Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Czy ciąża w wieku średnim jest bezpieczna? – 7 mitów i faktów
Jeśli planujemy dziecko będąc w wieku średnim zapewne zastanawiamy się nad zaletami i wadami takiego rodzicielstwa. Jednym z głównych powodów odciągających nas od posiadania potomstwa w wieku późniejszym są doniesienia o niebezpieczeństwie dotyczącym donoszenia ciąży oraz samego porodu, które to niebezpieczeństwo związane jest mocno z wiekiem matki.
Dzisiaj przeanalizujemy dostępne informacje na temat ciąży w wieku średnim i postaramy się klarownie przedstawić informacje na temat niebezpieczeństwa takiej ciąży w popularnych faktach i mitach.
Fakt: Zespół Downa częściej występuje u dzieci, których matka znajduje się już w wieku średnim.
Również ryzyko innych chorób genetycznych wzrasta wraz ze wzrostem wieku matki.Mit: Pierwsze dziecko należy urodzić mając 20-parę lat.
Płodność kobiety maleje dopiero od 35 roku życia i również od tego wieku mówi się już o późnej ciąży. W chwili obecnej statystycznie najwięcej kobiet rodzi w wieku 29 lat (i rodzą one zdrowe dzieci!).Fakt: Wraz z wiekiem matki rośnie również ryzyko niepłodności.
Płodność zmniejsza się drastycznie po 35 roku życia. Po 45 roku życia tylko 10% matek ma szansę na prawidłowe donoszenie ciąży i rozwój swojego dziecka.Mit: Równie łatwo zajść w ciążę w wieku średnim, jak i młodym.
Niestety Panie starające się o dziecko w wieku lat 40 średnio oczekują około 15 miesięcy na zajście w ciąże, podczas gdy Panie 20 letnie czekają jedynie do 5 miesięcy (bez żadnych innych komplikacji zdrowotnych).Fakt: Ryzyko poronienia rośnie w wieku średnim matki.
Dwudziestoletnia kobieta ma 10% szans na poronienie, kobieta po czterdziestym piątym roku życia ma ich już 90%.Mit: Kobiecie w młodym wieku ciężej jest urodzić siłami natury.
Jest wręcz odwrotnie, to właśnie kobiety starsze narażone są na cesarskie cięcie, lub rzadziej już (odchodzi się od tego rodzaju praktyk) na użycie kleszczy podczas porodu oraz zastosowanie innych praktyk medycznych.Fakt: Badania prenatalne są odpłatne.
Kobiety zachodzące w ciąże w późniejszym wieku często kierowane są na specjalistyczne badania prenatalne np. amniopunkcję, które niestety należy opłacić ze swojej własnej kieszeni. Oczywiście nie trzeba zgadzać się na tego typu zabiegi, jednak podnosi to świadomość rodziców, co do stanu zdrowia swojego rozwijającego się dziecka oraz może wcześnie pokazać wykryte anomalie i poprowadzić do zastosowania wczesnej terapii.Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
In vitro - wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu
Często marzymy o tym, by zostać rodzicem i powiększyć naszą rodzinę. Niestety, nie zawsze jest to tak łatwe, jak nam się wydaje. Długotrwałe starania o dziecko mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów. W takich sytuacjach wiele par decyduje się na zabieg in vitro. Co to takiego? Jak się do niego przygotować? Jak radzić sobie z trudnymi emocjami? W tym artykule odpowiemy na te pytania i podzielimy się wiedzą na temat in vitro.
Czy w ciąży można się kochać?
Jednym z często pojawiających się pytań wśród par oczekujących dziecka jest, czy można się kochać w ciąży. Otóż, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do współżycia seksualnego. Warto jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna i należy słuchać swojego ciała oraz konsultować się z lekarzem prowadzącym.
Masaż krocza przed porodem - czy warto go wykonywać?
Regularny masaż krocza przed porodem może być bardzo korzystny dla przyszłych mam. Jest to skuteczna metoda przygotowania ciała do porodu siłami natury. Ale jak wykonywać masaż krocza? Czy jest on w pełni bezpieczny dla kobiet w ciąży? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć na temat masażu krocza przed porodem.