Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
3 przyczyny bólu brzucha
Ból brzucha sygnalizuje zaburzenia ze strony układu pokarmowego, czasem też poważne choroby. Nie powinniśmy lekceważyć dyskomfortu, ponieważ może przerodzić się on w groźniejsze schorzenie. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzucha?
Może być związany z szeregiem sytuacji: niestrawnością, stresem lub silnym uderzeniem, np. podczas wypadku. Czasami samodzielnie udaje nam się zdiagnozować, co może być przyczyną dyskomfortu, ale niekiedy konieczna staje się wizyta u lekarza i wykonanie specjalistycznych badań. Co najczęściej jest powodem bólu brzucha? Zatrucie pokarmowe lub grypa żołądkowa Objawy zatrucia lub grypy żołądkowej: Zespół jelita drażliwego lub silny stres Bóle brzucha, jakim towarzyszy biegunka lub zaparcia, śluz w kale, wzdęcia, gazy, nudności po posiłkach i permanentne zmęczenie, mogą oznaczać, że cierpimy na zespół nadwrażliwego jelita grubego. Może to być m.in. spowodowane silnym, długotrwałym stresem. Warto udać się do lekarza, aby zlecił stosowne badania, które potwierdzą tę dolegliwość. Dodatkowo zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na swój jadłospis i obserwację, po jakich produktach objawy się nasilają. Wskazówki: Kolka lub kamica nerkowa Niekiedy ból brzucha przybiera inny rodzaj – jeśli pojawia się kurczowy ból w środkowej części brzucha, który promieniuje do prawej strony lub brzucha, a do tego mamy nudności, wymioty i gazy, może to być atak kolki żółciowej. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza poprzez wezwanie karetki lub pojechania do szpitala na ostry dyżur. Kiedy silny ból pojawia się w dolnej części pleców i promieniuje do brzucha, a dodatkowo:
- skurcze
- nudności
- biegunka
- wymioty
- gorączka
- osłabienie
- Ogranicz spożywanie tłuszczów, alkoholu i palenie papierosów.
- Jedz kilka mniejszych posiłków.
- Staraj się jak najwięcej relaksować.
- Najczęściej przy kłopotach z jelitami zalecana jest odpowiednia dieta i stosowanie probiotyków. W takim przypadku najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który ułoży prawidłowy jadłospis.
- Można też sięgnąć po sprawdzone źródła wiedzy, np. http://wiem-co-jem.pl/dieta-zespol-jelita-drazliwego/
- nastąpi zatrzymanie moczu
- często oddajemy mocz, który może być ciemny, o brzydkim zapachu lub krwisty
- cierpimy na nudności oraz wymioty
- pocimy się – prawdopodobnie mamy atak kolki lub kamicy nerkowej
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Kąpiele borowinowe - moc natury!
Czy wiesz, że kąpiele borowinowe mogą być doskonałym naturalnym wsparciem dla Twojego zdrowia? Te unikalne zabiegi mają wiele korzyści dla naszego organizmu i mogą pomóc w łagodzeniu wielu dolegliwości. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o kąpielach borowinowych - jak działają, jak je przygotować i jakie mają właściwości lecznicze.
Ból kręgosłupa szyjnego: Przyczyny, objawy i leczenie
Czy często odczuwasz ból w okolicach szyi? Czy ból ten promieniuje również do innych części ciała, takich jak plecy czy ramiona? Jeśli tak, możesz cierpieć na ból kręgosłupa szyjnego. Jest to dolegliwość, która może znacząco wpływać na Twoją jakość życia. W tym artykule dowiesz się, skąd bierze się ból kręgosłupa szyjnego oraz jak go skutecznie leczyć.
Klasterowy ból głowy: jak łagodzić objawy i poprawić jakość życia?
Czy zdarzyło Ci się kiedyś odczuwać intensywny ból głowy, który pojawił się nagle i był nie do zniesienia? Jeśli tak, możliwe, że doświadczyłeś klasterowego bólu głowy, który jest również znany jako zespół Hortona. W tym artykule dowiesz się, czym jest klasterowy ból głowy, jakie są jego objawy oraz jak sobie z nim radzić.