne jest, by ich kształt był dopasowany do naturalnego kształtu piersi. Cecha ta, połączona z minimalną grubością i dużą chłonnością sprawia, że wkładka nie jest wyczuwalna w biustonoszu.
  • Dobra przyczepność
Komfortowe wkładki laktacyjne powinny charakteryzować się dobrą przyczepnością – tak, by raz przyklejone nie przesuwały się w miseczce biustonosza. Problem w tym, że większość dostępnych na rynku produktów ma tylko jeden pasek samoprzylepny, który nie zapewnia wkładce stabilności. Warto zatem ponownie sięgnąć po wkładki laktacyjne Discreet Elegance, które mają aż dwa samoprzylepne paski.
Reklama
Dzięki temu wkładka pozostaje na miejscu, zapobiega plamieniu odzieży przez wyciekające mleko.

Właściwa pozycja i technika karmienia

Na wygodę karmienia piersią wpływa właściwa pozycja i technika karmienia. Nie ma w tym przypadku uniwersalnej pozycji, która sprawdzi się w przypadku każdej kobiety. Warto więc przetestować wszystkie możliwości i wybrać swoją ulubioną. Do dyspozycji masz:
  • pozycję klasyczną
  • pozycję krzyżową
  • pozycję spod pachy
  • pozycję leżącą „na boku”
  • pozycję „pod górkę” w półleżeniu.
Pamiętaj przy tym, że liczy się także właściwa technika karmienia. Brzuch i głowa dziecka powinny być zwrócone w stronę brzucha i piersi. Jeżeli zastosujesz się do powyższych wskazówek, karmienie piersią będzie nie tylko formą zaspokojenia podstawowych potrzeb dziecka. Jednocześnie zapewni dużą satysfakcję i przyniesie poczucie spełnienia.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
jak dobrać biustonosz do karmienia
Jak dobrać biustonosz do karmienia piersią, aby czuć się kobieco i jednocześnie komfortowo? Nie od dziś wiadomo, że te dwie rzeczy czasami nie idą w parze. Nie jest to bardzo trudne, ale musisz znać kilka zasad. Pamiętaj, że dobrze dobrany biustonosz jest niesamowicie istotny, jeśli chcesz, aby Twoje piersi były właściwie podtrzymywane i dłużej zachowały piękny kształt.
karmienie piersią
Karmienie piersią to zupełnie naturalna i piękna czynność. Jest też niesamowicie trudna, wiąże się bowiem z wieloma dylematami. Mama zastanawia się, czy wszystko robi właściwie, czy jej dziecko na pewno się najada, czy ona sama może spożyć dany produkt i nie zaszkodzi maluszkowi. Oczywiście nie zawsze jest kolorowo, bo ten piękny czas to także często ból, krew i łzy, jednak z pewnością warto.
kobieta na ławce karmi piersią niemowlę
Matczyny pokarm to największy dar, jaki kobieta może dać swojemu dziecku. Razem z mlekiem mama przekazuje niemowlęciu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a także wyposaża malucha w pakiet odpornościowy w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni jego życia, gdy młody organizm jeszcze dojrzewa. Każda mama dostrzega ogromne znaczenie karmienia piersią, dlatego sporo stresu mogą wywołać okoliczności, w których kobieta nie jest pewna, czy będzie mogła żywić swoją pociechę w ten sposób. Mamo, dowiedz się, jakie sytuacje faktycznie stanowią przeciwskazanie do karmienia piersią.
Reklama
Reklama
Reklama