Czy konto przez Internet jest bezpiecznym wyborem?

Jak wynika z danych Eurostatu, na początku 2018 roku z bankowości online korzystało 51% mieszkańców UE w wieku od 16 do 74 lat. W Polsce odsetek ten osiągnął wartość 40%. Czy korzystanie z konta przez Internet jest bezpieczne? Jakie zabezpieczenia gwarantują klientom banki? Co warto zrobić na własną rękę, aby poprawić swoje bezpieczeństwo?
Powszechny dostęp do Internetu sprzyja rozwojowi bankowości online. Korzystają z niej przede wszystkim osoby młode, w wieku od 24 do 34 lat, dobrze wykształcone, mieszkające w średnich i dużych miastach. Tradycyjne korzystanie z banku w oddziałach stacjonarnych wybierają zwolennicy klasyki — zwłaszcza starsi klienci. To właśnie oni szczególnie cenią kontakt z „żywym człowiekiem" i mają ograniczone zaufanie do nowoczesnych technologii. Pierwsze konto osobiste przez Internet Pierwsze konto osobiste z możliwością obsługi przez Internet udostępnił swoim klientom Powszechny Bank Gospodarczy. Miało to miejsce 18 października 1998 roku. Choć to innowacyjne w tamtych czasach rozwiązanie nie było tak funkcjonalne, jak dzisiejsze systemy bankowości internetowej, z pewnością stało się zaczątkiem nowego rozdziału w historii polskiej bankowości. Współczesne konta online Dzisiejsze systemy bankowości online to rozbudowane machiny, umożliwiające wykonanie większości operacji finansowych bez konieczności wizyty w oddziele. Chcesz zaciągnąć kredyt, założyć lokatę, a może ustawić zlecenie stałe? Nic prostszego! Wykonując kilka prostych kroków, zrealizujesz swoje cele. Bez wychodzenia z domu, wygodnie i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Bezpieczeństwo internetowych ROR-ów Każdego dnia banki „stają na głowie", aby zapewnić środkom zgromadzonym na kontach klientów należyte bezpieczeństwo. Trzeba przyznać, że udaje im się to naprawdę świetnie. Zgodnie z szacunkami w naszym kraju dochodzi do mniej więcej jednej nieuprawnionej transakcji internetowej na milion. To naprawdę niewiele. Aby ochronić zgromadzone na kontach klientów środki, instytucje finansowe stosują zaawansowane technicznie zabiegi, szyfrowane połączenia SSL (dzięki czemu złodzieje nie mogą przechwycić danych), protokoły HTTPS oraz dodatkowe zabezpieczenia poszczególnych transakcji, np. kodem z SMS-a lub tokena. Szczególna troska o zabezpieczenia wynika także z wymagań Komisji Nadzoru Finansowego. Instytucja zobowiązuje bowiem banki do nieustannego inwestowania w zabezpieczenia i usprawniania ich. Bezpieczeństwo bankowości internetowej powinno być jednak wynikiem wspólnych działań banku i użytkownika konta. Tylko w takiej sytuacji zarówno środki, jak i dane osobowe będą w pełni chronione. Bezpieczeństwo na własną rękę Nowoczesne technologie, zaawansowane systemy bezpieczeństwa i wieloskładnikowe uwierzytelnienia nie wystarczą, jeśli użytkownik konta nie dopełni swoich obowiązków, wykaże się niedbalstwem czy nieuwagą. O czym warto pamiętać, aby zabezpieczyć konto online na własną rękę?
  • Nie podawaj nikomu (nawet zaufanym osobom) swoich danych logowania do systemu bankowości internetowej. Login i hasło do konta powinieneś znać wyłącznie ty.
  • Nie korzystaj z ogólnodostępnych sieci Wi-Fi. Jeśli haker dostanie się do twojego komputera przez taką sieć, może „naprawdę namieszać".
  • Regularnie aktualizuj program antywirusowy i przeglądarkę (także w urządzeniach mobilnych). Najnowsze wersje są zazwyczaj odporne na nowe wirusy i trojany.
  • Nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail od swojego banku. Zwłaszcza jeśli bank prosi cię w nich o zalogowanie się, podanie danych logowania (to jest absolutnie niedopuszczalne!) lub przelanie na wskazany numer konta choćby symbolicznej sumy (np. tłumacząc to potrzebą weryfikacji twojej tożsamości). Takie e-maile są z reguły próbą narażenia klienta na phishing, czyli wyłudzenia tajnych danych.
  • Nie klikaj w linki, które w SMS-ie przesyła twój bank (a często haker, który podszywa się pod instytucję). Jeśli odnośnik przekieruje cię na stronę ze złośliwym oprogramowaniem, złodzieje będą mogli w ciągu kilku chwil zainfekować twojego smartfona. A potem… przechwytywać kody autoryzacyjne do transakcji.
  • Nigdy nie zapisuj loginów i haseł do bankowości internetowej. Pamiętaj też o tym, aby regularnie je zmieniać.
Artykuł sponsorowany
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł