Pajączki na nogach - skąd się biorą? Jak walczyć z pękającymi naczynkami?

Przejdź do galerii zdjęć
Pajączki na nogach, określane także mianem wenulektazji, to tworzące się pod skórą widoczne siatki rozszerzonych naczyń krwionośnych. Mogą one przyczyniać się do silnego poczucia dyskomfortu zwłaszcza u kobiet, którym zwykle zależy na atrakcyjnej prezencji nóg. Jak walczyć z pękającymi naczynkami i skąd właściwie się biorą?
Rozszerzone naczynia krwionośne pokrywające nogi to problem coraz większej ilości osób, w tym także i kobiet. Co ciekawe, pojawiają się one na ciele bez względu na wiek. Pajączki wzięły swoją nazwę od charakterystycznego wyglądu, przypominającego rozległe pajęcze odnóża rozsiane po skórze. Zazwyczaj mają one kolor błękitny, siny lub brunatnoczerwony i nie powinny być wyraźnie wyczuwalne pod skórą.

Pajączki na nogach - skąd się biorą?

Pajączki na nogach mogą pojawiać się na skórze z różnych powodów. Najczęściej są one konsekwencją genetyki - jeżeli w naszej rodzinie występowały choroby żył, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i my będziemy musieli się z nimi zmagać. Ryzyko pojawienia się pękających naczynek na nogach wzrasta u kobiet w ciąży i w okresie menopauzy. Przyczyniają się do tego zmiany hormonalne, które wpływają na osłabienie ścian naczyń krwionośnych i zmniejszenie ich plastyczności. Poszerzaniu się i pękaniu naczynek sprzyja także otyłość oraz nadwaga, brak aktywności fizycznej oraz nadmierna ekspozycja na słońce. Pajączki to również naturalny problem osób w dojrzałym wieku, u których praca żył nie przebiega prawidłowo ze względu na ich znaczne osłabienie.

Pajączki na nogach - jak je leczyć?

Leczenie pajączków na nogach zależy w dużej mierze od tego, jak zaawansowane zmiany występują na naszej skórze. Bardzo popularnym zabiegiem skutecznie rozwiązującym problemy z pajączkami jest tak zwana skleroterapia, podczas której lekarz wstrzykuje pacjentowi preparat umożliwiający zrastanie naczynek. Równie skuteczne może okazać się wykorzystanie w leczeniu specjalnego pulsującego lasera, którego światło pochłaniane jest przez czerwony barwnik krwi, po czym niszczy od środka ścianki naczynek wpływając tym samym na ich zanikanie. Pękające naczynka zlikwidować możemy także za sprawą zabiegu elektrokoagulacji, w którym wykorzystywany jest prąd ścinający białko w ścianach naczyń krwionośnych. Jeżeli nie zdecydujemy się na żaden z zabiegów, powinniśmy przynajmniej pomyśleć o przyjmowaniu leków łagodzących dolegliwości związane z pajączkami, a nawet zapobiegających ich występowaniu. Preparaty, których bazę stanowi wyciąg z kasztanowca lub rutyna, skutecznie wzmacniają ściany naczyń włosowatych, a co za tym idzie wspierają walkę z pękającymi naczynkami.
Zobacz galerię zdjęć: pekajace naczynka
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł