Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Wakacyjna praca za granicą – czego można się spodziewać? – 5 punktów
Szukając pracy na wakacje poza granicami kraju należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych, i tych mniej podstawowych faktów oraz dopilnować paru „spraw”, które mogą zagwarantować nam pracę przyjemną i bezstresową. „Sprawy” te to przede wszystkim kwestia wyżywienia i zakwaterowania, oraz oczywiście umowy, okresu pracy i wynagrodzenia.
Osoby po raz pierwszy wyjeżdżające za granicę do pracy, szczególnie sezonowej, nie są zorientowane jeszcze tak dobrze, jak osoby doświadczone, w jaki sposób ona wygląda. Postaramy się rozwiać więc kilka wątpliwości.
1. Szukanie pracy poprzez agencję
Szukając pracy za granicą poprzez agencję, a nie samodzielnie, musimy przede wszystkim sprawdzić jej stan formalny i prawny tzn. czy agencja na pewno posiada ważne uprawnienia oraz zgody aby pośredniczyć w podobnych transakcjach. Jak to zrobić? Należy udać się do najbliższego urzędu pracy i zapytać o firmę XYZ i świadczone przez nią usługi. Inną formą sprawdzenia firmy jest wizyta na rządowej stronie: www.psz.praca.gov.pl.2. Zakwaterowanie w miejscu pracy
Wyjeżdżając do pracy warto sprawdzić, czy nasz pracodawca zapewnia nam zakwaterowanie oraz wyżywienie. W Niemczech oraz Holandii jest to powszechna praktyka. Zakwaterowanie jest prawie zawsze z wysokim standardem i wystarczające do pracy sezonowej. Inaczej rzecz ma się jednak np. we Francji, gdzie pracodawcy rzadko umożliwiają darmowe zakwaterowanie.3. Ubezpieczenie zdrowotne
Jest to niezwykle ważna kwestia, o którą zadbać trzeba w pierwszej kolejności. Niestety opłaty za usługi lekarzy w Unii Europejskiej mogą nas „słono” kosztować, jeśli nie zadbamy o odpowiednie ubezpieczenie. Przykładowo sama zwykła wizyta u lekarza może kosztować około 60 Euro.4. Praca „na czarno”
Korzystnym wydaje się na pierwszy rzut oka niezawieranie umowy i tzw. „praca na czarno”, jednak wiąże się z tym wiele kłopotliwych sytuacji oraz kar finansowych. W dodatku w takim przypadku w żaden sposób nie jesteśmy chronieni przed nieuczciwym pracodawcą czy agencją, więc w żadnym wypadku nie gódźmy się na pracę bez umowy!5. Co ważnego w umowie o pracę?
Podpisując zaś umowę należy sprawdzić wszystkie relewantne informacje: okres pracy – godzinowy i miesięczny, ogólne warunki oraz wynagrodzenie (tu przede wszystkim należy sprawdzić, czy od końcowego wynagrodzenia nie zostanie nam odebrana kwota za szkolenia, transport czy zakwaterowanie, a jeśli tak – to w jakim wymiarze).Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Czytaj więcej
Jak spakować się w torbę lub plecak na wyjazd weekendowy? 10 porad na ekonomiczne pakowanie
Wyjeżdżasz na weekend? Chcesz spakować się w torbę lub plecak, ale nie wiesz, czy dasz radę wszystko pomieścić? Zdradzamy nasze triki na ekonomiczne pakowanie. Sprawdź, co zrobić, by spakować się do plecaka lub torby na weekendowy wyjazd.
City break w górach - pomysły i inspiracje
City break kojarzy się z wyjazdem do większego miasta, jednak w rzeczywistości polega on na odwiedzeniu ciekawej miejscowości, niekoniecznie dużej, w której znaleźć można wiele ciekawych atrakcji. Coraz więcej osób decyduje się na krótki wyjazd weekendowy w góry, gdzie możemy podładować baterie, a jednocześnie odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Oto najlepsze pomysły i inspiracje na górski city break.
Gdzie w podróż poślubną zagranicę? Polacy uwielbiają te kraje
Podróż poślubna to wyjątkowy moment, który chcecie spędzić w miejscu równie wyjątkowym. Polacy mają swoje ulubione kierunki, które przyciągają swoim urokiem, atmosferą i romantycznym klimatem. Oto kilka z nich, które zdobyły serca młodych par.