Kontrola poziomu cukru u siwowłosowej kobiety w jasnoróżowej koszuli
Materiał partnera

Cukier pod kontrolą, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o leczeniu cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, w której trzustka nie produkuje dostatecznej ilości insuliny albo organizm nie przyswaja prawidłowo produkowanych jej ilości. Może przynosić sporo nieprzyjemnych objawów. W cukrzycy należy stosować odpowiednio dobrane leczenie, a także kontrolować przyjmowane ilości cukru poprzez wprowadzenie specjalnej diety cukrzycowej. Warto dowiedzieć się więcej na temat leczenia tej choroby.
Reklama

Cukrzyca - leczenie

Cukrzyca jest chorobą, która wymaga wdrożenia odpowiednio dobranego leczenia. Leki najczęściej przyjmuje się doustnie 2 razy dziennie. W niektórych przypadkach, kiedy mimo stosowania leków poziom glikemii nie jest prawidłowy, zaleca się przyjmowanie insuliny. Leczenie cukrzycy powinno odbywać się pod czujnym okiem lekarza diabetologa. Dodatkowo można stosować także wspomagające suplementy. Warto poznać suplementy na Żywienie ma znaczenie.

Cukrzyca - dieta

Czymś, co w leczeniu cukrzycy ma również ogromne znaczenie, jest prowadzenie odpowiednio dobranej, zbilansowanej diety. Określana jest ona jako dieta cukrzycowa i bez wątpienia jest dietą specjalistyczną. Stanowi ona istotny element leczenia cukrzycy każdego typu. Głównym założeniem stosowania takiej diety cukrzycowej jest utrzymanie właściwego poziomu stężenia glukozy we krwi.

Reklama

Dobrze dobrana dieta w tym przypadku może też wpłynąć na mniejszy cholesterol, oraz utrzymać optymalne ciśnienie tętnicze. W żywieniu dostosowanym dla cukrzyca poleca się spożywanie pokarmów o odpowiednim poziomie glikemicznym, najlepiej, aby był on jak najniższy. Odpowiednie będzie ciemne pieczywo razowe, pełnoziarniste kasze i makarony, a także surowe warzywa i owoce. Nabiał w niewielkich ilościach. Można spożywać również chude mięso i ryby. Do tego oczywiście należy utrzymywać właściwy poziom nawodnienia. Dieta powinna być zgodna z ogólnymi założeniami zdrowego żywienia. Więcej na temat dobrze dobranej diety cukrzycowej można znaleźć tutaj: https://www.babskiswiat.com.pl/jaka-diete-stosowac-w-cukrzycy.html.

Samobadanie poziomu cukru - dłoń z kroplą krwi po nakłuciu, w tle na stole zdrowe produkty, owoce płatki
Materiał partnera

Cukrzyca - o czym jeszcze pamiętać w leczeniu?

Cukrzyca to przewlekła choroba, w której należy pamiętać o odpowiednim leczeniu. Oprócz tego zaleca się utrzymywanie diety cukrzycowej oraz stosowanie specjalnie dobranych suplementów dla diabetyków. Aby zapobiec nieprzyjemnym objawom i powikłaniom w cukrzycy, warto również zadbać o aktywność fizyczną na co dzień, nauczyć się odpowiedniej kontroli spożywanego cukru, a także regularnie odwiedzać lekarza i sprawdzać swój stan zdrowia. Dobrze dobrane treningi pozwolą utrzymać dobrą kondycję i poprawią samopoczucie.

Reklama

To również ważny element leczenia cukrzycy. Aktywność fizyczna powinna być umiarkowana i odpowiednio dostosowana do predyspozycji ćwiczącego. Warto pamiętać, by unikać cukru, słodyczy i jasnego chleba, drożdżówek. Cukrzycy powinni unikać również gazowanych napojów, a także tłustego mięsa.

Jak widać, leczenie w cukrzycy obejmuje kilka ważnych elementów. Leczenie farmakologiczne, suplementy oraz właściwy tryb życia pozwolą diabetykowi poczuć się lepiej i uniknąć ryzyka wystąpienia powikłań. Warto pamiętać, by w leczeniu pamiętać także o wdrożeniu zbilansowanej diety bogatej w pokarmy o niskim indeksie glikemicznym. Duża ilość warzyw i owoców, spora dawka ruchu na co dzień pomogą walczyć z objawami cukrzycy.

Artykuł sponsorowany

Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama