4 naturalne sposoby łagodzenia dolegliwości menopauzy

Okres przekwitania to zmora wielu kobiet. Wiążące się z nim zmiany hormonalne mają bardzo silny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie. Czasami dolegliwości powstające w okresie okołomenopauzalnym są tak uporczywe, że kobiety kierują się po pomoc do lekarza.
Zanim jednak zaczniesz łykać tabletki, możesz spróbować naturalnych metod na poprawę swojej kondycji.

1. Dużo wapnia

W okresie przekwitania zmiany w ilości produkowanych przez organizm hormonów prowadzą do osłabienia układu kostnego. Skutkiem wypłukiwania wapnia z kości jest osteoporoza. Choroba ta wiąże się m.in. ze zwiększoną łamliwością kości oraz problemem z ich zrastaniem. Aby zabezpieczyć się przed osteoporozą warto swoją codzienną dietę wzbogacić w produkty zawierające dużą ilość wapnia i witaminy D, która ułatwia przyswajanie tego pierwiastka. Najlepiej przyswajalny wapń znajduje się w mleku i produktach mlecznych takich jak: ser żółty, jogurty, twaróg, kefir. Ponadto dobrym źródłem wapnia są również szprotki oraz rośliny strączkowe. Należy pamiętać, że witamina D należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego najlepiej unikać produktów typu light.

2. Dużo warzyw i owoców

W okresie okołomenopauzalnym zmienia się również tempo przemiany materii. Jest to jeden z powodów tycia. Warto zadbać o to, aby dieta w tym okresie życia była dobrze zbilansowana. Zalecane są duże ilości owoców i warzyw, które nie tylko maja niewielką ilość kalorii, ale są bogate w witaminy i składniki mineralne. Dodatkową zaletą roślinnych pokarmów jest duża ilość błonnika, który ułatwia trawienie i utrzymanie prawidłowej wagi.

3. Dobre tłuszcze

Spadek ilości hormonów wpływa nie tylko na kości czy metabolizm, ale również na układ naczyniowy i serce. Z badań wynika, że u kobiet w wieku 50+ wzrasta częstotliwość zawałów i udarów. Aby zmniejszyć ryzyko tych chorób należy zadbać o odpowiedni skład tłuszczy, które znajdują się w diecie. Przede wszystkim powinny się tam znaleźć duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Można je znaleźć w tłustych rybach morskich, ale również w olejach roślinnych. Szczególnie polecany jest tutaj olej lniany. Panie, które lubią eksperymentować mogą również spróbować oleju kokosowego, który posiada m.in. zdolność obniżania poziomu złego cholesterolu.

4. Zioła

Wiele dolegliwości, które są dokuczliwe w okresie menopauzy można załagodzić stosując preparaty ziołowe. Na problemy żołądkowe pomoże herbatka miętowa. Jeśli pojawi się problem bezsenności warto skorzystać z dobroczynnych właściwości naparu z melisy. A napar z szałwii wypity pół godziny przed snem pomoże zapomnieć o nocnym poceniu się. Agnieszka
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł