Odmrożenia – jak im zapobiegać – 6 porad

Odmrożenia – jak im zapobiegać – 6 porad

Najczęściej do odmrożenia ciała dochodzi w okresie zimowym, dlatego warto zadbać teraz o nasze ciało i skórę. W poprzednim artykule opisywaliśmy najczęstsze przyczyny powstawania odmrożenia – zachęcamy do jego przeczytania – może on pozwolić na zdiagnozowanie samego siebie w odpowiednim momencie zapobiegając powikłaniom, a nawet amputacji.
Najczęściej odmrożeniu ulegają uszy, palce u dłoni i stóp, nos oraz rzadziej kończyny górne i dolne.

1. Obuwie uciskające stopy

W okresie zimowym i jesiennym powinniśmy nosić obuwie, które nie uciska naszych stóp. W środku buta musi być tyle miejsca, aby noga swobodnie mogła „oddychać”.

2. Noszenie czapek i nauszników

Uszy jako jedne z części naszego ciała odstające od niego i o niewielkiej powierzchni najszybciej ulegają odmrożeniu. Możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, oprócz przemijającego bólu nie powinniśmy poczuć nic więcej. Dlatego tak ważne jest, aby szczególnie w okresie zimowym, nakładać na głowę czapkę lub nosić specjalne nauszniki chroniące uszy.

3. Bielizna termoaktywna

Dobrym sposobem na zapobieganie odmrożeniu jest noszenie specjalnej bielizny termoaktywnej, w skład której wchodzą również nieprzepuszczające zimna i chroniące od niego skarpety. Dzięki temu w łatwy sposób uniknąć można odmrożenia palców u stopy lub samej stopy.

4. Poprawianie krążenia

Przebywając przez dłuższy czas na zimnym powietrzu zadbajmy o poprawienie krążenia krwi w naszym organizmie. Zamiast siedzieć na przystanku – warto spacerować. Można również wykonać parę ćwiczeń fizycznych – oczywiście jeśli nikt nas nie obserwuje. Dłonie można mocno o siebie pocierać, również w ten sam sposób można „potraktować” nos, policzki i uszy.

5. Maść ichtiolowa i arnikowa

Ręce, skórę twarzy, nos, policzki i uszy smarować możemy maściami: ichtiolową lub arnikową, które działają rozgrzewająco. Odmrożoną skórę warto również natłuścić kremami naturalnymi lub wazeliną.

6. Rozgrzewacze do kieszeni

W ofertach wielu sklepów znaleźć można jednorazowe rozgrzewacze do dłoni, które nosić możemy w kieszeniach kurtki. Chociaż wsadzanie na dłuższy czas rąk do kieszeni podczas marszu nie jest dobre, ponieważ naturalne ich ruchy podczas chodu poprawiają krążenie. Jeśli jednak pozostajemy w pozycji siedzącej rozgrzewacze do rąk są świetnym wyborem, aby uniknąć odmrożenia.
Udostępnij artykuł