Jak zaoszczędzić pieniądze długoterminowo? 5 rad

Porady na temat zaoszczędzenia pieniędzy na co dzień przedstawialiśmy już w naszym poprzednim artykule. Na sposób tam opisany oszczędzać można codziennie niewielkie sumy, które przeznaczyć można na inne, bardziej potrzebne do domu produkty lub na własną rozrywkę.
Dzisiaj jednak zajmiemy się tematem oszczędzania długoterminowego, czyli takiego, w którym zyski z oszczędności będą znacznie wyższe od codziennego „pilnowania” portfela.

1. Gdzie oszczędzać?

Najlepszym miejscem do złożenia naszych oszczędności będzie bank. Wybór na polskim rynku bankowości jest naprawdę ogromny. Warto przejrzeć najlepsze oferty banków i wybrać tą, która najbardziej będzie nam pasować. Oczywiście warto zwrócić przede wszystkim uwagę na oprocentowanie danych rachunków oraz na możliwy koszt ich utrzymania.

2. Jak oszczędzać?

Dobrym wyborem produktów bankowych nakierowanych na długoterminowe oszczędzanie są rachunki oszczędnościowe oraz lokaty. Plusy tych dwóch wyjść sprowadzają się do wspólnego mianownika: każdy ma możliwość takiego oszczędzania. Poleca się otworzenie konta oszczędnościowego lub lokaty w banku z najlepszym oprocentowaniem, jak już pisaliśmy w punkcie poprzednim lub prościej – we własnym banku, przy rachunku osobistym, który już jest dla nas prowadzony.

3. Jak się przygotować do oszczędzania długoterminowego?

Przy zakładaniu konta oszczędnościowego praktycznie nie ma potrzeby się do tego przygotowywać. Niestety, kiedy mamy zamiar założyć lokatę, należałoby po pierwsze wykonać krótki research możliwych do wyboru banków oraz rodzajów lokat.Musimy zdecydować się również na to, na jak długo chcemy zamrozić pieniądze. Po drugie, przy zakładaniu lokaty musimy mieć wcześniej odłożoną kwotę, którą chcemy na lokatę wpłacić. Na szczęście minimalną kwotą może być już na przykład jedynie 1000 zł (ostatnia oferta ING Banku Śląskiego).

4. Jak wygląda konto oszczędnościowe?

Prowadzenie konta oszczędnościowego w większości banków jest darmowe. Po jego założeniu możemy w każdej chwili wpłacać i wypłacać z niego środki. Konto jest oprocentowane, więc oczywiście wpłacone na nie środki „zarabiają” same na siebie. Rozliczenie takiego oprocentowania zależy od rodzaju konta i od samego banku. Najczęściej jest to rozliczenie miesięczne.

5. Jak wygląda lokata?

W lokacie wpłacone środki zostają zamrożone. To znaczy, że od chwili jednokrotnej wpłaty nie możemy ich wypłacać, ani wpłacać nowych środków przez czas określony na umowie lokaty. Lokatę zawrzeć można od czasu 3 miesięcy do nawet paru lat. Oczywiście im dłuższy okres czasu trwania lokaty tym większe oprocentowanie zagwarantowane przez bank.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł