6 objawów nowotworów jajników

Jednym z najgroźniejszych nowotworów, które mogą „zaatakować” kobietę jest rak jajnika. Rozwija się bardzo powoli, a jego wczesne wykrycie jest szczególnie utrudnione.
Mnogość objawów występujących w pierwszym stadium choroby nowotworowej jajnika jest tak duża, że większość kobiet nie zwraca na nie uwagi. Niestety kobiety leczone dopiero od stadium III i IV mają jedynie 20 procentową szansę na przeżycie powyżej 5 lat od diagnozy. Natomiast kobiety zdiagnozowane w I fazie rozwoju raka mają aż 80% szans na całkowite wyleczenie.

1. Nieswoiste objawy raka jajnika

Objawy w pierwszym stadium występują często, chociaż w niektórych przypadkach nowotwór rozwijać się może również bezobjawowo. Niestety nie są one spójne, a pojawiają się w różnych konfiguracjach. Z tego powodu warto poznać te najczęstsze aby nabrać większej świadomości problemu. Dzięki temu kobieta sama wcześnie może – nawet – uratować sobie życie.

2. Dolegliwości bólowe

Niestety sam ból, który jest sygnałem organizmu ostrzegającym nas przed tym, że dzieje się coś niepożądanego, występuje dopiero w kolejnych fazach choroby. Czasami bóle podbrzusza pojawiają się dopiero w ostatnich jej etapach.

3. Wymioty i wodobrzusze

Również mocne objawy nieustające, którymi są wymioty, nudności i wodobrzusze występują w kolejnych fazach choroby. Na początku więc nie muszą one oznaczać raka jajnika.

4. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Na wczesnym etapie choroby obserwuje się często typowe dolegliwości ze strony układu pokarmowego: niestrawność, wzdęcia, biegunki, zaparcia, zwiększanie się obwodu brzucha, jak również częste uczucie pełności w brzuchu. Objawem może być również nagła utrata apetytu.

5. Dolegliwości ze strony układu moczowego

Równie często występują dolegliwości ze strony układu moczowego np. bóle przy oddawaniu moczu lub częste parcie na pęcherz.

6. Samopoczucie

Objawem raka jajnika jest również nagłe pogorszenie się odporności, odczuwanie ciągłego zmęczenia i ogólne osłabienie organizmu oraz złe samopoczucie. Chora może odczuwać również niechęć do wstawania z łóżka i zwiększoną potrzebę snu.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł