szklanka mleka z orzechów nerkowca i nerkowce rozsypane obok niej

Agent do zadań specjalnych w kuchni lub w domu? Mleko!

Nie każdy z nas wie, że popularny biały napój pomoże nam wyczyścić dom bez wysiłku. Nie ma znaczenia, jakie mleko wybierzemy: tłuste, chude czy bez laktozy. Bowiem każde z nich spełni swoje nietypowe zadanie.
Reklama

Odświeży meble i skórzane buty

W szklance mleka rozpuśćmy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. W powstałej miksturze (o temperaturze pokojowej), zanurzmy szmatkę i zacznijmy pocierać czyszczoną powierzchnię (na przykład kanapę lub kurtkę). Kiedy skończymy, wytrzyjmy papierowym ręcznikiem do sucha. W przypadku skórzanych butów użyjmy zimnego mleka.

Umyje ceratę na kuchennym stole

Kiedy przecieranie szmatką zwilżoną w wodzie przestaje pomagać i cerata nadal wygląda nieświeżo, użyjmy wówczas mleka. Wymieszajmy je w równych częściach z wodą. Namoczmy gąbkę i przetrzyjmy ceratę. W ten sposób odświeżymy materiał i nie straci on swojej barwy.

Wywabi plamy z atramentu

Poplamiony materiał zamoczmy w misce z mlekiem i zostawmy na noc. Rano wypłuczmy i wsadźmy do pralki. Po plamie ani śladu!

Wyczyści zamsz

Podgrzejmy szklankę mleka, aby było lekko ciepłe. Zamoczmy w nim gąbkę i odciśnijmy nadmiar płynu. Wówczas zacznijmy pocierać zamszowe buty lub kurtkę i zostawmy do wyschnięcia. Tak usuniemy burd i plamy.

Wypoleruje srebra

Należy wiedzieć, że osad pojawiający się na srebrnej biżuterii, jest wbrew pozorom całkiem łatwy do usunięcia. Wystarczy, że zanurzmy biżuterię w miseczce mleka. Po 60 minutach wyjmijmy srebro i umyjmy w ciepłej wodzie. Wytrzyjmy do sucha. Do czyszczenia srebrnych sztućców tą samą metodą użyjmy zsiadłego mleka.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama