Czego uczą dzieci gry planszowe?

Czego uczą dzieci gry planszowe?

Jak powszechnie wiadomo - planszówki stanowią nieodłączny element rozwoju dziecka. Yenga, Taboo, Dixit czy Monopoly – każda z nich daje coś, czego nie da zwykła zabawka. Pytanie tylko – co takiego?
Reklama
Dzieci mają to do siebie, że uwielbiają próbować nowych rzeczy. Prędzej czy później w każdym domu przychodzi czas na gry planszowe. To, jakie tytuły będą panowały, zależy głównie od rodziców. Ważne jednak, by przed zakupem wiedzieli, czego gry planszowe mogą nauczyć dzieci.

1. Skupienie i umiejętność opanowania

Większość gier wymaga od swoich graczy pełnego zaangażowania umysłowego. Dlatego właśnie - grając, ćwiczymy naszą zdolność do niezwracania uwagi na rozpraszacze. Dzięki temu łatwiej jest nam się skupić na rzeczach ważnych – jak na przykład podczas sprawdzianu w szkole czy prowadzenia samochodu w dorosłym już życiu. Dziecko, chcąc za wszelką cenę wygrać rozgrywkę, będzie starało się jak najbardziej opanować i skupić. Przestanie na jakiś czas skakać i rozwijać ośrodki fizyczne, a zacznie twórczą pracę umysłową.
Reklama
A skoro już o chęci wygrywania mowa… Gry planszowe dla Twojego dziecka znajdziesz na https://heyandplay.pl/category/gry-planszowe

2. Umiejętność wygrywania i przegrywania

Gry można czasem porównać do realnego życia, w którym przecież nie zawsze wygrywamy. Nauka radzenia sobie z porażkami – nawet tak drobnymi jak przegrana w Chińczyka czy Grzybobranie – powinna zacząć się od najmłodszych lat. Im szybciej bowiem przyzwyczaimy dziecko do tego, że trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze wszystko pójdzie po naszej myśli, tym łatwiej będzie ono radziło sobie w późniejszych latach swojego życia. Każdy z nas przechodził w swoim życiu okres płaczu i zgrzytania zębami po bolesnej porażce w którejś z naszych ulubionych gier.
Reklama
Ten czas jednak już minął. Doświadczenie, jakie dzięki niemu zyskaliśmy, jest bezcenne i zaprocentowało. Dziś przecież żadne z nas już nie jest z tego powodu gotowe zdemolować mieszkanie czy podpalić własnej siostrze włosy.

 3. Logiczne myślenie, analizowanie i układanie strategii

Istnieje wiele gier, które rozwijają te właśnie umiejętności. Do najpopularniejszych zaliczyć można chociażby Monopoly, które od wielu lat święci triumfy. Dzięki planszówkom dzieciom łatwiej idzie nauka w szkole (szczególnie matematyki) oraz szybciej rozumieją mechanizmy, jakie działają na świecie. Układanie strategii pozwoli im w przyszłości odpowiednio lokować dobra, jakimi będą dysponowały – a zatem czasem, pieniędzmi oraz energią.
Reklama
Bez umiejętności planowania nie da się w życiu osiągnąć wielkich rzeczy. A granie z dziećmi w gry może rozpocząć ciąg przyczynowo-skutkowy i stanowić początek istnienia kolejnego wielkiego umysłu.

 4. Więzi międzyludzkie, zrozumienie i umiejętność komunikacji

Niezwykle ważnym aspektem w każdym domu jest rozdzielanie czasu przeznaczonego na obowiązki od czasu, który przysługuje zabawie i różnego typu rozrywkom. Uczenie dzieci, że poza pracą i nauką istnieją jeszcze inne sfery, o które w rodzinie trzeba dbać, jest niezwykle ważne. Ma to wpływ na wychowanie dziecka i uczenie go życia wśród innych. Dziecko, obserwując zachowania pozostałych graczy, stara się je zrozumieć i przeanalizować. Maluchy są z natury ciekawskie i dociekliwe. Można mieć pewność, że w którymś momencie synek czy córeczka spyta: „A dlaczego teraz zrobiłeś tak, a nie tak?”.
Reklama
Wtedy warto odpowiadać. Poszerza to horyzonty dziecka, a także uczy go zrozumienia dla decyzji innych oraz dobrych manier. A jeśli chodzi o dobre maniery, to istotnym ich elementem jest umiejętność poprawnej komunikacji międzyludzkiej. Podczas grania można podprogowo nauczyć dziecko zasad komunikacyjnych i grzecznościowych, jakich należy przestrzegać, rozmawiając z innymi. Zwroty, których użyjemy, na pewno zapadną maluchowi w pamięć. Warto więc umiejętnie dobierać swoje słownictwo i nie podchodzić do gier zbyt emocjonalnie – oczywiście wtedy, gdy gra z nami brzdąc. Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z zabawkami dla dzieci Hey&Play!
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama